Otázka na chlapov

Príspevok v téme: Otázka na chlapov
Fleur-de-lis

Naozaj to pre vás robí rozdiel, ako je otázka položená?

Príklad:
Mohol by si vyniesť smeti? / Vyniesol by si smeti?
Mohol by si mi pomôcť? / Pomôžeš mi prosím?

Teda "mohol by si" vs. "urobíš".

Vraj otázka typu "mohol by si" mužov irituje, a zároveň ak odpovedia áno na takú otázku tak sa tým vlastne nesľúbili, lebo len povedali, že by to mohli spraviť, nie že to urobia...
A tiež im taká otázka komunikuje, že ak to môžu spraviť, tak by to automaticky mali spraviť a teda ak to spravia, tak len spravili čo mali a "nezaslúži" si to ocenenie či vďaku. A teda majú k otázke "mohol by si" určitý odpor.

Stotožňujete sa s tým?

phoe

Ton je samozrejme prvoradý, ale o tom nebola otázka :) to je snáď jasné že ked hovoríš nervózne či vycitavo tak to má negatívny efekt

Prezyvka55

Fleur-de-lis nevidim ziaden rozdiel ani nic iritujece, v obchoch pripadoch by som reagoval rovnako a nezanechava to vo mne ziaden negativny dojem a to ze urcite ano mozem a aj to spravim.

Treba vsak pocitat s tym ze hned clovek nehodi so vsetkym co ma v rukach alebo nesekne s tym co robi aj ked to je zabava a nepojde utekat so smetami, pokial si situacia nevyzaduje urgentny zasah co vynesenie smeti nie je tak je zaradena do todo listu vykonat dnes :).

A nemam rad ked zenske naliehaju na blbosti ze musia byt hned.

MultiLevel

:D no...pytala som sa toho mojho a povedal, ze u neho zalezi len od toho, akym tonom tu svoju prosbu poviem :)
Ked si to tak vezmem, fakt na neho toto plati. Ak som nervozna a on ma este viac znervoznuje, a poprosim ho o nieco tym svojim "PMS tonom", tak to ma uplne opacny ucinok, ako ked sa snazim byt mila a povedat prosbu "prijemnym tonom" :)

skupinaaa

kraviny.. slovicka..
ide vzdy o TON reci a ne o toto..
normalny muz ked uvidi ze je smetiak nad 50%, podla situacie, tak vynesie.
nech mu to nesmrdi pod nosom.
preskolit alebo vymenit.

ale ak uz mam odpovedat, tak
sorry, muz co takto oponuje je bud IQ80,alebo neskutocne miluje partnerske doberanie sa...

wreck

ja nie, fleur. jedine na com zalezi, a kde je priestor pre vznik pripadneho podrazdenia, je TON, akym to povies.

'milacik, zlatinecko moje chlpatucke medvedikovite, mohol by si smietky vziat a do kontajnera ich ist vy.....?' povedane vyrazne ustipacne, neprijemne a nahlas je ovela iritujucejsie ako...

'zober uz tie smeti von, prosiiiim' povedane tichucko, so sklopenou hlavkou a ocami pozerajucimi hore.

:-)

nieco ine je ale oznamovacia veta navrhovacieho typu.

'mohol by si sa jej prestat divat na nohy.'

tam sa uplne ponuka...

'mohla by si v tej kupelni travit tak do 45 minut.'

pri otazke rozhoduje ton (moja mila ma o nieco ziada).

pri oznameni rozhoduje oznamenie samotne (moja mila mi chce urcovat co mozem a co nie).

Fleur-de-lis

tu nejde o môj spôsob. Mňa to zaujíma všeobecne. Ja nemám veľmi problém s tým, že by priateľ nespravil o čo ho poprosím. Len ma to prekvapilo, že by otázka typu "mohol by si" bola vnímaná mužmi negatívne. Tak som zvedavá čo na to povedia...