Sebecka sestra

Príspevok v téme: Sebecka sestra
Janaana

Mam dospelu, skoro 30rocnu starsiu sestru. Byva u rodicov, spotrebuvava vodu, kurenie, stravuje sa u nich a neprispieva na chod domacnosti a ani neupratuje/nevari, dokonca 1x tyzdenne u rodicov prespava jej frajer, ktory generuje dalsie naklady rodicom. Minuly tyzden potreboval ocino, aby mu pozicala auto, ked bola prec a osopila sa na neho, ze mu ho nepozicia, lebo jej minie benzin, aj vcera ho nechala ist autobusom(spojenie nie je idealne a musi 3x prestupovat a cesta mu trva vyse hodinu a to este musi kilometer slapat peso k domu), co ma uz uplne dozralo, lebo mi ani nedala vediet, aby som sla pre neho ja.
Miesto toho, aby rodicom pomahala, ona ich len vyciciava a rodicov musim 2-3x tyzdenne vozit domov 30km tam a spat ja, lebo nie je ochotna usposobit si program, aby ich zobrala ona po praci domov. Rodicia teraz na tom nie su financne dobre, maju len jedno auto a odmietli auto, ktore mame s priatelom navyse, kde som im ponukla zaplatit poistne a servis. Vraj sa im neoplati tolko davat za benzin, ked sestra ocina berie rano do prace(ani nie tak presne do prace, lebo ho zas vyhodi na autobus, aby nemusela o 10 minut skor vstavat a neminula deci benzinu navyse). Ocino jej nic nepovie, ked jej nieco poviem ja a mamina, tak sa na nas nahneva a nerozprava sa s nami. Cely zivot bola sebecka, ale je to cim dalej, tym horsie, neberie ohlad na nas, kamaratky/frajer su jej prednejsi.
Ked mi jej na konci leta bolo luto, tak som jej ponukla, ze jej zaplatim dovolenku pri mori a ona, ze pojde s nami do hotelovej izby jej kamaratka, co som samozrejme odmietla, ze nebudem platit sestre dovolenku, aby s nami byval na izbe cudzi clovek a potom by sa na mna nakoniec vykaslala a ja by som tam bola sama, lebo ona by bola urcite s tou kamaratkou. Na to povedala, ze kamaratke slubila, ze pojdu spolu na dovolenku, ze jej to nemoze urobit, pritom minuly rok sme sa dohodli so sestrou, ze pojdeme spolu na dovolenku a ona uprednostnila prave tuto kamaratku a vykaslala sa na mna..
Ked spravim niekedy nakup rodicom, berie to, ako by to bolo jej(naje sa, zoberie si napr. jogurty/pecivo/sladkosti/navarene jedlo do roboty a vobec ju nenapadne, ze by mala nieco nechat rodicom doma, alebo, ze som to kupila im, nie jej)a taktiez ju to nemotivuje k tomu, aby nakup spravila aspon raz v zivote ona. Vybavila som jej dobre platenu robotu, kde sa vobec nenarobi. Minie celu vyplatu na oblecenie a posedenia a na robotu stale nadava, ze sa tam neciti dobre(spolupracovnici ju nemaju radi kvoli jej povahe a davaju jej to uz najavo).. Ked som financne pomohla v niektorych pripadoch rodine - dala som peniaze strykovi, krstnym, bratrancovi, ked boli v existencnych problemoch nie ich vinou, tak sa na mna osopila, ze co aj jej nedam, ze ved je to moja sestra a ona tiez nema peniaze(ale to preto, ze ich oplieska na sprostosti)..
Ja uz neviem, co mam s nou robit, psychicky nici mna aj rodicov. Ked vidim, ako maju kamaratky pekne vztahy so surodencami, tak mi je to velakrat luto, ze preco prave ja som musela schytat prave ju. Nechcem sa ruhat, ale castokrat si poviem, ze toto je este horsie, ako keby som vobec ziadnu sestru nemala..

Janaana

kafik dakujem za reakciu, ja som jej to uz povedala milionkrat(k rodine som az prehnane kriticky otvorena) a ona mi vzdy zlozi telefon, zamkne sa v izbe, alebo odide urazena prec. Bola som k nej velakrat az drsna, ze normalny citlivy clovek by sa pri tom aj rozplakal, ona nic.
Raz ju ocino uz chcel vyhodit z domu, lebo dosla domov hladna a jedlo bolo v mikrovlnke, nie v chladnicke alebo na sporaku, kde ho cakala a povedala svine hnusne, vsetko mi zozrali a ocino bol v komore a pocul to, potom sa s nou aj nejaky cas nebavil, ale potom ho zas zblbla.
Tou zaplatenou dovolenkou som si k nej chcela hladat cestu, chcem, aby nase vztahy fungovali tak dobre, ako vztahy ostatnych surodencov, ale s nou sa to neda..
a to uz ratam s tym, ze sa o nich na starobu budem musiet postarat sama, sestra sa podla mna ozve az ked bude dedicske konanie..

