Som psychopat? (resp. dopad šikany z detstva.. )

Príspevok v téme: Som psychopat? (resp. dopad šikany z detstva.. )
slave27x

Ani neviem či tuto temu vytvaram preto, aby mi niekto pomohol, skôr som zvedavý na názory druhých k mojmu príbehu..začnem asi takto..problem vznikol na zakladnej škole, prvych 7 rocnikov som chodil na jednu ZS,kde som mal dobre známky,7.my rocnik sa to pokazilo a rodicia obvinovali ucitelov a tak ma premiestnili na inu skolu..co bola obrovska chyba..v tom čase,ako dieta, som sa o seba vobec nestaral..vela som jedol,mal som nadvahu,nestaral som sa o svoj vzhlad,neraz som chodil aj cely tyzden v jednej mikine do skoly,atd..nebol som prijaty hlavne zenskym osadenstvom triedy..neviem ani preco,ale uz prve dni mi davali najavo,ze som hnusny,skaredy,co sa postupne stupnovalo..kazdy den som pocul od spoluziacok posmesky,reagovali na mna slovami "fuj,hovno,humusak.." a pod.. doteraz to mam zivo pred ocami..vrcholilo to tak,ze mi pred ocami zobrali prezuvky a hodili ich do kosa s poznamkou "fuj ja som sa dotkla jeho botasiek" a vsetky dievcata nato reagovali stylom "bleee"..neraz mi do oci hovorili,ze som hnusny,skaredy,ze si nikdy nikoho nenajdem..ked som odpovedal,vsetky dievcata sa zo mna smiali, ked sa ma nejaka dotkla sla si umyt ruky,a pod.. bolo to fakt hrozne..a vsetko robili UPLNE BEZDOVODNE..v deviatom rocniku som sa preto zacal absolutne nenavidiet,zacal som si rezat tvar pri pohlade do zrkadla,trpel som strasnymi depresiami..na strednej sa mi vsak zivot troska zmenil..troska som dospel,dal som sa dokopy a zacal som sa o seba starat...zacal som chodit na box,cvicit,behat,v druhom-tretom rocniku som cital aj dost psychologickych knih, nabral som dost sebavedomia, aj vzhladovo som sa neuveritelne zmenil,zacal som chodit na prve akcie,atd. kde som spoznaval dievcata..a tam to cele zacalo..do prveho vztahu som vklzol v 16tich,ani neviem prečo,asi som to chcel vyskusat...islo o to ze uz tam som si uvedomoval, ze k nej nepocitujem ziadne city,naklonnost..miloval som,ked som videl,ze je na mna naviazana a mozem si s nou robit co chcem..ale to som si v tej dobe este neuvedomoval..skratim to..mam uz 27 rokov a od tej doby som prestriedal dost velky pocet vztahov,vsetky skoncili tym,ze som ich ukoncil ja tak,aby ta druha osoba trpela..uz na strednej som zistoval, ze ma to vlastne bavi, ked sa do mna zena zamiluje a mozem ju psychicky deptať..na taketo veci som mal asi aj psychicke predpoklady (obaja rodicia boli psychologovia) postupne som si z toho spravil ako keby taku manipulacnu hru, vyhliadol som si "obet",tu som takticky namotal najviac ako sa dalo,ked som v jej ociach zo seba spravil dokonaleho citliveho chlapa,hladal som dovody na hadku,konflikt alebo rozchod.. a prave ta situacia,ked som videl,ako sa ta zena pre mna trapi,ako ma chce, ale ja som NAD NOU ma ukaja asi tak,ako niekoho prava laska..v jednom pripade to vyvrcholilo tym,ze jedna z nich skoncila na psychiatrii .. (s nou som bol rok a pol a planovali sme buducnost,deti..)..viem,ze to nie je spravne,uvedomujem si svoju poruchu..ale proste ja uz NEDOKAZEM REALNE ANI MAT ZENU RAD,nie to este milovat.. a to,ked sa pre mna zena trapi a je na mne extremne zavisla ma ukaja.. ani neviem,či hladam radu .. alebo som sa chcel len vyrozpravat a pocut vase nazory..lebo svoje podvedomie z detstva asi nezmenim, fakt to bola pre mna silna rana..

