Kto platí "marodku" pri práci v Nemecku?

Príspevok v téme: Kto platí "marodku" pri práci v Nemecku?
kukučkaaa

Dobrý deň,chcem sa opýtať,či mi náhodou neviete poradiť...môj partner pracoval v Nemeckej firme, ale teraz k 15. 11. 2013 dostal výpoveď v skúšobnej dobe, vraj neni teraz na zimu práca...je takisto poistený v Nemeckej poisťovni, tam sa musel dať poistiť,keďže tam pracoval...ale!...teraz potrebuje ísť na marodku, ale nevie, kto mu ju bude preplácať...pýtal sa šéfa tej firmy,ktorý má na starosti slovákov a ten povedal,že oni by mu ju platili len do doby tej výpovede,čiže do 15. 11. 2013....ale ja sa pýtam, nie je tam nejaká ochranná lehota? že keby sa stihol dať ešte vypísať do toho 15-teho, že by mu tú marodku museli platiť aj ďalej? aspoň na nejakú dobu????...........pretože pýtal sa aj tu na poisťovni, že čo má robiť v takomto prípade a tiež mu povedali, že oni nevedia....tak kto mu je vlastne povinný preplatiť marodku? stretli ste sa s tým už niekto?

palko640

Ja som zazil nieco podobne. Pracoval som v Nemecku pre nemenovanu agenturu. Mal som zdravotne problemy a lekar ma vypisal, aj ked len na 3dni. Bol som v tom, ze dostanem aspon par euro za tie tri dni, kedze som originaly od lekara posielal ihned aj do poistovne a aj zamestnavatelovi, ale ani halier. Po skonceni marodky som sa uz do prace nevratil, nakolko som mal este zdravotne problemy a zmluvu na dobu určitu, ktora trvala uz iba par dni a tak som sa vratil na SVK s tym, ze agentura vedela ze som chory. V podstate somnou ukoncili zmluvu v case ked som bol chory na marodke.

Maoam

kukucka, vramci SVK skuste kontaktovat Socialnu poistovnu - centralu v BA a konkretne oddelenie zahranicnych agend, tam by mali mat informacie, co robit v takomto pripade a na co ma priatel narok a na co nie a ci vobec

Maoam

kukucka - 'vyhoda' prihlasenia sa na urade prace (oficialne bude vedeny) by bola ta, ze by mu evtl. mohli sprostredkovat zamestnanie

inak nemocenske davky vyplacane zdravotnou poistovnou spadaju pod SGB V, kontaktuje najrpv zdrav. poistovnu, az potom urad prace

Maoam

kukucka - v DE je to trocha inak, ako na SVK, ja som ti pisala akurat o pomeroch vramci DE, zdravotna poistovna je aj v DE sucastou socialneho poistenia ako takeho (ktore ma viacero oblasti a viacero institucii)

zo zakona je to vo väcsine pripadov - beriem klasicky pripad, nie vynimky (vynimky, kedy sa to prelina napr. s pobytom v nemocnici atd., suvisi to napr. s vyuctovanim medzi instituciami atd.) tak, ze prvych 6 tyzdnov PN vyplaca nadalej mzdu zamestnavatel (ak je zamestnanec este stale zamestnany), az potom nastupuje zdravotna poistovna, u ktorej bol poisteny, v DE je velmi vela zdravotnych poistovni, neviem, v ktorej konkretne bol on poisteny, co samozrejme bude mat v papieroch, cize sa da opytat - telefonicky alebo via e-mail konkretne v danej pobocke JEHO nemeckej zdrav. poistovne, u ktorej bol poisteny vramci socialneho poistenia (pocitam s tym, ze sa odvadzali odvody do dochodkovej poistovne, odvody v pripade nezamestnanosti atd.)

narok na davky od uradu prace v zmysle 'Arbeitslosengeld I' vramci SGB III - cize podpora v nezamestnanosti by mal zo zakona vtedy, keby za poslednych 24 mesiacov bol odpracoval aspon 12 mesiacov a po cely cas bol odvadzal odvody - a toto nie je ten pripad

takze ostava v DE uz len socialka vramci SGB II - to spada pod soc.davky a poberatelia soc. davok NEMAJU narok na nemocenske davky, aj ked su pocas obdobia poberania soc. davok skutocne na PN ci chronicky chori atd. - tam sa uz ale ide inym smerom, ak to trva nad istu dobu, posudzuje sa podla SGB IX, ci je moznost napr. medicinskej rehabilitacie, atd., potom nastupuje SGB XII - ci je narok na docasnu alebo trvalu invaliditu

ale to vsetko nema do cinenia s tvojim priatelom

zamestnavatel ho v podstate prepustil mesiac PRED vyprsanim skusobnej lehoty, cize priatel odpracoval 5 mesiacov a stale vramci skusobnej lehoty, totalna nevyhoda

