Ako sa vyznat v kokosovych olejoch

Príspevok v téme: Ako sa vyznat v kokosovych olejoch
janka1111

chcela by som si kupit kvalitny kokosovy olej, ktory mozem pouzivat na varenie, na priamu konzumaciu, ale aj na pokozku ... nasla som vela znaciek, viem ze dobre su : prve lisovanie za studena, mech. sposobmi, nebieleny,neparfemovany, nerafinovany, nedehydrovany, z cerstvej duziny atd...

ale zmiatla ma cena niektorych na varenie, kde napr 1000 ml stoji cca 6 eur a pritom uplne extra panenske stoja 400 ml cca od 10 eur

takisto som citala,pokial je zbaveny vone, t.j. u olejov na varenie vacsinou pisu bez vone, zevraj to znamena ze je rafinovany, t.j. uz nie tak zdravy... alebo ze zmena sa robi parou a ze to neskodi, pripadne nenici vyznamne latky v oleji...

tak teraz co je pravda?

neviem ci tu mozem uviest aj znacky, pripadne ake pouzivate vy ? nechcem platit zbytocne vela ale ani za nieco, co nema ucinky ... dakujem

Noelani

Makový olej obsahuje pozoruhodné množstvo bielkovín, vláknin, tukov, hlavne kyselinu linolovú, vitamín E, fosfor, železo, zinok, vitamíny B1 a B12, fytosteróny, tokoferol. Je bohatý na železo, horčík a predovšetkým na vápnik, oveľa viac (až 12x) než mlieko či mliečne výrobky.

vitavi

Ak hľadáš kvalitný tuk, riaď sa tým, že neobsahuje zbytky chémie po extrahovaná a jeho teplotou topenia. Mala by byť nižšia ako bežná izbová teplota. t.j., za bežnej teploty by mal byť v tekutom stave. Taký tuk ti nebude zanášať organizmus, nebude zalepovať cesty, ktorými prúdia telesné tekutiny a nebude brániť cirkulácii.
Používaj ho teplý, ale nie spálený.

RNG

Poor na pomylene tvrdenia, ako ze "makovy olej je dobry na osteoporozu" co je zrejme blbopst, lebo makovy olej sa sklada len z tukov, tj neobsahuje ziadne mineraly, ani kalcium, ani magnezium ani ine potrebne na kosti, Ani vitamin D-3 ani K-2, co je tak isto potrebne na zabudovanie mineralov do kosti.
Kokosak je vyborny na kozu, na tvorbu energie, je proticandidovy a zide sa aj v mozgu, kde su najma stabilne tj nasytene oleje.
Osobne prakticky nikdy nepouzivam vyprazanie, takze dymny bod je pre mna vioacmenej nedolezity.

redka

no ja uz varim jednine na kokosaku a na bravcovej masti.... ine na varenie nepouzivam... niekedy pridam obycajne maslo na zaver ale to skor kvoli chuti

janka1111

nad tym barco rozmyslam na varenie, ale pisu k nemu vsetky klady ze je z prveho lisovania atd...ale bez vone a docitala som sa taku vetu: preco su neiktore bez vone: "Najjednoduchsie, ako ich rozlisit je vraj pritomnost (nerafinovany) alebo nepritomnost (rafinovany) kokosovej chuti a miernej kokosovej vone."

cize mne z toho vyplyva, ze ak je bez vone, asi je rafinovany, co znamena ze je pri vysokych teplotach znehodnoteny a obsahuje skodlive latky... ale zas by to mali uviest ak by bol rafinovany, ci sa mylim? no fakt v tom nemam jasno, uz o tom dnes nevladzem ani citat :)

a ten bioplanet som mala moznost skusit a voniat , vyzera dobre ,len na varenie neviem ci pouzivat az tak drahe....

redka

ano barco,,, ten som pouzivala isty cas aj na plet a nejak mi to neuskodilo.... ale teraz by som upredsnostnila napriklad ten z dm na vonkajsie pouzitie... napr ked si uvarim nejaku kasu tak k nej dam taky lepsi olej... ten z bioplanet.. ten pekne vonia aj chuti... ale ked napriklad potrebujem nieco osmahnut alebo ked robim lososa, tak pouzivam ten barco... proste ten barco nie je zly ale je to pre mna akoby druha trieda oproti tym ostatnym...

janka1111

tu stranku s recenziami som nasla tiez :) ...
ten litrovy asi myslite barco v sacku, prave nad nim som rozmyslala, ci je vhodny na varenie alebo priamo na konzumaciu a na telo ... pisu ze je bez vone, to neznamena ze je nejak chemicky upraveny?

a s tym dymovym "bodom" alebo ako sa to vola :) , tak s tym suvisi co? lebo napr tie co su na priamu konzumaciu, cize uplne extra panenske, tie najlepsie :), tak tie su taisto vhodne na varenie ci nie? len je to drahe, tak preto neviem ...