MultiLevel

A este doplnim....to ze je to uz dospely clovek a momentalne ho nikto nesikanuje, neznamena, "ze je to uz prec". Ta trauma, ktoru si prezil ako dieta je stale v nom, aj keby preslo neviem kolko rokov...Cize "nic nie je prec"

MultiLevel

Ojoj, niektore zenske nazory ma vazne rozosmiali....
Karolinka : "nerozumiem tomu, ze ked bol nikto niekedy sikanovy a je to prec, ma tendenciu ten clovek robit to iste inym nevinnym ludom akoby za odplatu..."
Co konkretne na tom nerozumies? :D Lebo to, co teraz chlapec robi inym zenam, je prosto vyvrcholenie toho celeho, co sa mu kedysi dialo. Ja osobne sa nad tym necudujem. Takto konci mnoho mnoho deti, ktore maju bohuzial v detstve velmi zle vzory, navyky, alebo su tyrane, ci sikanovane. Preto je tak dolezite vyrastat v zdravej, uplnej rodine, zdravom prostredi a bla bla...Ak si tu zienky myslite, ze on to robi naschval, tak ste na omyle. Veci z detstva, cize z casu, kedy sme boli najviac formovatelni, nas nesmierne ovplyvnuju a sikana dietata moze prerast presne do tohto problemu, ako opisuje autor.
Po takychto detskych traumach nemoze clovek zmenit svoje myslenie zo dna na den, nejde to tak lahko. To sa neda lusknutim prstov. Dobre vsak je, ze autor temy si to uvedomuje, preto musi vyhladat pomoc odbornikov a riesit to dalej s nimi...A kedze je tema stara, verim, ze uz tak urobil :)

Itte

Trestas cudzie zeny za to, co ti spravili nejake pubertacky v minulosti. Vies, kedy by si bol schopny vztahu? keby si paradoxne nasiel tyranku, ktoru by si si nemohol omotot okolo prsta. potom by sa to v tebe vsetko zlomilo a zacal by si mat vztah... Ale nieco mi tu nehra. Nekecas ty nahodou? mas oboch rodicov psychologov a to im nevadilo, ze si chodil do skoly v jednej mikine, ze si sa prejedal=psychicka porucha? Ked ta ine deti tyranizovali, ty ako dieta psychologov by si vobec nemal ostat poznaceni, pretoze rodicia by ta z toho dostali nie? A este aj teraz neverim, ze tvoji rodicia nevidia ako zijes a ake mas vztahy...To ta este nedali do poriadku? Divne...

karolinka122

nerozumiem tomu, ze ked bol nikto niekedy sikanovy a je to prec, ma tendenciu ten clovek robit to iste inym nevinnym ludom akoby za odplatu, akurat na nespravnej adrese.. Kym nezacnes mat rad sam seba a vazit si sam seba uprimne, nebudes mat nikdy rad ani ostatnych uprimne. Dokial si to sam neuvedomis, budes sa tocit v tomto kruhu. To , ze si bol luzer v detstve neznamena, ze musis byt luzer cely zivot. Vezmi si, preco sa ti posmievali, bol si tlsy, dobre, nemusi byt kazdy stihly, sportuj, zi zdravo, dodrzuj hygienu , maj sa rad, dopraj si, urob si radost a bud mily k ludom, ono sa ti to vzdy vrati. Mas v sebe stale vela zlosti a stale zijes traumou z detstva, tak uz to prelom konecne, chces takto prezit cely svoj zivot za par rokov nezdarenych v detstve? Ak ano, pokracuj dalej v tom, co pises...

sewie

uz nie si dieta, ale dospely.chod sa liecit.bezdovodne robis zle zenam, ktore s tvojou "traumou" nemaju nic spolocne! zobud sa!mna tiez sikanovali ako decko a nemam potrebu si to na nikom vybijat.preber zodpovednost za svoje ciny , tie co ti ublizovali boli len deti ktore nevedeli co robia. ty si dospely plne si vedomi svojich cinov...ak caksa potlesk za skvele herectvo a klamarstvo, nedostane sa ti ho...a mimochodom-teraz by ti tie prezyvky z detstva prinalezali uplne pravom!

