Kliest

Príspevok v téme: Kliest
atica

Dobry den...vcera sme boli na Cervenom kameni a az dnes som si nasla malinkeho kliesta , vybrala som ho mydlom na vreckovke, myslim, ze ma aj hlavicku a trocha sa hybal...
miesto po vpichu je cervene...je tak vela nazorov na vyberanie a reakcii po vpichu,ze clovek sa nevie zorientovat... vraj sa ma dat do troch tyzdnov skontrolovat aj krv? je to prehnane? mate nejake osobne skusenosti? ako rozpoznam ci a kedy ist k lekarovi? treba vzdy nasadit antibiotika?
dakujem za pripadne odpovede...

kali

Coze trhat pinzetou urcite nie!!! Moze ostat cast v tele a moze sa zapalit...Treba sa bat iba ked sa vytvori cerveny flak a v strede je biele.

atica

Pekny den vsetkym...Prave som sa vratila z lekarskej pohotovosti, lebo asi na piaty den sa mi na mieste vpichu vytvoril taky priesvitny pluzgierik a okolo bolo miesto trocha zacervenane - uz fakt som z tych info o roznych reakciach a moznostiach nakazy zmetena zasla radsej na pohotovost. Tam sa lekarka na to iba letmo pozrela, povedala mi ze mam kludne spavat,ze je to prirodzena reakcia ( kazdy mame na pokozke rozne zmeny atd..) ak by tam bol nejaky virus vyzeralo by to uplne inak! Spytala som sa ci sa ta infekcia nemoze prejavit neskor a ci za nejaky cas netreba spravit krvne testy...Vtedy sa doslova zasmiala, ze nie kazdy kliest je nosic encefalitidy a boreliozy...Mne v tej chvili padlo vhod, ze situaciu odlahcila smiechom a ze nemam nic vazne.
No a potom sa ma clovek v tych roznych
postojoch a nazoroch zorientovat...ahojte... prijemny vikend a pokial ho budete travit v prirode je asi fakt lepsie vzdy sa nasprejovat nejakym Offom alebo Repelentom...

kali

Ahoj. No ja by som sa isla urcite spytat k lekarovi, len sa poradit. Netreba sa toho bat. Len keby tam nieco bolo tak je dolezite aby sa na to doslo teraz, a nic nebezpecne sa nemoze stat

RNG

Co dnes klieste prenasaju je hlavne borelioza,to je velmi pomaly sa vyvijajuca choroba. Moze trvat aj roky, nez sa prejavi. Ked vam ale na ustipnutom mieste,nenavrie trosticku taka striebristosfarnena lupienkova koza, tak ste mali stastie. Boreliozu prenasaju aj nymfy-miniaturne skoro neviditelne mlade klieste, ba dokonca aj hryzave muchy a komare.Pocet pripadov prudko narasta a bude to v blizkej buducnosti choroba storocia.

atica

Vsetkym vam dakujem...vase odpovede ma upokojili a rozsirili poznanie v tomto ohlade, dakujem aj za osobne skusenosti...
Dnes je 3 den a ja na mieste vpichu nemam uz ani cervenu bodku...velmi sa tomu tesim...
Inak ja som sa bala vytahovat kliesta pinzetou... bol taky maly, myslela som, ze by som mohla odtrhnut telo a hlava by ostala vpichnuta, ten leukoplast je dobry tip na vyberanie kliesta.
Este raz dik a prajem vam vsetkym pekny den .

slusny_muz

Zalezi tiez na tom ako dlho je kliest prisaty, rozhodne by som tam nedaval nejake masticky, olej a nic ine...tam sa sice kliest udusi ale bohvie kolko infekcneho agens sa moze este pocas toho uvolnit do krvy...hned ak sa kliest najde musi ist von :-))

ethel

..tak ako píše slušný_muž,tak vyberajú kliešťa aj na urgente,tak by sa to malo,ale chápem,že väčšina používa metódu vykrúcania.

agina

Gigi ja presne tak isto postupujem s vyberom kliesta.Manzel je polovnik a viete si predstavit, kolko kliestov prinesie na sebe domov.Ockovanie zabera len na kliestovu encefalitidu, ale nezabera na boreliozu.Ockovanie je na cca 3 roky.Vobec z toho nerobime vedu. Kliesta vyberieme a miesto vydezinfikujeme Alpou alebo Lesanou.Manzel alebo ja sme sa este nastastie nestretli s infikovanym kliestom.Choroba sa prejavuje ako bezna chripka, tzn. horucky, malatnost, bolest klbov, niekedy aj zavrate.

gigi

ja som prave pred hodinou vybrala svojim detom klieste- kazde malo 2 , ja som si nasla 1. bolo to asi hodinu po tom, ako sme sa vratili z vyletu z lesa.. ja kliestov vyberam vzdy sama a zatial sa nestalo, ze by miesto vpichu zostalo zacervenane.. nikdy kliesta nevyberam pinzetou, ani ho nevytahujem sklbnutim.. lekarka mi povedala, ze staci na navlhcenu vatu dat mydlo a treba kruzivymi pohybmi potierat miesto.. vzdy po niekolkych takychto pohyboch kliest vide von... miesto vzdy dezinfikujem... nedavam ziadne specialne pripravky, len obycajnu vonavku..