Akné a vitamín B5

Príspevok v téme: Akné a vitamín B5
dasenka52

Ahojte :) , mám problémy s akné a nedávno som sa dočítala velmi pozítívne ohlasy na vitamín B5 .Vraj znižuje produkciu mazovýh žliaz a tým aj upchávanie porov. Je súčasťou skoro každej potraviny a má moho pozitívnych účinkov . V potrave by sa mal brať v hodnotách okolo 3 mg . Pri liečená akné je však dávka zvýšená mnohonásobne a to od 3 do 20 gramov . Je to vo vode rozpustný vitamín takže jeho nadbytok by nemal mať žiadne negatívne následky . Bola som celá nadšená no je jasné že nadmerný príjem akéhokolvek vitamínu nieje pre telo prirodzený a na zahraničných stránkach som sa dočítala že niektorým ludom spôsobil vypadávanie vlasov a zlý spánok . Máte s ním niekto skúsenosti ?

debbie12

mam s tym skusenosť ;) mne ozaj strašlivansky na akne pomohol práve tento vitamín, ale aby som ho práve "nezobala" pre telo v neprirodzených dávkach, kupila som si od humamedixu vitamin v spreji a snažila sa davkovať si ho postupne...mne sa to osvedčilo ;)

becko

hcucxc

vraim, uz beriem iba minimum, tzv. udrziavacia faza...
v case ked som ho zacala brat vo vyssich davkach som zlepsenie videla po 2,5 tyzdni... som bola skepticka, lebo na zahranicnych forach vsade pisali, ze zlepsenie pride uz do 10 dni, tak po dvoch tyzdnoch uz som bola taka dost skepticka a potom zrazu presli dalsie dva tri dni, takze celkovo do mesiaca som mala ksichtik v pohode...
prestala sa mi vytvarat krupicka, a pokozka bola taka akoby zahojena, obnovena, tym ze sa mi prestali robit nove pupence, sa stihla konecne upokojit...

no mozno to je sposobene aj tym, ze ja som si tym roztokom (s rozpustenym vitaminom) aj vecer potierala tvar...

kikarika1

redka - ako som už napísala: každému pomôže niečo iné a keby viem, že mi anti pomôže, tak to skúsim oveľa skôr a mám pokoj - a nič sa mi v tele nerozhádzalo od nej....presne tak je to o hormónoch (v puberte "pracujú" intenzívnejšie a niektorí ľudia vyskúšajú hocičo, no nič im nepomôže)...po určitom veku sa hormóny "ukľudnia" a zmierni sa aj akné (prípadne úplne vymizne)...je to trápenie, ale treba sa s tým nejako popasovať a byť psychicky silný

redka

brat hak len kvoli akne by som brala ako poslednu moznost (vlastne nebrala... osobne mi stacilo skusit na nejaky cas a nikdy ju nikomu odporucat nebudem a uz vobec nie na riesenie "len akne")... skusila by som sa pozriet naozaj na to co jem... ci na niektore zlozky nemam alergiu... akne je prejav koze, koza je tiez vylucovaci organ... telo vylucuje toxiny roznymi cestami a ak to nejde inac tak aj kozou... skusila by som si precistit creva a lymfu... hak na oko pomoze ale moze rozhadzat zasa ine veci, ktore bude potom tazko davat dokopy... akne je aj zalezitost hormonov preto by som skusila nieco prirodne na ich zrovnanie (pupalka, maca, yam...) inac ja ked som uzivala vit b 5 (panthenol forte alebo tak nejak sa to volalo) tak mi po nom paradoxne zmastnela plet i vlasy... takze mne sa neosvedcil....

kikarika1

Akné až tak veľa spoločného so stravou a zlým trávením NEMÁ (to si len my ľudia myslíme, pretože sa to niekde píše, povie to nejaký odborník). Ak by to tak naozaj bolo, tak akné by mal každý jeden človek. Myslím, že na prekonanie akné pomôže každému (kto naň trpí) niečo INÉ. Ja som mala ľahkú formu akné a pomohla mi antikoncepcia (po dlhom zvažovaní, pretože som nemala dôvod užívať anti), ktorú som užívala 2 roky. Anti mi v boji s akné pomohla v priebehu 3 mesiacov - zmizli mi všetky zapálené - červené vyrážky, zrazu sa mi aj pleť prestala mastiť, ráno som vstávala so suchou pleťou, čo sa mi zdalo až neuveriteľné...samozrejme po vysadení anti, sa mi pleť zhoršila (ale nie natoľko, v akom stave bola pred užívaním anti)...vitamín B5 nemám odskúšaný, ale pokiaľ ho chceš užívať, tak radšej stav na potraviny, ktoré tento vitamín obsahujú - materská kašička, melasa, sója, karfiol, brokolica, pečeň, slnečnicové semená, kvasnice, hríby, celozrnné výrobky...nie je nič horšie ako dávať do seba "chémiu" (napr. aj anti, preto som ju po čase vysadila) - aj keď sú to "LEN" vitamíny - môj názor.

becko

ahoj, ano ja mám skúsenosť :)
brala som asi pol roka vyssie davky 6-8 g. ale to co uvadzas ty, 20 g uz mi pride hodne..to by som nerobila...
vlasy ani nic podobne sa nezmenili, neviem, mozno niekto pocituje dake problemy pri uzivani, ja som sa moc nepozorovala:)
teraz beriem uz iba 1 g denne a postupne znizujem...
jaj ano, a beriem praskovy..vychadza to omnoho lacnejsie a dlhsie vydrzi, objednavam z usa....a mam este dve velke neotvorene balenia, predpokladam ze jedno z toho uz nebudem potrebovat, takze ak by si mala zaujem, viem ti ho aj predat... na SVK nezozenies..v cechach ano, ale dost draho to vyjde...

a pouzivam ho dvojako.. odkedy znizujem davku, tak si vzdy pri umyvani tvare trochu nasypem do ruky a premasirujem nim tvar...oplachnem vodou..je to prijemny peeling a mam pocit ze to aj dost vyzivuje tu plet zvonka :)

drzim palce pri boji s akne