deny19

no a este mi neda, su to vase nazory, ok, ale naivne poniektore a mslim, ze je to len o nevedomosti, co vam nevycitam, ale pise tu dievca, ktore malo ist zaujem studovat psychologiu a tvrdi, ze sama bola sikanovana,ale ze neublizuje preto ludom a vyzadujes to iste od autora temy, co je trocha...neviem ako to nazvat, nasledky zleho zaobchadzania sa prejavuju u kazdeho inak, nie je na mieste si msliet, ze tak ako to zvladol jeden, takisto to musi aj druhy, ludska psychika je zlozity system a nie je nakopirovany podla jedneho vzoru, to by zaujemca o psychologicke studium mal vediet, inak je mi to minimalne divne, ak to nevie.no a pscholog nedava lieky, tie dava psychiater, nechapem ako to mozes spajat s liekami, psychologiu..nevadi...kedze neurologia, alebo neuroveda este neprisla nato, ako tuto poruchu v mozgu napravit, tak su pacienti odosielani k psychiatrom, alebo psychologom. takisto apriori neplati, ze vsetci psychologovia su neschopni riesit svoje problemy, ako to mozes tak za vsetkych tvrdit?

a narcistcku poruchu nema, resp nepopopisuje jej prejavy, narcizmus je v niecom rovnaky, v niecom sa lisi. hej a tebe prajem, nech je to ,,len,, nieco hlboko zakorenene v psychike, tam by psycholog pomohol, nadej by bola.

deny19

takze...psychopatia je zastaraly vyraz pre poruchu osobnosti, dnes sa uz pouziva termin porucha osobnosti, nie psychopatia, poruch osobnosti je viac, k pschopaptii o ktorej tu piseme ma najblizsie dissocialna porucha osobnosti, dis,poruchu ma kazdy psychopat, ale nie kazdy s dis.poruchou je psychoapt.

neprinalezi mi to, nie som obdornik v oblasti psychiatrie, ani neurologie, tak dajme tomu, ze je to moj subjektivny nazor a zopar faktov ktore viem. co mozem teda uviest ako fakt, je to, ze kazdy psychopat vie, ze je psychopat. nie ako tu niekto pisal, ze si to nemozu uvedomit. naopak a maju to tak vsetci psychopati, takisto aj ini ludia, s inou poruchou osobnosti, alebo psych.problemom si svoj handicap uvedomia v istom stadiu zivota v roznych oblastiach, napr v spominanych vzahoch k inym, k sebe.

co sa tyka psychopatie,(ostanem pri tomto termine) tito ludia si svoju odlisnost uvedomuju zrejme, podla odornikov niekedy v puberte.zistuju, ze su ini. a to v tak dolezitej oblasti, ako su city a emocie. za hlavnu pricinu sa povazuje genetika,vacsinnou sa taha po linii matky na synov, alebo poskodenie mozgu v prenatalnom obdobi, cize v bruchu matky, alebo poskodenie mozgu po narodeni.psychopat sa psychopatom rodi. psychopatiu moze spustit, nie vytvorit, aj silny traumatizujuci zazitok z detstva, zvycajne z ranneho detsva ked dieta bolo tyrane, psych. fyz. zanedbavane, nemalo dost podnetov-depravacia, toto sa moze podielat na poruche osobnosti ako je psychopatia.ale podla vyskumov ju nemoze vyvolat, len ju uz existujucu nasmerovat roznym smerom. socialne faktory zase vytvaraju sociopatov.

