Medvedi cesnak

GoFruit

Dakujem Hanka,
to znamena, ze ak ho nezberiam pre jeho liecivu silu ale pre chuť (v mojich zelenych smoothie), tak ho mozem jest aj ked kvitne, dobre chapem? Islo mi o to, ci sa nestava ten list priamo skodlivym alebo pripadne jedovatym alebo nieco take. Kedze ludia mi hovorili, ze NESMIEM ho jest povykvitnuti ako keby to bolo vazne zle pre moje telo.
Ok a teraz kvet je jedly, cize by som ho mohla dat do smoothie? Pojdem dnes pozriet do parku ci este kvitne.

hanka9

Gofruit
byliny sa zbieraju bud koren, vnat, list, kvet, alebo semeno a vsetko ma svoje zakonitosti !! Tak napr. koren zbierame vylucne na jesen, resp. skoru jar ked je v nom najvacsia lieciva sila-obsah ucinnych latok, ktore su v uvedenych mesiacoch prave v koreni rastliny. Jednoducho povedane, miazga a stavy su v zimnych mesiacoch v korenoch ! P.s- k medvedieme cesnaku: List je na jar, resp. po jari ako prvy, to znamena, ze najvasia lieciva sila a obsah ucinnych liecivych latok je najvacsi prave v listoch. Ked list vyrastie a vnat ide do kvetu, tak najvacsia sila = stava ide do kvetu, cize list ma uz vyrazne mensie obsahove ucinne liecive latky, resp. je menejhodnotny.

rozprávka

Cesnak upraví tlak hlavne ľuďom vo vašom okolí. Miestnym alkoholikom odkazujem, že účinok rozdrveného cesnaku sa zvyšuje jeho postátim na vzduchu.

GoFruit

Vie mi niekto povedat, preco sa medvedi cesnak nemoze konzumovat akonahle zacne kvitnut?
Ja som si ho minuly rok dala aj ked uz mal kvety, teda konzumovala som jeho listy ale kazdy ma upozornuje, ze sa to nesmie. No prezila som to.

hanka9

Je len jasne, ze miesto liehu mozes pouzit ovocny destilat (ale aby mal aspon 50% )

v menej percentnom liehu sa nerozpustia -nevyluhuju vsetky obsahove latky, ktore dana bylina ma

a zas si myslim, ze pouzit napr. 90% lieh na kvet byliny je blbost, lebo podla mna spali niektore obsahove latky

hanka9

Vsetky tinktury (liehove vytazky) co robim luhujem zasadne v tmavej flaske a v tme (kupis v lekarni) a liehu najmenej 55% (kvety, vnat, listy), 60% pouzivam na korene rastlin, 60=-80% na kory stromov a propolis. Kedze sa v podstate jedna o vysokopercentny lieh a ten rozpusta danu zlozku mam jednoznacne zato, ze v podstate je jedno, ci luhujes na svetle, ci tme. Viacere knihy vsak uvadzaju luhovat v tme. P.s- a co sa tyka vyroby olejovych vytazkov ( cerstvu bylinu dame luhovat do kvalitneho oleja) tam viacere knihy uvadzaju luhovat na svetle, resp. na slnku a takto robim aj ja.

mavys

Mám dilemu, či dať nakrájaný medvedí cesnak v alkohole lúhovať na slnku alebo v tmavej miestnosti. Dočítala
som sa obidva spôsoby. Ktorý je správnejší?

hanka9

Ano, pravda je

P.s- ale napr. u nas som musela v minulosti ist za nim najmenej 15 km
(v blizsom okoli nebol)

a tak som ho zasadila aj do zahrady, aj do lesa k nam

kde nikdy predtym nerastol

a dari sa mu