Náhrada zubu - zubný mostík, implantát

Príspevok v téme: Náhrada zubu - zubný mostík, implantát
Bender

Ahojte vsetci, chcel by som sa vas opytat/nechat si poradit ohladom zubnych mostikov. Po odstiepeni zo zubu, sa mi po nejakom case zlomila korunka a zub sa mi zacal kyvat. Bol som uz zubara a povedal ze najlepsie bude ho vytiahnut, tak ma poslal na chirurgiu. Nejaky cas som cakal nech sa to zahoji a po dlhom case som sa objednal znovu a opytal som sa na moznosti na nahradu tohto zubu. Co ma dost prekvapilo bola cena, najlacnejsie okolo 330€ za mostik, a cca 1200-1300€ za implantat, co ma hned zarazilo. Pre mna ako studenta je aj ten mostik dost draha zalezitost, takze som hlavne rozmyslal o tejto moznosti. Ale zase 1. vec je ta ze kvoli tomu mi v podstate "znicia" 2 zdrave zuby len aby to tam mohli nasadit. Implantat by bol idealny no ta cena sa mi zda prehnana.

Tak by som sa chcel opytat ci niekto ma skusenosti, mozno sa tiez rozhodoval podobne ako teraz ja. Alebo ak niekto mostik ma, mal by som niekolko otazok.

Ako je to s pevnostou? Ci sa vam nedostavaju zvysky potravy pod mostik, alebo ci nie je problem pri kusani niecoho tvrdsieho. A ci je to vobec citit ze tam nieco mam. Urcite si este na nieco spomeniem, tak to potom pridam.

Dalsia vec je material, zabudol som sa na to zubara opytat no predpokladam pri tych cenach ze to bude kov/zivica, co asi nikto neodporuca no ako to vlastne je? Je to az take zle?

Inak, zub je to c. 15 hore, cize je to v podstate posledny z radu ktory je viditelny (pred stolickami) ktore uz skoro nevidno. Aj kvoli tomu este zvazujem tento zakrok no nechcem tam mat cely zivot dieru. Co by ste mi odporucili a ake mate skusenosti? Budem vdacny za kazdy prispevok.

A mam este jednu otazku, ked uz chodim k sukromnemu zubarovi, je mozne aby som si napr. dal ten zub spravit niekde inde (kvoli tej sume) alebo popr. robia taketo zakroky aj vo verejnej nemocnici na chirurgii?

mate59

medzeru si nenechávaj, lebo časom sa ti na tom mieste začne strácat kost a susedné zuby sa možu pohnut/putovat/
Ak máš susedné zuby neestetické,rieš to mostíkom, vzniknú ti 3 pekné zuby.
Materiál si daj celokeramiku, nie živicu.Mostík ti urobí rýchlejšie, implantát vyžaduje dlhšie vhojovanie,ale je to iste lepšie riešenie.Ja som si nechal implantáty urobit v ČR, platil som si všetko sám a vyšlo ma to ovela lacnejšie.Viem, že lacnejšie to vyjde asi aj v Madarsku, neviem, ako si daleko od hranic.
S implant. som spokojnejší ako s vlastnými zubami, ktoré mi nahradili.

alex742

no ja síce nemám ani implantát ani mostík, ale tiež mi chýba jeden zub. Ja na tvojom mieste by som asi volila radšej ten implantát a to hlavne preto, čo si už aj sám povedal. Mostík zničí 2 susedné zuby, okrem toho implantát vydrží dlhšie (ak je kvalitne spravený) a do budúcna môže poslúžiť ako záchytný bod pre upevnenie mostíkov. Inak ja som ešte počula o možnosti náhrady neviem ako sa to presne volá, ale niečo ako sklenené vlákna - inlay. Na susedné zuby sa vrstvia vlákna prostredníctvom ktorých sa vyformuje zub. Tie susedné zuby ale musia byť zdravé a živé. Lenže táto metóda je pomerne lacná a tým aj nezaujímavá pre stomatológov a robia ju málo. Implantát sa dá zohnať aj za lacnejšie ako 1200 euro, ale samozrejme aj tak je to veľa.