psychopatia sa prejavuje poskodenim mozgu v limbickom systeme,ktory je zodpovedny za pocity, emocie, moralne rozhodnutia, empatiu atd, konkretne v oblasti celoveho laloka a amygdaly, . okrem absencie citov sa vyznacuje aj nedostatkom strachu,zase ide o amygdalu a jej funkciu ktora je poskodena, pretoze amygdala je zodpovedna za strach, kde ini vidia riziko, psych. nema problem, takisto maju schopnost dobre analyzovat inych ludi a vyhodnocovat ich spravanie, predvidat ich kroky, tato schopnost ich aj predurcuje byt dobrymi manipulatormi. obete su casto povazovane za vinnikov, alebo blaznov. to maju na svedomi tiez dobre manipulacne techniky ktore psychopat uplatni na svoje okolie a presvedci ho, ze obet nie je normalna, vsetko otoci na nu. takisto ma psychopat, je to jeden z jeho znakov, sarm, charizmu, ludia ho povazuju za mileho, vtipneho, galantneho, je tak poisteny vlastne ked niekto poukaze na jeho abnormalitu, napr jeho obet tak jej zvycajne neveria, pretoze ho vzdy povazovali za takeho akym sa javil, nevideli do 13 komnaty. do nej nahliadne len clovek ktory s psychoaptom travi dlhsi cas a ma uzky kontakt. aj na psychiatrickych oddeleniach treba dlhdobe pozorovanie, aby mohla byt stanovena diagnoza,este k tomu specializovanym psychiatrom a psychologom plus sa robi PCL-R test, je to metoda na odhalenie crt psychopatie.takze na nejakom fore nejaki teenageri, alebo laici urcite nemaju sancu odhadnut ci naozaj ide o tuto diagnozu, vyjadrit sa ma ale pravo kazdy.

to co tu opisuje zakladatel temy - nikto nemoze zodpovedne posudit ci je, alebo nie je psychopat.podla toho co opisuje, ma ale sprievodne javy psychopatie a to-ziadna lutost, sucit, alebo empatia, patri medzi prve znaky psychopatie, nasledky su nicive , dalej deptanie obete ktore spomina, asi ide o manipulaciu, co je dalsi typicky znak tejto poruchy osobnosti, mimochodom manipulacnych technik maju zopar, aj s klamstvom ktore sa v jeho vztahoch opakuje, cize patologicka loz, opakovana,dokazu klamat velmi prepracovane, to je dalsi priznak. tak tychto par znakov ma pritomnych, ak teda pise pravdu :) a su to najhlavnejsie znaky. v akej skale to by opat musel potvrdit a zistit odbornik, kazdy psychopat je psychopatom v inej miere.psychopati su promiskuitni-dalsi zo znakov. dokazu udrzovat viac vztahov naraz, kazdy v inom stadiu, to nebudem vysvetlovat. okrem sex.vzrusenia dokazu pocitovat hnev. potrebuju neustale vzruchy, situacie kde riskuju, napr hazard, ktore su nebezpecne, napr rychla jazda autom, motorka, vsetko take kde ini citia nebezpecenstvo.je to preto, lebo amygdala-cast v mozgu ktora je zodpovedna za strach je poskodena, nepocituju strach, vrhaju sa do riskantnych veci, potrebuju stale stimulaciu, peniaze, moc, sex, vplyv, aby citili aspon nieco, pretoze ich emocionalny zivot je chudobny, alebo ziadny.

otazka je aj to, ako potom mozu nadviazat vztah so svojou obetou ak nemaju emocie? alebo ako vlastne funguju, aby sa na nich nedoslo?odpoved je jednoducha-predstieraju ich, predstieraju ich dobre, pretoze sa to naucili, z pozorovania inych ludi, nic ine im neostava, musia sa chovat tak, ako ich chceme vidiet,svoju poruchu taja, tak ako taji vreckar v autobuse, ze je zlodej, ziadny nepride a nepovie-ja som zlodej, pozor na mna, takisto ani psychopat pri nadviazani vztahu, pretoze su uspesni len vtedy ked sa o tom nevie. aj tak su odhalitelni, ak clovek vie, naco sa ma zamerat. ak to nevie, niektore situacie, kde ide o emocie vam na takom cloveku budu cudne-psychopat totiz robi chyby prave v emocnej oblasti, nech sa maskuje ako chce, je to jeho slaba stranka, i ked emocie vie imitovat, obcas sa sekne a pouzije ich nevhodne, cloveku ktory nevie o co ide, to moze pripadat cudne.

