Vysoka skola - naozaj je to len jej vec?

Príspevok v téme: Vysoka skola - naozaj je to len jej vec?
Mama1970

Dcera studuje na vysokej skole. Niektore skusky ustavicne odklada, stale sa vyhovara ze nie je dostatocne naucena, pritom do rana sedi pri pocitaci, pretoze potrebne knihy cita z pocitaca. Studuje totiz odbor, na ktory niet dost literatury, vacsina knih je cudzojazycnych a naozaj sa daju pozriet iba cez internet. Ked vidim jej krvave oci, tak mam obavy co bude s jej zrakom, teraz je iba prvacka. Je to jej druha vysoka skola, tu prvu v druhom rocniku nezvladla tiez preto, lebo neodovzdala vcas seminarne prace. Aj nad tymi seminarkami sedi donekonecna, stale si mysli, ze nie su dost dobre. Nedokaze odovzdat nieco, co podla nej nie je dokonale, pritom sa presvedcila, ze ucitelia tie seminarky casto ani necitaju.
Teraz cez skusobne sa opakuju minule pristupy k skuskam a seminarkam. Zase nie je dobre naucena, zase to nie je dobre napisane. Pritom ked ju donutim na skusku ist, vzdy ju urobi. Aj tak ale odklada skusku za skuskou. Uz s muzom stracame nervy, lebo doma nic nepomoze, nevyjde z izby, vsetko jej strkame pod nos, aj jedlo. V izbe ma bordel, lebo sa vyhovara, ze sa uci a nema cas upratovat. Mala by ist obcas aspon na chvilu von, sediet 15 - 16 hodin v kuse pri pocitaci jej predsa moze iba ublizit. Ale nie je s nou rec. Ked sa s muzom burime, vzdy povie, ze to je jej vec, ze ju mame nechat na pokoji a nestarat sa o nu, je to jej zivot. Len ona si bude rozhodovat kedy pojde a kedy nepojde na skusku alebo kedy odovzda seminarku. Na zaciatku skusobneho vsak vzdy s optimizmom vyhlasuje, ze tentokrat uz vsetko urobi rychlo a v predterminoch, ze uz sa nebude stresovat lebo pochopila, ze to nema vyznam. A zacnu skusky a vsetko je po starom. Keby sa isla aspon von prejst, ale len sedi doma ako morka.
Ma naozaj 22 rocna dcera, ktora v domacnosti s nicim nepomoze, ktoru rodicia komplet zivia a staraju sa o vsetky jej potreby (ciste pradlo, nakupy, jedlo, vreckove atd) vyhlasovat, ze vsetko co robi je jej vec? Ako ju donutit, aby konecne pochopila, ze nezije vo svojom byte, ze v jej veku mnohe zeny sa uz staraju o deti a maju povinnosti? Nasa dcera nikdy neumyje riad, nevyluxuje podlahu, nepoupratuje nic v byte, nanajvys svoju izbu, aj to pomaly raz za rok.
Neurobi si jedlo - okrem caju nevie uvarit nic. Je pritom uzasne pomala, vsetko jej trva rok, akoby nemala energiu ani na zakladne cinnosti. Je mi jasne, ze takto sme ju zhyckali my, ale mame toho s muzom uz plne zuby. Najradsej by som bola, keby sa odstahovala z domu a vyskusala si ake to je, starat sa sama o vsetko a nemat kompletny servis od matky. Ale neviem si predstavit kam by isla a z coho by platila prenajom. Robit nevie nic, skoncila gympel, s tym ju zamestnaju akurat tak v hypermarkete, kde by mohla vykladat tovar. To ale zial nemoze, lebo ma choru chrbticu a dalsi zdravotny problem, ktory jej sice nebrani pomahat v domacnosti, ale obmedzuje ju vo vybere zamestnania.
Viete mi poradit nejaku metodu, ktora by ju naucila zodpovednosti aj voci svojim rodicom a donutila nielen od okolia vyzadovat, ale pre okolie aj nieco robit? Pretoze ona ma pocit, ze ma iba prava a ziadne povinnosti. Vychovali sme ju zle, to mi je jasne, ale hadam este je nejaka naprava, nie? Niekedy by som ju najradsej zbalila a postavila jej kufre pred dvere. Pritom je to velmi inteligentne stvorenie, bystre a nadane, je az zarazajuce, ze na druhej strane k nam dokaze byt taka bezohladna.

ja tiez som

22 je uz sialene vela na taketo spravanie.

navrhla by som, aby plaitla cast najomneho, napr alikovotne, (tiez som musela).

naznacila by som, ci by sa vedela o seba postarat, aj keby nema sponzorov (teda rodicov).

ale toto bude tazky oriesok. takto neskoro.