Janaana

No ale rodicom to vadi a velmi, nie to, ze im neprispieva na domacnost, ale to, ze ked ju o nieco poziadaju(upratat, poziciat auto), tak sa na nich este osopi, ze co si to dovoluju, preco by to mala robit. Su z toho velmi nestastni, ako sa sestra rokmi vyfarbila a furt si pokladaju otazku, ze kde urobili chybu.
Aku isla, taku nasla a toto plati o nej, ze asi vsetky jej kamaratky su zavesene na rodicoch v 30tke a cicaju ich, preto sestra nema ani ziaden pozitivny vzor v okoli, preco by sa mala osamostatnit, byt empatickejsia a celkovo sa spravat inak. A najhorsie je, ze nas ociernuje pred druhymi ludmi a robi zo seba obet(toto robila uz ako male dieta, ze vsetko zle hadzala na mna a bola v tom velmi presvedciva, ze som tresty dostavala vzdy aj za nu, alebo vypravala starkym, ze ju rodicia biju, vykoristuju a oni potom za rodicmi prisli zhrozeni, ze preco si tyraju vlastne decko)..
Lenze co maju rodicia robit, zbalit jej kufre a vyhodit ju na ulicu?

kafe

Jana, k takýmto ľuďom sa neoplatí byť slušná. Asi aj ty máš problém byť otvorená a dostatočne jasne jej dať najavo - si dospelá, prestaň rodičov vyžierať a vyciciavať; neželám si, aby si brala čokoľvek z toho, čo rodičom kúpim/navarím.. a pod. Si rovnako mäkká ako tvoji rodičia (to ako si jej chcela zaplatiť dovolenku.. chcela si si k nej nájsť cestu? prečo ju ľutuješ preboha?) a ak to nebudete riešiť teraz, bude to len horšie.
Pokiaľ otec nechce, tak sa so setrou pozhováraj v prítomnosti mami:
-- kedy sa chce osamostatniť a odísť napríklad bývať k priateľovi.
-- či jej príde normálne, že užíva byt, jedlo a neprispieva do domácnosti ani peniazmi a ani prácou.
-- či by ju veľmi obťažovalo, keby občas navarila, upratala a odviezla otca - ako dcéra má svoje povinnosti k rodičom.
Nech si dievča žije ako uzná za vhodné, ale vo svojom. Aby takto niekoho vyciciavala, to môže len preto, lebo sa jej nikto nepostaví, nikto jej neodporuje. Ani ty. Pre teba nech je to signál, že ak bude treba rodičov doopatrovať, radšej s ňou veľmi nepočítaj.
Vieš, ono to neni tak, že ONA vás ničí, veď do slova a do písmena, nič nerobí, he-he. Ale VY sa NECHÁTE utlačovať a obmedzovať. Proste sa tomu s mamou postavte a nedajte jej pokoj, kým sa niečo nezmení. Držím päste a želám pevné nervy. Nedajte sa.

neuveritelne

Janaana, povedz rodicom, ze im nakupis, ked zabezpecia, aby si ona z toho nebrala. Nesupluj ju. Aj tak nic nezmenis na situacii, ked rodicom to nevadi.

Agnes998

Tak toto si musia s nou vyriesit tvoji rodicia, ak im nevadi ze ich vyciciava, stale len bere a nic nedava, ty s tym vela nespravis. Presne ako napisala phoe, co si vychovaloi to maju

Janaana

Ja to tiez rodicom hovorim, ze urobili chybu, ze sa jej prilis obetovali a ze ju musia odstrihnut. Mamina by bola aj za, ale ocino nechce, ze je to jeho dieta..

phoe

Nič jej nedavaj, sa ti čudujem, a rodičom tiež. Ak si ju otec háji, nech teda šliape pesi a chodí busom. Ani im nekupuj nič, čo by im mohla zobrať. Radšej ich pozvi na obed, bez nej , samozrejme. Ste všetci dospelí. Ako si vychovali, tak majú.