Samovrazda

zuzana22

Čajka, si nenormálne negatívne naladená a vskutku mi uberáš energiu... A tým tvojim prehlásením, že samovraždou sa to vyrieši si ma už úplne dorazila. Si uvedom, čo hovoríš! Chceš sa zabiť? Fajn, tak sa zabi a pokazíš život všetkým naokolo. Nerozpisuj sa tu o tom a nebalamuť hlavy ďalším ľuďom, ktorí to tu čítajú a nie sú na tom psychicky dobre. Chápem, že to nemáš jednoduché, ale uvedom si, že len tým, že sa tomu postavíš a budeš sa snažiť vidieť život z krajšieho svetla, môžeš svoju situáciu zvrátiť. Si v depresiách, potrebuješ konzultácie u psychológa. Ten ti určite pomôže viac ako my tu...

marienka

ahojte cajka neviem preco uvazujes nad samovrazdou! ked toje zbytocne len pomysli na to ako by sa citili tvoji najblizsi

milli

Ja si myslím, "Im Nothing", že aj v tom je pokrok, že poznáš rozdiel medzi človekom zdravým a šťastným. Ak budeš úprimne hľadať, verím, že určite nájdeš, alebo sa môžeš povyzvedať u tých, ktorí nielen tvrdia, že to existuje, ale v tom aj žijú. Tá úprimná a hlboká radosť sa totiž nedá kamuflovať. Prajem ti v tom veľa úspechov...

milli

Ahoj, Cajka. Som rad, že si odpísala a že svoj život, napriek svojej životnej traume, bojuješ ďalej. Myslím, že je ďaleko väčšie hrdinstvo bojovať vtedy, keď niet síl, ako keď sa cítim pri plnej sile a život mi je "gombička"...
Je mi jasné, že človek by chcel byť zdravý aj šťastný. Je to uznávaný životný "štandard" a ja ho nikomu neupieram. Je však na mieste položiť otázku, či to pravé, bytostné šťastie je naozaj tak úzko späté so zdravím a s hodnotami, ktoré sa tak často radia za tie najdôležitejšie. Odpoveď by bolo možné čerpať z príkladov, ktoré sa nám ponúkajú vďaka životným skúsenostiam mnohých tisícok známych (a ďalších miliónov neznámych) príkladov. Bolo by tu možné spomenúť mnohé celebrity a mnoho známych osobností, o ktorých sa vie, že neboli šťastní, hoci mali k tomu všetky potrebné predpoklady - zdravie, bohatstvo i slávu. Ja som vďačný aj za príklady týchto ľudí, pretože nimi ľudstvu jasne manifestovali, že tieto hodnoty nie sú tými, ktoré môžu urobiť človeka naozaj šťastným. Naproti tomu sú mnohí takí, ktorí napriek absencii niektorých z týchto vecí (ba dokonca aj všetkých) boli šťastnými a dokonca to vedeli šíriť aj okolo seba. Uvediem príklad: Mladá, zdravá, atraktívna športovkyňa v najlepších rokoch života si svojou neopatrnosťou poškodí miechu a zostáva natrvalo odkázaná na invalidný vozík. Všetky životné sny a ambície sa jej týmto okamihom rúcajú. Mnohých by možno spočiatku napadlo to isté, čo ju - ukončiť svoju neradostnú životnú perspektívu. Nebola to však podľa mňa (a odstupom času aj podľa nej) len náhoda, že sa v čase svojej liečby stretla s niekym, kto jej mohol povedať, že jej život nie je stratený a že existujú ešte aj iné hodnoty, o ktorých doposiaľ zrejme nevedela, alebo ich bez povšimnutia obchádzala, ktoré sa však neopierajú o krehké a neisté ľudské hodnoty akými sú peniaze, či sláva, alebo dokonca aj zdravie. Ona tejto "ponuke" uverila a v jej živote sa začali diať zázraky. Pravdaže, nie tie navonok pozorovateľné, ale vnútorné, okolitému pozorovateľovi temer skryté. Začal sa jej otvárať akýsi nový pohľad na život a na veci okolo nej a bola vlastne prekvapená, o čo bola dovtedy ukrátená a oslepená takými neistými hodnotami, ktoré doposiaľ poznala. Otvorili sa jej nové dimenzie, začala sa jej vracať radosť (i z bežných vecí života) a začala aj rozumieť, prečo sa toto všetko v jej živote "muselo" stať. Ona by totiž nikdy nebola za "normálnych" okolností schopná spoznať tieto životné dimenzie, keby išla svojou vytýčenou líniou ďalej. Takže, svojim spôsobom začala byť vďačná, že tieto ťažké okolnosti jej poslúžili k takémuto veľkému poznaniu. Jej radosť sa v nej rozmnožila do takej miery, že cítila potrebu sa s ňou zdieľať s inými ľuďmi, takže začala chodiť po širokom okolí (samozrejme na vozíku a so sprievodom), aby mohla hovoriť o svojom objave a svojej nesmiernej radosti. A to, že to zapaľovalo mnohé životy, bolo len dôkazom, že jej radosť bola naozaj opravdová. Dovtedy žila len pre seba, odvtedy začala žiť pre iných, takže v tom našla aj určité životné poslanie.
Tento príbeh som opísal trochu podrobnejšie, pretože je v celosvetovom merítku pomerne známy - sú o tom napísané viaceré knihy v mnohých jazykoch (aj SK), či zvukové nahrávky, i videonahrávky. Pre upresnenie - jej meno je Joni Eareckson a vrele by som odporúčal prečítať si ho všetkým zdravotne postihnutým, ale i zdravým ľuďom, pretože autenticky opisuje všetky pocity a zážitky, ktoré ju v tomto jej životnom príbehu sprevádzali.
www.joniandfriends.org
powertochange.com