Bajka 1

eddings

ja som pisala (niekomu inemu) o tom kto sa zivi/nezivi sam pocas vysky co mozno nie je uplne predmetom celej diskusie, ale ty si - netusim preco- ako prvy zareagoval s tym ze ty si bol samostatny, upratoval si, mal si cas na ine veci ci co atd - takze odveci lebo o tom som ja nepisala
a ty nepises k teme ked reagujes na moj prispevok ktory je o niecom inom a ktory podla teba nie je k teme
a to ze sa teraz zivis sam je uplne nepodstatne
kde ju ja obhajujem? tvrdim ze ma hlavne studovat a nie pracovat, ked ju este mozu zivit rodicia.. o upratovani a pomahani rodicom som uz pisala
a precitaj si to aspon dvakrat aby si tomu aj pochopil

0vecka

2 Maoam jj ale podla mna je uz aj trosku neskoro saq uz je to dospela zena a nie dieta. Navyse ta matka tiez podla mna nehovori celu pravdu takze asi tak...

Maoam

0vecka - hej, ale okrem matky ma este aj otca, takze k tomu vsetkemu este prichadza vztah medzi jej matkou a jej otcom, ktory bohvie aky bol a je, do toho nevidi nikto, sice zakladetelka svojho manzela opisala a tiez je to problematicky typ, takze tam tych problemov bude viac

osobne mam z toho najviac ten dojem, ze kvoli fyz. postihnutiu jej dcery (neviem o ake ochorenie ide) sa jej matka akoby podvedome snazila nieco vynahradit ci jej vsetko ulahcit a nakoniec jej odobrala uplne vsetky povinnosti, ale o tom sme tu uz pisali, ona to vie, ze je kopa ci uz psychicky alebo fyz. postihnutych ludi, ktori sa napriek svojmu postihnutiu snazia ako vedia a vramci svojich moznosti samozrejme, ale tak u nej ide o fyz. postihnutie, cize hlavu ma OK a tym padom moze neskor aj pracovat, jestvuje XY povolani, kde to mozne je

tam by asi pomohla aj rodinna terapia, lebo tych problemov je tam viac, samotna zakladatelka by potrebovala posunut a mozno sa aj vyrozpravat nejakemu odbornikovi, no to sa tu na fore fakt neda

0vecka

2 Maoam jj aj vim ale tak ja som chcel len napisat ze za to aka je moze ta matka ale nevravim ze ta matka nezvladla nejaku elementarnu vec noc je dost mozne ze by som to posral este viac...

Maoam

Tatko: ano, nemam vlastne dieta, ako som uz pisala 0veck-ovi, jedno som spoluvychovala dlhe roky, ok, nie je moje, viem, ale islo tu o ine veci, islo tu aj o to, ze mnohi, ktori sa vyjadrili, sami presli tym vekom, alebo pochadzali z rodin s viacerymi detmi a makali lebo museli alebo proste sa inak nedalo a podali zakladatelke svoj pohlad na vec,na tom nie je nic zle...kolko ludi, tolko nazorov ale aj roznych uhlov pohladu

ono ked si prejdes veci, ktore dana matka napisala, to fakt nie je normalne, ako to u nich bezi, ze rodicia kadeco dokafrali, vedia uz aj sami, ide o to, co s tym dievcatom spravit v tomto veku, co sa da este zmenit, ci zachranit

ide o konstruktivne veci, no a na to bolo treba napisat (a to urobili mnohi) hold aj 'tvrdsie' nazory, ale inak sa neda, zakladatelka ich ale vzala uplne v pohode, co ma velmi pozitivne prekvapilo, ze je schopna silnej sebareflexie teraz

Maoam

0vecka: ano, je to pravda, ze nemam vlastne, ale je tiez pravda, ze som jedno dlhe roky pomohla spolu-vychovat, asi tak

keby sa k teme smeli vyjadrit iba ti, ktori maju deti, tak 90% prispievatelov tu nema co napisat ani pismeno, pokial viem, vyjadrovalo sa tu aj velmi vela studentov cca vo veku dcery zakladatelky a napr. ty, pokial viem, tiez nemas vlastne dieta ;-)

ale to je jedno, ono vseobecne v mnohych temach, kam prispejem, moze napisat XY ludi nieco podobne, ale v drvivej väcsine budem vypichnuta ja :D, na to som si uz zvykla

je to OK, vyjadrila som svoje nazory od zaciatku a niektori silni kritici uplne prehliadli fakt, ze tu bola obrovska snaha (mnohych vratane mojej osoby) danej matke pomoct rsp. 'otvorit oci', co si vyzaduje obcas aj tvrdsie komentare alebo priamejsiu rec, co nema viest k ziadnej dehonestacii ani utokom, ale jednoducho podat veci take, ake su, aby sa tam doma uvedomili...

