Trend mladých bývať doma - váš názor

Príspevok v téme: Trend mladých bývať doma - váš názor
Cukrikova

Obaja s priatelom mame 25 rokov. Skoncili sme VS, ja pracujem, priatel si pomaly rozbieha tiez karieru. Nase zarobky su dost nizke, respektive vyzijeme z toho, ale neodlozime si takmer nic bokom. Chodime spolu 4 roky, pocas toho obdobia sme sa videli najma cez vikendy, priatel totiz dochadzal za skolou do ineho mesta. V pohode sme to zvladli, ale dalsie roky tak zit uz nechcem. 4 roky mi stacilo....myslim, ze je cas, kedy by som tuzila po spolocnom byvani. Priatel vsak o tom nechce ani pocut. Chce aby sme byvali doma az kym nebudeme mat dostatok penazi na kupu niecoho vlastneho (odmieta platit niekomu cudziemu podnajom). Priatel, aj jeho mama ma presviedcaju o tom, ze teraz je taky trend, ze mladi ludia byvaju doma a ze to caka aj nas. Okej, trend netrend, chapem, ze ekonomicka a socialna situacia brani mladym v osamostatneni sa, ale poviem vam, co mi vadi na byvani doma. Ze sa tiesnime bud u neho alebo u mna v izbe a za zadkom mame vecne jeho alebo moju mamu ako nam nosia jedlo. Moja mama je taka, ze ma necha doma varit, ale priatelova nam pripravuje vsetko od ranajok, obeda az po veceru. A nenecha mna absolutne u nich nic pripravit.
Kym ja doma upratujem, nakupujem jedlo, periem, prispievam na ucty a robim si sama jedlo, priatel vyuziva pohodlie mamineho servisu a nema zaujem sa toho vzdat. Vsetko to skryva za to, ze z domu odist nemoze, lebo nemame peniaze na vlastne byvanie. Pritom doma nic nepomoze, nepohne absolutne prstom, len vyuziva to pohodlie doma......Bojim sa, ze takeho chlapa nechcem. Nechcem ani taku buducnost, nepaci sa mi cely tento trend, zaroven neviem ako proti nemu bojovat. Chceme odist do zahranicia o rok, dva, ale dovtedy budeme na hromadke u neho, alebo u mna a za zadkom mat maminky. Ak ma niekto k tomu nejaky nazor, vyjadrite sa prosim. Ak niekto nieco podobne preziva, dajte tiez svoj nazor. Dakujem

california

reagujem na dvoch z tejto temy nicky si uz nepamatam
prva narazka: niekto tu pisal ze staci zacat podnikat a clovek sa bude mat lepsie. Ano ale podnikat kde a v com? Vieme predsa ze podnikanie nieje az take lahke ako sa zda. Najma v com podnikat aby si mal zisk. Aby to ludia nakupovali ak maju sami nizke platy a aby tonakupovali v dostatocnom mnozstve aby si aj ty nieco z toho mal. Cize v com? Ak vrazi vela penazi do podnikania a budes mat nizky alebo aj nulovy zisk co z toho?
druha narazka.: ktosi tu pisal ze netreba sa nechat zotrocovat ak sa vam sef vyhraza ze chodte ak sa vam nepaci prec a na vase miesto caka zastup ludi. Ano vy odidete ale stale je kopec ludi ktori to vase miesto zoberu aj za nizky plat a blbych prac. podmienok. Preto sa tym zdieracom tak dobre dari lebo je vela ludi tu na svk ktori za takychto podmienok beru aj takuto pracu. Ved len matky na materskej, rozvedene matky, slobodne matky, ludia v starsom veku, vydate zeny s detmi, ludia s nizkym vzdelanim, vdovy a vdovci. Nikdy to neskonci aj ked vy oditete z tej prace a take vyhrazky sefovi si mozte strcit za klobuk lebo on vie ze ludi na vase miesto zozenie. Preto si mozu firmy dovolit takto jednat so zamestnancami. Nizke platy, skratene uvazky, prace na dohody, brigady, cierna praca, nezaplatene nadcasy a odmeny, meskajuca vyplata, a pod. Lebo vedia ze ked aj vy odiotete vzdy niekto po vas pride a nie jeden ale hned niekolky sa budu byt o vas flek.

Mesačný princ

Zarábam 250 eur v hrubom a to robím v štátnom podniku v BA. Nie je to tu ružové a s prácou už vôbec nie. Tí, ktorí majú nad 800 eur majú flek buď v odbore, ktorý študuje len zopár vyvolených a je po ňom obrovský dopyt, alebo tí, ktorí ho majú vďaka známostiam. Pracujem v BA už vyše 10 rokov a vyšší plat ako 500 eur som videl len asi 2x a musel som si ho veľmi tvrdo odmakať. neviem odkiaľ beriete tie čísla a štatistiky ale máte pravdu. Ak sa počítajú do priemeru platy politikov a tých zazobaných ľudí zo Strmých vŕškov v Záhorskej bystrici, tak sa nečudujem, že vznikli takéto štatistiky.

