Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Bezlepkova dieta, celiakia

Príspevok v téme: Bezlepkova dieta, celiakia
januska123

Dobrý deň, mám 18 rokov, výšku 175 a momentálnu váhu vzhľadom k ťažkostiam 53kg, inak mám 58-59kg. Už 4 týždne ma trápia bolesti v oblasti žaludka, brucha, vaječníkov, slepého čreva. Pobehala som rengeny, soná, gynekologa, neurologa, chirurga, a všade mi povedali že som zdravá že mi nič nenašli. Len v správe zo sona mám, že mám menej napustený žlčník. Doteraz mi to nebolo vysvetlené tak neviem či je to to,čo mže spôsobovať bolesť. Obvodná doktorka mi bude robiť o týždeň testy na helikobaktera a intoleranciu laktózy a lepku. Po troch týždňoch bolestí (jedávala som polievky, sucháre, pečivo, ryžu, zemiaky, nič mastné slané sladké, len ľahkú stravu) som prešla na bezlepkovú stravu, už je tomu týždeň a cítim sa lepšie, začala som si kupovať bezlepkovy chleba, keksiky, bezlaktozove jogurty, a mám viac energie, cítim sa lepšie, nenafukuje sa mi brucho a celkovo sa cítim lepšie. Tie testy na intoleranciu laktozy a lepku som si vyžiadala, pretože pani doktorka to moc nechcela. Chcela by som sa Vás spýtať na názor, či si myslíte že to môže byť tá celiakia. Dá sa to potvrdiť aj len z krvi? Netreba absolvovať biopsiu čriev a žalúdka?
Ak budú výsledky negatívne, mám prejsť na normálnu stravu, alebo môžem pokračovať v tejto bezlepkovej? Nespôsobí mi to v budúcnosti nejaké ťažkosti kebyže chcem potom prejsť na normálnu stravu ?
A ako to je s bezlepkovou potravou na recept, musím mať potvrdenú celiakiu aby mi predpísali múku/cestoviny/chleba? V obchodoch sa dá kúpiť tiež, len na predpis je to lacnejšie a nie je to lacná záležitosť.
Neovplyvní výsledok z krvi to že som prešla na bezlepkovú diétu ?

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď :)

RNG

Lepok je zmes roznych bielkovin, co sa nachadzaju v roznych zrninach, pri nasej nevedomosti o biologickych kvalitach sme tisicrocia slachtili vzhladom na vynos, chut dnes uz aj na trvanlivost, ale nie na biologicke hodnoty. Tak sa nam podarilo vyslachtit druhy, ktore nevieme poriadne stravit Vyse 20% ludi ma s tym problem a percento sa bude prudko zvysovat, kedze sa zavadzaju rozne geneticky modifikovane obilniny a ine polnohospodarske produkty, kde sa zlozenie bielkovin revolucne prudko zmenilo a nasmu organizmu bude treba tisicrocia prirodzeneho vyberu(ten dnes prakticky neexistuje), aby sa "vyslachtili" ludia, co tie nove rastliny znesu, ak vobec.
Na stastie je dost povodnych nevyslachtenych zrnin, ktore obsahuju zmesi bielkovino sacharidovych latok, co vieme stravit.
Napriklad ryza, quinoa, pohanka, chia, nehybridizovana kukurica/non GMO atd.

Helus

januska 123 ja som na tom uz dobre,v maji idem na krvne testy,tak som zvedava,ake budu.nie vzdy su krvne vysledky dobre,aj kedclovek je na bezlepkovej diete.A mne ruku na srdce chleby vobec nechutia,smrdia mi od zaciatku po drozdi,a uz som ich vyskusala asi 50 druhov,a stale neviem najst ten co mi bude chutit,ale su aj ryzove,kukuricne papundekle,tie sa daju,ale malo kedy ich jedavam.neboj zvyknes si,ja mam 48 rokov,a vies si predstavit,cely zivot jest inac,a teraz takto,ale je kopec veci co mozes,takze hlavu hore,a ideme dalej.

GoFruit

Bezlepkova strava je rozhodne o poznanie zdravsia ako klasicka. Lepok = lepidlo, preto mucne veci zo psenice a co. drzia po kope kym z bezlepkovej muky sa rozpadavaju

januska123

Helus- och to ste ma nepotešili:( neviem, čo mám teraz robiť, zajtra idem na krv, bezlepkovu mam len týždeň, informujem o tom zajtra doktorku, uvidím čo mi povie :(
a teraz si na tom ako? je tá bezlepková strava vôbec zdravá?

Helus

januska123 mne pri biopsii lekar povedal,ze vylucit muku+ mlieko,ja som posluchla,a ked prisli vysledky z biopsie,tak som sa mala hlasit na dispenzar celiakie,a doktor ma tak zvozil,ze vysledky budu zle,kedze uz som bola na bezlepkovej,a normalne na mna krical,ale som hned v ten den zacala jest ako predtym,a za den som aj 7x vracala,co som zjedla a hnackovala hruza to bola musela som si vzat v praci dovolenku,4 dni som bola na takej strave a isla na krv.Takze neodporucam bezlepkovu pred vysetrenim.

januska123

Keď na den pred krvnumi testami zmenim stravu a budem papat muku atd tak budu vysledky presnejsie ? Pomoze aj ten jeden deň?

Helus

Ja som tiez celiaticka 9 mesiacov,a sama som sa pytala na biopsiu,lekari mi nevedeli zistit co mi je,a trvalo to 2 mesiace co som mala bolesti.Pred stanovenim diagnozy nesmies prejst na bezlepkovu stravu,inas sa ti nezkazu protilatky v krvi,a aby si mohla dostavat muky na recept musi byt biopsia,aspon u mna to tak bolo aj krne museli byt.
Ja chcem prejst na raw stravu,pri tejto strave sa necitim dobre,tie chleby+ muky su samy skrob,a ked si doma upeciem,tak mi tam strasne smrdi drozdie,a je mi po takom chlebiku tazko,asi mi zle travi po takom chlebe.

GoFruit

Neprechadzaj na bezlepkovu pred testami. Inac ti nezistia intoleranciu na lepok. No zalezi aj kedy budu testy.
Ak sa ti ulavilo tak to celiakia moze byt a bolaby po testoch blbost prejst na normalnu stravu. Lepok je skodlivy ci celiakiu mas alebo nie.

Textová Inzercia

Stop suchej a olupujúcej sa pokožke!

Vyskúšajte novú kozmetickú masť Psoricol s výťažkami z rastliny Yucca Shidigera.

Zaujalo Ťa niečo? Zostaňme v kontakte!

Registruj sa na fóre a dostávaj emaily o nových príspevkoch v témach, ktoré Ťa zaujímajú.

Chcem sa registrovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Bezlepkova dieta, celiakia - Fórum - ZDRAVIE.sk