oficialne by sa mohol este stale prihlasit na urade prace, este nemame 15.11., ale neviem kedy sa o vypovedi dozvedel, lebo su na to lehoty - dokedy sa clovek musi prihlasit atd., teoreticky by sa ale prihlasit mohol, ak tam este ma pobyt atd - ak tam este ma kde byvat a pod., narok na podporu v nezamestnanosti by mu nevznikol (ALG I),ale mozno by si dokazal vybavit soc. davky - neviem ale, kedze mam len vseobecne informacie a nepracujem na urade prace a nemam osobne skusenosti so soc. davkou, ake konkretne predpoklady by musel splnat

navrhujem kontaktovat jeho zdrav. poistovnu, v ktorej bol poisteny, maju ho v PC a budu sa vediet vyjadrit k jeho pripadu, bude potrebovat hlavne cislo poistenca, evtl. cislo soc. poistenia (to je ine ako cislo zdrav. poistenia, ktore ma aj na karticke), tam mu budu vediet povedat aj ci vobec jestvuje nieco ako 'ochranna lehota', ake ma vobec moznosti

ale vidim to uprimne povedane, cierne, fakt

na urad prace sa prihlasit ist moze tiez, urcite by aspon ziskal info na co ma narok, na co nema narok, v najhorsom pripade nema narok na nic a proste ostava trcat na SVK

neviem, ake ochorenie ma, o aku PN by slo a na aku dobu? alebo ho caka operacia alebo?

takze kontaktujte jeho zdrav. poistovnu v DE a evtl. urad prace, vsetci maju online webstranky + tel. cisla a da sa napisat aj e-mail, ale odporucam telefonicky kontakt, je to rychlejsie a spolahlivejsie, teda v DE ano

kablica

zdravotna poistovna nema s nemocenskymi davkami absolutne nic spolocne, to mas nejake pomylene
"marodky" riesi socialna poistovna (ktora so zdravotnou poistovnou nema absolutne nic, je to statna institucia), ale samozrejme tyka sa to ludi, ktori odvadzaju odvody tu na Slovensku.
cize zo slovenskej socialnej poistovne nedostane nic, kedze pracoval v nemecku
jedina sanca dostat peniaze je zo strany nemeckej a to si musi zistit tam

kukučkaaa

Maoam...ospravedlňujem sa,že som zle formulovala otázku...on mal nemeckú pracovnú zmluvu so skúšobnou dobou 6 mesiacou, ktorá mu mala uplynúť 15. 12. 2013 a výpoveď dostal k 15. 11. 2013 v skúšobnej dobe s dvojtýždňovou výpovednou lehotou...to je v poriadku...ale ide o to, keby teraz ostal na PN, kto mu bude platiť marodku, či slovenská zdravotná, sociálna poisťovňa - (do ktorej sa musí znovu zaregistrovať,keďže bol poistený po dobu práce v nemeckej)a z čoho sa bude vyratúvať výška nemocenskej...a ďakujem za reakciu :-)

Maoam

a co ma prosim ta napisane v pracovnej zmluve?

tvoja otazka nie je polozena extra dobre, pretoze z tvojho textu nie je jasne, ci priatel pracuje v DE vramci sezonnych prac, alebo mal pracovnu zmluvu na dobu urcitu (napriklad na 1 rok a pod.) atd.

vseobecne vramci DE vramci normalnych prac. zmluv (na dobu urcitu a neurcitu) plati, ze prvych 6 tyzdnov PN plati zamestnavatel zamestnancovi dalej mzdu, po 6 tyzdnoch nastupuje zdravotna poistovna, ktora vyplaca iste presne % z platu ako nemocenske davky, takisto je to casovo ohranicene a ak PN trva dlho, ide sa podla dg. a pacienti su posielani k posudkovemu lekarovi atd., ale dotycny musi splnat viacere podmienky

kedze tvoj priatel dostal vypoved este pocas vypovednej lehoty, myslim si, ze nema ziadny narok na vyplatenie mzdy od nemeckeho zamestnavatela, navrhujem vsak, aby ste si riadne presli jeho prac. zmluvu, co v nej stoji, mal by tam byt bod aj ohladne PN

ale vidim to cierne

v podstate s nim zamestnavatel ukoncil pracovny pomer pocas vyp. lehoty, ak to chapem z tvojho textu spravne

neviem ako dlho pracoval v DE, ci mu vznikol narok napr. na davky v nezamestnanosti od nemeckeho uradu prace (tam musia byt tiez splnene podmienky - najmä odpracovana doba atd.) - to by bola alternativa, ale to by sa tam uz musel byt povinny prihlasit, kedze uz vie, ze k 15.11. konci v praci - takze to by sa tiez este dalo checknut, ale neviem, ci pracoval v DE dostatocne DLHO na to, aby nejaky narok vobec mal