Remeslo má síce zlaté dno ale sám robím veľmi krásnu a užitočnú prácu, no ak nepodnikáte, alebo nemáte dostatok peňazí, tak nikdy viac ako 500 eur neuvidíte a to už hovorím v krásnych číslach.

lopúch13

800 v hrubom je necelých 600 a to je stále málo, ak chce človek normálne žiť, mať rodinu a použiť peniaze aj na iné veci než len jedlo, nájom, hypotéku a benzín. Kamarátka má pekný plat v Nemecku vo výskumnom stredisku, tiež má len maturitu a zarobí nejakých 2200 €. Príjemný upratovačský plat...

Superspace

Teraz pracujem vo firme ,kde si sef vazi ludi,ktorych vie ohodnotit. A na oplatku ma prosperujucu firmu so zamestnancami,ktori maju chut pracovat. Cize vzdy sa da najst praca , ktora vie uspokojit. Len netreba nadavat a lamentovat v kute. Pekny den

kkkkkk

Je to len teória, aby sa niekomu oplatilo predávať rokmi budovaný a vydretý dom a sťahovať sa niekde, kde ti možno dajú o 100-200 euro viac. Ani v zahraničí to ľudia nemajú na ružiach ustlaté, práce je všeobecne čoraz menej.

Superspace

Problem je len v ludoch. Dam svoj priklad. Myslim,ze som zodpovedny a sikovny pracovnik. Aj ja som zacinal kedysi makat za 9 000sk. Ako som naberal prax ,naberal som na kvalite by som povedal. Preto ked sa mi nieco co bolo v rozpore nepacilo,ozval som sa. Odpovedou veduceho bolo : ak sa ti nepaci,chod... Vybral som si,ze som siel. Lebo som nedokazal akceptovat strhavanie odmien za nezmysly,urazky vysmechy typu,co som spominal,von cakaju dalsi. Nech sa paci. Ale aki dalsi? Vzdy ma fascinoval pohlad veduceho resp. majitela firmy ,ked mi dal na "vyber" .. Odpovedou bolo,ok nepaci sa mi. Dovi. Tie mimiky prekvapenia si budem dlho pamatat :-) K pointe. Najsmutnejsie na tom je,ze po mne to vzdy zaplatal niekto so sklopenymi usami..a robil za tych spominanych 400€. Keby spravili toto co ja dalsi piati po sebe,hned by sa lady pohli.

0vecka

kkkkkk ne-nenazrany podnikatel neexistuje. kazdy podnikatel je nenazrany... ak by sa mu ludia na to vysrali a odstahovali by sa do najblizsieho vecsieho mesta tak by aj on musel ist s cenou hore.... vsetko je to len o tom...

kkkkkk

Nenažratí podnikatelia sú hlavne v menších mestách a jedná sa skôr menšie firmy. Niežeby nemali, práveže majú dosť, zabezpečia všetkých z vlastnej rodiny. Dnes je u nich taký trend, aby pre nich ľudia robili zadarmo. Nie každý má šťastie na podnikanie, nie každému to vyjde, nie z každého môže byť podnikateľ.

0vecka

jj presne nenazrany podnikatelia ... riesenie je ich sem nepustat a blokovat akekolvek investicie... lebo ono keby tu ti nenazrani podnikateli aneboli tak by vam nikto nemohol dat tie nizke platy... ale pockat kto by vam dal vobec nejaky plat???

pravdou je ze niekde na strednom sk mimo velkych miest si to ti podnikatelia mozu dovolit... ale inde kde je aspon trosku priemyslu uz ne... v roku 2008 som bol pracovne v jendom zapadakove a 2 ludia s ktorymi som tam akoze robil mi tiez vraveli ze je to tam biedne s platmi ale samy mi povedali ze maju okolo 1000 EUR a ze minimalku tam nemaju ani ti chudaci za pasom...a tiez ze vraj ti z nizsimi platmi na to seru. Proste obcas si len tak nepridu do prace a ze si to nemozu dovolit ich vyhodit....inak bola to dedina s 10 000 obyvatelmi

Peto31

Zdravim Vas, neda mi neprispiet ako citam tie tragicke komentare o tom ako je na slovensku tazko ako sa tu zaraba 400eur a ako je problem dostat co uz len hypoteku.

Poviem len tolko ze ak budete spolocne na internete plakat, ako je tazko a podobne, tak sa aj budete mat. Netreba hladat dovody preco je nizky plat, preco je tazko, ale skor sposoby ako zarobit viac a ako sa mat dobre.
Na to nemusite chodit robit otroka do zahranicia za 1500eur.
Hned ako som skoncil skolu som sa zamestnal a mal som primerny plat 30tis skk, potom prislo euro menil som prace a stale zo bolo okolo 800-900euro, co je na dnesne pomery v Bratislave malo ak chcete zit a nie prezivat. Namiesto toho aby som tu s vami spolocne vyplakaval, tak som makal na tom, aby som mohol z prace odist a robit sam na seba. Uz 6 rokov som nebol nikde zamestnany, mam s manzelkou vlastnu firmu, behom jedneho roka sa rozbehla tak ze prijem z nej je priemerne 5000eur mesacne a stale firma rastie.

Takze ak sa chcete mat lepsie, neplacte a robte nieco preto aby ste boli spokojni.

Dan za uspech je vysoka, ale dan za neuspech je este vyssia...