Tento prípad, samozrejme, nie je jediný, je ich nepreberné množstvo, líšia sa len svojou intenzitou prežitia či mierou zverejnenia. Z tohoto mne osobne jednoznačne vyplýva, že človeku k tomu, aby bol naozaj šťastný, nestačia tie hodnoty, ktoré sú bežne "hmatateľné", ale, na rozdiel od iných živočíchov, potrebuje akúsi starostlivosť aj pre tú stránku svojej bytosti, o ktorú sa od týchto živočíchov líši. To je jeho obrovská prednosť, ak to pochopí, ale aj nevýhoda, ak mu tieto princípy zostanú skryté.
Bol by som preto, Cajka, rád, keby si mohla byť šťastná ty, aj ostatní s podobným údelom, nech už by to bolo akýmkoľvek spôsobom, ale nie som si istý, či to bude také jednoduché aj inak ako pochopením týchto princípov a zmenou hodnotového rebríčka vo svojom živote. Nech sa ti teda darí a skoro sa ozvi, lebo sú mnohí, ktorým na tebe záleží...

Im Nothing

Ja by som chcel byt skor stastny nez zdravy ale najlesie by bolo zdravy aj stastny.... Stastny nie som a zdravy sa moc necitim.... A zbytocny sa citim uz niekolko rokov a na samovrazdu myslim kazdy den :(

milli

Cajka, Vrana (a mozno aj dalsi), chcem sa vas uprimne a vazne opytat: chcete byt zdravi, alebo chcete byt stastni? Citate dobre, ono to nie je jedno a to iste...

slniecko004

nesmiete tak premyslat....je to pravda, co sa hovori....kazdy clovek je na svete pre nieco....musite nieco dokazat..nie len druhym, ale aj sami sebe...a mozno ze to teraz bude zniet tak trosku biblicky, ale zivot je dar od Boha a ked mu ten dar vratis, tak ho tym urazis a to nem dopadne dobre (pre teba) :P