no a fakt, ze sa tu opakovane vyjadrovalo aj k moznostiam, ze dcera moze mat psych. problemy (napr. depresie), o tom som pisala tiez, takze prosim - ked uz, citajte VSETKO, dakujem a nevypichujte si len to, co sa vam hodi, vdaka

Tatko45

Mám taký dojem že sa to troška vzdaluje od témy. Niektoré príspevky ma rozosmiali.
Bajka1 - áno deti musia doma pomahať a mali by sa zučastnovať aj domacich prác. Mali by byt vychované tak aby raz ked z domu odídu nemuseli sa všetko od základov učiť.
Ale! Každý kto sa rozhodol mať deti dobre vie, že má voči nim aj nejakú povinnosť. To čo píšeš že deti musia robiť všetko lebo rodičia ich živia platí len od istého veku a neplatí to absolútne. Deti nemusia robiť VŠETKO. To je hluposť. Musia to robiť len v prípade, že je taká dohoda. Že napríklad majú už za sebou povinnú školskú dochádzku, nechodia do školy, bývajú u rodičov a ešte sa u nich aj prestravujú. V takom prípade je normálne a akceptovatelné ked rodič povie o.k., bývaš tu, tak si to musíš odpracovať. Lebo moja povinnosť sa o teba starať sa už skončila. Ale keď moj syn študuje na výške, má 20 rokov, vidím že sa venuje škole a čo to doma aj pomáha, tak mu nedám ultimátum že on bude všetko upratovať, nakupovať prať žehliť a ešte aj chodiť do školy. Učíme ho aby všetko vedel, doma musí pomáhať, ale nie je náš otrok. Tá slečna tuším frufru čo doma všetko robí si to vybrala sama lebo si tak aj zarába. To je úctyhodné a tým že toho robí tak veľa a ešte aj študuje tak má nárok za to niečo dostať. Ja ako rodič to náhodou vidím ako výnimočne dobré riešenie. Otázka je či by to zvládol každý študent.
Maoam: kto nemá deti ťažko pochopí konanie rodičov. Pracoval som v kolektíve žien. Jedna z nich bola dlho bezdetná. Neprešiel deň aby nevytýkala maminám ako obskakuju svoje deti ako zle ich vychovávajú a vraj nech sa z nich nepototo. Potom si našla priateľa a v 36 rokoch otehotnela. To potom ešte len nastal cirkus. Na svete nebol večsí problém ako jej syn, nebolo nikoho doležitejšieho. Od rána do večera sa z neho išla pototo. Naozaj možeme hovoriť len do vecí s ktorými máme vlastnu skusenosť. Hlavne kriticky by sme sa mali vyjadrovať len k takým veciam.

eddings

Bajka 1> co to meles, ja sa zivim sam uz odkedy si ty prestala tahat kacera za sebou na spagate...v case mojno studia bola nezamestnanost taka ze ako student bez znamych v meste mojho studia sa dala zohnat maximalne brigada raz do mesiaca na stavbe.

pises ze clovek sa ma v prvom rade sustredit na studium, obhajujes tym dotycnu lenivu neschopnu dievcinu. To je rozdiel. Ked porozumies pisanemu textu, zistis, ze ja neriesim TVOJU pracu/nepracu popri studiu. Piseme k teme a tou je niekto iny, aj ked tvoje ego to zjavne nepobralo...takze ti to ako studentke zhrniem, to maju studenti radi aby nemuseli vela citat: Clovek sa ma v prvom rade vzdelavat nielen v predmetoch na VS ale aj v zrucnostiach pre prakticky zivot

Bajka 1

frufru

no ale na tom nie je nic uctyhodne preboha..ved take veci by si mala robit prirodzene!! kazdy normalny clovek doma pomaha, upratuje, zehli, vysava a pod. ale nie za peniaze!! vsak predsa pomozem rodicom, ved u nic byvam nie? to uz hned znamena ze zijem za ich peniaze v ich byte, jem, obliekam sa a aby mi este platili za upratovanie? och boze,..

neviem co si na tom vazis, ja tiez robim tak ako ty a nic za to nedostanem a bolo by mi trapne brat od rodicov peniaze