a este, o psychopatii maju ludia velmi skreslenu predstavu, pretoze popkultura, filmy hlavne nam psychopatov serviruju ako masovych vrahov, alebo ludi izolovanych v psychiatrickych liecebnach, nie je to tak, je to mytus. psychopati sa delia na kriminalnych a subkriminalnych, kriminalni psychopati su prave ti napr masovi vrahovia, ale tych je medzi psych.minimum!!! vacsinnu psychopatov tvoria subkriminalni psychopati, nemusia mat za sebou ziadny trest, ani nemusia zit kriminalne, ale devastuju ludske zivoty napr vo vztahoch.takze odpoved na tvoju otazku je- neviem ci si psychopat, resp ci mas poruchu osobnosti, popisujes ale jej znaky vo svojom chovani, vzorec chovania sa dlhodobo opakuje co je jeden z hlavnych predpokladov na diagnostikovanie akejkolvek poruchy osobnosti.
Prognoza pri tejto psychopatii, poruche osobnosti je-neliecitelne.

Ak veris v Boha a vnimas to aj cez tento uhol pohladu, skus aj duchovnu cestu, aj ked je to mozno uz chtanie sa slamky, neviem, skusaj hocico, hlavne skusaj korigovat svoje chovanie ak sa to da, skus co najviac minimalizovat skody ktore pachas na ludskych dusiach. napisanie do tohoto fora vnimam u teba ako velke plus.

wellwellwell

v skutočnosti si obyčajny slaboch, ja keď som mal 7 rokov hned v prvaku ma partia 5-6 chlapcov začali šikanovať a spolužiačky ma prezývali rôznymi.. "pojmami" .. avšak to ako som k tomu pristúpil ja ešte v mladšom veku v akom sa to dialo tebe je o 180 stupnov odlišne.. tych 5tich sráčov som zmanipuloval plastovou hračkou supermana a z ich "vodcu" sa stal moj naj kamoš a odrazu aj spolužiačky držali hubu a zrazu ma všetci rešpektovali. V tvojom veku vtedy ak by sa jednalo o chlapcov tak by som im dal cez pysky a bolo by mi jedno kolko ich je, ak ukažeš slabosť staneš sa ich potravou, a čo sa dievčat týka, tie by som udrel slovami tak ,že jedna po druhej by sa chodili vyplakavat na zachod. Ale ty si sa zachoval uplne inak, ty si si jak posledna nula rezal xicht pred zrkadlom a teraz "režeš xichty" inym dievčatam koli svojmu potupnemu detstvu s ktorym oni nemaju nic spolocne.. pozri sa do zrkadla ake si hovado.. stalo sa z teba to čo si tak nenavidel.. si sadni zavri oči a sa zahlb do seba a spytuj svoje svedomie a zisti skutocne od srdca ci si hajzel ci nim chces byt nadalej alebo chces urobit tlustu čiaru za svojim predoslim zivotom.. ked si taky psycholog.. urob psychologa sam sebe.. pokus sa o to.. lebo to je to čo drviva väcsina psychologov vobec nevie.. pomoct sam sebe.. tak to urob pokus sa o to pomasiruj si svoje ego ak to dokazes a dokaz si ze vies byt aj normalny.. co vies.. ale ze si nekde hlboko pod nanosmi blata spiny betonu ..normalny.

jajatko

Ani mne ho nie je ľúto, ale mal by si uvedomiť, že je dospelý človek a mal by mať za seba zodpovednosť. Proste si priznať - ano som chorý, potrebujem liečbu, ale keďže sa nechcem správať ako malé rozmaznané decko, vezmem svoj život do vlastných rúk a skúsim terapiu. Jednoducho chcieť riešiť svoju situáciu a nie sa vyhovárať na minulosť, pretože to je jeho rozhodnutie ako sa správa, nikto ho k tomu nenúti.