Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Ide o citove vydieranie?

Príspevok v téme: Ide o citove vydieranie?
FerdoMravec

Mam 24. Je to vek, v ktorom clovek nesie vlastnu zodpovednost sam za seba za vsetky svoje veci co spravi. Toto chape zrejme kazdy z vas. Ale nechapem, ze to nedokaze pochopit moja mama, ktora ma pocit, ze vsetko musi byt podla nej a musi organizovat zivot. O co ide? Momentalne studujem uz 2. stupen na VS. Takze bakalara mam uspesne za sebou. Mam uz aj pracovne skusenosti v oblasti, ktoru studujem (brigady popri studiu, ale nie je to ono). Pobehanych par pohovorov, ktore boli dokonca aj uspesne este nez som dosiahol Bc. Preto som uz rozmyslal, ze po Bc. by som rozbehol karieru a zacal ziskavat prax. Ked som to povedal mame, tak zacala, ci som sprosty, ci chcem vyhodit 3 roky studia, ci ju chcem sklamat, a ze ak nedokoncim skolu, tak nech nechodim za nou do nemocnice, ked bude z toho chora, lebo zinfarktuje. Chapete? Vsak toto je ciste citove vydieranie. Chapem, ze rodicia chcu pre svoje deti to najlepsie, ale mala by pochopit, ze nie som 2 rocne dieta, ktore treba drzat za rucicku. Momentalne koncim 1. semester a mam pocit, ze to bol strateny cas a mohol som za tie 3 mesiace mat zarobene a mat aj skusenosti.
Podla reci mojej mami sa budem mat v zivote dobre, ked dokoncim skolu budem bohaty, a budem mat navrch predtymi co maju len Bc. alebo nemaju vobec titul.

dennis

@FerdoMravec - Je fajn, že si uvedomuješ, že nie je VŠ ako VŠ. Tí, čo po VŠ skončia v hypermarketoch, v kaviarniach, vo fastfoodoch a podobne, študovali: a) niečo, čo ich reálne nenapĺňalo a chceli len titul, b) sú absolventi humanitných vied.
Ako aj mnohí spomenuli, je fajn, že máš takú možnosť, akú máš, ale ako sa vraví, (ne)doštudovanie VŠ je dvojsečná zbraň, najmä ak nemáš tendenciu si založiť vlastnú firmu s portfóliom, s ktorým zaplníš dieru na súčasnom trhu. Pokiaľ budeš len zamestnanec, tak si tú školu dokonči, pre istotu.
S mamou sa fakt treba porozprávať o tom, o čom som písal nižšie, treba si nájsť určitý kompromis, aby boli obe strany spokojné.

FerdoMravec

Hmm nemozem si dovolit az tak suhlasit. Moznosti a dvere mam otvorene len v tom odbore, ktory som vystudoval. Nemozem predsa ocakavat, ze v mojom pripade IT odbor, presedlam z neho na nejaky iny odbor, pretoze uz len to, ze mam titul mi otvori dvere. Ak clovek nema pracu vo svojom odbore, tak mu je skola potom k nicomu a zabil 5 rokov studia. Dnes je realita taka, kazdy ma titul. A vela tych ludi s titulmi konci v hypermarketoch, za pasom v nejakej fabrike. Proste maju problem si najst pracu vo svojom odbore, ktory vystudovali a na skolu isli len preto, lebo nechcelo sa im robit a mohli este 5 rokov "lenosit", ale i tak po tom studiu robia rozne prace, na ktore staci aj zakladne vzdelanie. Realita je bohuzial taka. A aj keby sa potom uchadzal o nejake miesto po niekolkych rokoch stravenych za pasom v odbore ktory vystudoval, tak ma tak mizernu sancu sa tam dostat, pretoze uz nema prax a aj to malo tych teoretickych veci zo skoly pozabudal. Opat je to fakt.
Ako som spomenul, v mojom odbore IT sa hra na to, co clovek naozaj vie a ovlada, co dokaze ponuknut spolocnosti, a nie to, ze absolvoval 20hodin nejakeho predmetu.
Toto stale prizvukujem mame, ako to chodi. Zial zije v komunizme asi este, kde skola nieco znamenala a na dobru poziciu sa dostal len clovek s VS. Podotykam, ze moja mama nema VS.

