Vhodne ATB aj na urologicke aj na gynekologicke problémy?

Príspevok v téme: Vhodne ATB aj na urologicke aj na gynekologicke problémy?
macik

totiž,moj gynekolog nevie povedať presne,či sa jedna o zapal gynekologicky,alebo urologicky,tak by som sa chcela spytat,ci exisuje nejake sirokospektrálne atb aj na to,aj na to.nech aspon obvodny mi ich predpíše,ked gynekolog je neschopny.zapal z krvi sa u mna nedá zistiť nijako,pretože ja mam sedimentaciu stále vysokú,čiže ani preto to nevedel gyn.určiť.máte nejaké skúsenosti ,nejaké atb čo zaberá aj na to,aj na to ?medociprin som raz brala,aj na to,aj na to,lebo tiež si neboli istí,ale teraz na nete čítam,ýe to je skor len na také urologicke skor infekcie.poradíte?

1Alexandra

Nie je rozumné predpisovať ATB bez kultivácie a citlivosti, lebo pri nesprávnom podávaní sa zbytočne zvyšuje riziko rezistencie.
Inak medzi ATB ktoré sa používajú a zaberajú na infekcie urogenitálneho traktu patria:
Duomox - amoxicilínum, tieto relatívne majú málo vedľajších účinkov, treba ich užívať aspoň 7 - 10 dní.
Dalacin C - klindamycínum, dráždia žalúdok, ale v gynekológii sa používajú aj v intravenóznej forme.
Pokiaľ je to miernejšia infekcia močových ciest tak stačí aj Biseptol.
Pre hociktoré ATB sa obvodný lekár rozhodne, odporúčam kúpiť si probiotiká. (Probiofix, Linex)

sob rudolf

Podla mojho nazoru maju cielenej antibiotickej liecbe predchadzat vysetrenia na stanovenie kultivacie a citlivosti pritomnych mikroorganizmov. V tvojom pripade kultivacie z mocu, posvy, cervixu maternice a pod. Taketo vysetrenia su vhodne najma v pripade, ze nejake atb si uz brala a efekt sa nedostavil. Liek, ktory si spominala sa nepredpisuje iba na infekcie mocovych, ale aj dychacich ciest a pod. Ale ak nan pritomne mikroby nie su citlive, mozes zjest aj sloniu davku za dodavku a nepomoze to. Klucove su kultivacie, probiotika a niekedy aj preliecenie partnera :-). Vela stastia.

Maoam

no tak v prvom rade treba poznat PATOGEN(y), ktore tvoj zapal sposobuju...

urogenitalne zapaly su casto sposobovane aj atypickymi patogenmi, napr. chlamydie, ureaplazmy, mykoplazmy

boli ti robene stery a kultivacie nielen na aerobne/anaerobne bakterie (napr. enterobakterie, ktore casto tiez sposobuju oboje typy zapalov), ale aj na atypicke? + kvasinky, tie tiez mozu casom pri imunosupresii zhorsovat stav

mozes mat aj zmiesanu infekciu

liecit treba pricinu tvojich problemov podla antibiogramu