Iba Katka

Ako, ja na tvojom mieste by som ostala v škole... nie preto, čo si myslí tvoja mama, ako je na tom tvoja sestra či kto... Ale keď už si to dotiahol tak ďaleko, vydržal si na tej škole 3 a pol roka, tak jeden a pol ešte dáš :) Možno by si si mohol nájsť prácu a dať žiadosť o preloženie na externú formu štúdia na ten jeden rok (ak sa tvoj odbor dá študovať externe). Ale podľa mňa by si mal ostať ďalej na škole, keď si to už tak ďaleko dotiahol :)

dinosaurus

Jednoznačne počuvnuť mamu. Ty sa cítiš nie ako 2 ročný lebo tí ešte poslúchajú ale skôr ako 20 ročný puberťak, ktorý vie, že môže teraz zarobiť nejaké peniaze tak je najmúdrejší. Mať vlastné peniaze je dobrá vec ale úplné VŠ vzdelanie ešte lepšia, hoci sa hovorí, že dnes si platený nie podľa školy ale podľa toho čo vieš. Podľa mňa je na tom lepšie ten, čo má vyššie vzdelanie, pretože aj keď momentálne nemá prácu vo svojom odbore,vždy má viac možností a otvorených dverí pracovať na lepšie platených miestach. Človek nikdy nevie, čo mu osud nadelí a či bude môcť celý život pracovať na 1 mieste a či vždy bude spokojný s tým istým platom.

dennis

Ako som spomínal, treba sa s ňou porozprávať nie o danom probléme, ale o prapríčine. Treba aj rozumne vysvetliť, že jednoducho chceš byť sám sebou a nie niekym, kto si to tak želá. Treba veľa trpezlivosti.
Pokiaľ je človek tvrdohlavý a, ako sa vraví, melie si svoje dookola ako pokazený gramofón, jednoducho toho človeka treba nechať tak, časom mu to príde.

Apropos, veľa úspešných ľudí nemá vysokú školu, buď ju nedokončili, alebo na ňu ani nešli. Ale tí ľudia sa nestali zamestnancami, ale založili si vlastné firmy. Skús uvažovať aj nad tým, či chceš byť zamestnanec, alebo si chceš založiť vlastnú firmu s vlastným portfóliom, s ktorým zaplníš dieru na súčasnom trhu. Takže popremýšľaj aj nad tým, je to dvojsečná zbraň. ;)

FerdoMravec

a mame v rodine aj priklad. Moja sestra ma vystudovanu VS, pred VS si urobila este nejaku skolu akusi nadstavbu ci co. No a mala problem sa zamestnat. Za 1. je v regione, kde sa tazsie najde praca a za 2. ma taky odbor, ktory ma vystudovany dalsich X tisic ludi. A ma plat par stoviek euro. Podla reci mojej mami, by mala byt sestra bohata, kedze ma ten titul Mgr. :)

FerdoMravec

No to je tazke. Ona stale bude presadzovat svoje, bude vraviet, ze bez skoly je clovek dnes nikto, nikto ma nikde nezamestna apod. Dookola bude omielat, ze sa budem mat v zivote dobre a budem bohaty. Proste take nezmyselne veci. Ked som jej vysvetlil, ze na pohovoroch, mi boli ochotni ponuknut mesacny plat, co ma mozno absolvent skoly (a to ja som nemal ani Bc., len skusenosti z brigad popri skole), tak ona mi nato povedala, ze ked budem mat titul, tak mi daju viacej. Mozem jej donekonecna vysvetlovat, ze v odbore, ktory studujem, su dolezite skusenosti a nie ci mam Ing./Mgr. pred menom, ona bude stale mliet to svoje :/

dennis

Nie je nič horšie, keď niekto chce, aby druhý bol presne taký, ako si predstavuje. Ešte horšie je to, keď je to niekto z rodiny.
Sám si napísal, že si vo veku, kedy o svojom živote rozhoduješ sám. Na jednej strane zamrzí, že štúdium nedotiahneš do konca, ale na druhú stranu by tvoja mama mala pochopiť, že o svojej budúcnosti rozhoduješ už sám a mala by ťa v tomto smere podporovať.
Treba sa o tomto s ňou normálne porozprávať a zistiť, čo ju trápi, nech je to čokoľvek. Môže mať obavy o tvoju budúcnosť, ale musíš jej dokázať, že sa o seba budeš vedieť postarať a potom ti bude dôverovať. Bude to pre teba ťažké, ale nesmieš v tomto smere robiť nerozvážne rozhodnutia, ktoré môžu mať v budúcnosti fatálne následky. Zváž všetky pre a proti a dokáž svojej mame, že sa mýli, alebo že prehnane reaguje na základe toho, že ti nedôveruje. Nič jej nevyčítaj, ani ako sa správa, skôr naopak, zisťuj, prečo sa tak správa a keď na to pôjdete obaja rozumnou cestou, dostaví sa satisfakcia. Kľudne sa dohodnite aj na kompromisoch a potom to oveľa viac zblíži váš vzťah.

Všetko dobré.

Textová Inzercia

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Zaujalo Ťa niečo? Zostaňme v kontakte!

Registruj sa na fóre a dostávaj emaily o nových príspevkoch v témach, ktoré Ťa zaujímajú.

Chcem sa registrovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Ide o citove vydieranie? - Fórum - ZDRAVIE.sk