Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Análna fissura

Príspevok v téme: Análna fissura

Dobrý deň,

už viac než 10 rokov trpím chronickou análnou fissurou. Neúspešne som už vyskúšal mnohé konzervatívne spôsoby liečby, predovšetkým nasledovné.

úprava stravy (vláknina - Psyllium, ovsené vločky, ovocie, zelenina a veľa vody)
autodilatácia (aarskrickova.cz)
nitroglycerínové čípky
HemaGel (hemagel.cz)
pravidelná stolica
Framykoin masť
Bactroban masť
preháňadlá
Factu čípky
Mastu čípky
nechtíková masť
antibakteriálne obrúsky

Naviac dodržiavam prísnu hygienu a konečník si čistím jedine mydlom a vodou. Napriek tomu sa mi nedarí ochorenia zbaviť a spôsobuje mi bolesti, krvácanie a diskomfort. Preto ma zaujala možnosť chirurgickej liečby.

Pán doc. MUDr. Jozef Korček, PhD. mi pri vyšetrení (bez prístroja) povedal, že nemám zvýšené napätie zvierača. Kde je možné vykonať manometriu, aby som si bol istý? Som ochotný si toto vyšetrenie zaplatiť.

Zaujímajú ma výhradne nasledovné alternatívy laterálnej internej sfinklerotómie v tomto poradí.

Advancement flap (simple cutaneous, V-Y):
www.ncbi.nlm.nih.gov
www.ncbi.nlm.nih.gov
www.ncbi.nlm.nih.gov
www.ncbi.nlm.nih.gov
www.ncbi.nlm.nih.gov
www.bristolsurgery.com

Fissurectomy + advancement flap anoplasty:
www.ncbi.nlm.nih.gov
www.ncbi.nlm.nih.gov

Fissurectomy:
www.ncbi.nlm.nih.gov

Sphincterolysis:
www.ncbi.nlm.nih.gov
www.ncbi.nlm.nih.gov

Carbon dioxide laser surgery:
www.ncbi.nlm.nih.gov

Direct current probe treatment (Ultroid, Homeron):
www.ncbi.nlm.nih.gov

Fissurectomy + anoplasty + aplikácia botulotoxínu:
www.ncbi.nlm.nih.gov
www.ncbi.nlm.nih.gov

Fissurectomy + aplikácia botulotoxínu:
www.ncbi.nlm.nih.gov
www.ncbi.nlm.nih.gov
www.ncbi.nlm.nih.gov
www.ncbi.nlm.nih.gov

Kde je možné uvedené chirurgické metódy vykonať?

Vopred Vám ďakujem za odpoveď.

S pozdravom,

Martin Páleník

anajs

ja som podstupila chirurgicky zakrok tento rok trpela som tristvrte roke hroznymi bolestami ze ani chodit cely den som nemohla lieky od bolesti nezaberali ziadne kremy lieky milion krat som navstivila doktorov v zahranici kde pracujem nepomohli isla som na svk 3 dni v nemocnici a uzastne sa mi ulavilo ani po operacii som nechcela tabletky od bolesti nemohli tomu uverit ze ich nepotrebujem predtym som si vytrpela viac operacia bola malina uz je to treti tyzden po normalne fungujem len prve tri dni boli zle co sa tyka stolice ale to je normalne preto trebale len polievocky po operacii s hned po tyzdni musite papat vsetko aby si zviera znovu zvykol na to ze jete vsetko a musi vylucit vsetko takze netreba sa bat operacie smelo do toho nestoji to za to trapenie dlehe mesiace a roky ulavi sa vam hned !!!

Ďakujem za odpoveď. Existuje viac druhov operácií. Pravdepodobne hovoríte o laterálnej sfinkterotómií (doslova prerezanie zvierača). Pri nej sa pohybuje riziko inkontinencie okolo 30 percent, pričom niektoré zdroje udávajú 5 percent, iné až 50. V minulosti sa tiež robila dilatácia (v celkovej anestézií), ale tá má ešte vyššie riziko inkontinencie ako sfinkterotómia a už sa nerobí. Oba typy operácií sú zamerané na odstránenie spazmu (kŕča) zvierača, ktorý je spôsobený bolestivou fissurou a zabraňuje hojeniu. Je to však až posledná možnosť, určite treba najprv vyskúšať autodilatáciu a aplikáciu nitroglycerinových čípkov alebo masti (veľmi ťažké zohnať, ja mám z ČR od docenta Skřičku). Ak to zlyhá tak je ešte možná chemická sfinkterotómia injekciou botulotoxínu. Niektoré fissury (hlavne u žien po pôrode a pri prítomnosti iných chorôb) však nie sú spojené so spazmom a tak je to aj v mojom prípade. Nie je to však časté. Ak je to tak, potom tieto chirurgické metódy majú ešte vyššie riziko inkontinencie. Preto sa odporúčajú iné spôsoby operácie. Sú to anoplastika, fissurektómia a infračervená koagulácia. Niektorá literatúra ich odporúča aj pri zvýšenom tlaku zvierača. Výhodou je zanedbateľné riziko inkontinencie a vysoká učinnosť blížiaca sa sfinkterotómií (čo je zlatý štandard s ktorým sa všetko porovnáva). Riziko recidívy je malé pri správnom stravovaní. Či som bol u odborníka? Ja som konzultoval e-mailom, telefonicky a SMSkou okolo 100 chirurgov (nepreháňam) zo SR a z nich som vybral momentálne 10 ktorí sú podľa mňa veľmi kvalitní a robia tieto alternatívne zákroky. Môžem Vám dať zoznam, ale asi len na mail lebo neviem či je to tu vhodné písať. Riešia samozrejme i hemoroidy. Medzi nimi je aj Vami spomínaný doktor Demo (chirurgia.name) z NZ. Osobne som navštívil asi 10 odborníkov (z toho 3 docentov a 2 PhD). Momentálne sa prikláňam(e) k anoplastike, prípadne koagulácií. Dobrý je aj portál klik-klinik, kde sa môžte spýtať lekára na čo chcete. Mám teraz docenta, ktorému by som zveril aj sfinkterotómiu, ale skutočne len ak by všetko iné zlyhalo a mal by som vysoký tlak zvierača (spazmus). A ešte tu chcem verejne skritizovať Chirkoz a ich neskutočne predraženú laserovú operáciu fisúr od 300 do 500 eur. Je neefektívna, viem o prípadoch recidív a celkovo je na ňu málo štúdií. Tak, snáď som spomenul všetko. Keby niečo tak napíšte, budem rád.

Lala239321

Dobrý deň.
Toto ochorenie trápilo aj mňa, chronická fisura, dosť veľká a chcem sa Vás opýtať, či ste boli u naozaj odborníka? Lebo neviem, či ste si toho vedomý, ale po operácii máte 50% šancu byť inkontinentný ... Tak operáciu by som vôbec nedoporučovala. Mne to zmizlo po liečbe autodilatátorom a po pravidelnom pohybe a vláknine a vode som ok. Podotkýnam, že dieta je celoživotná. prikladám link na problematiku:www.chirurgia.name

ZDRAVMAT

Presne na tvoju otázku neviem odpovedať, ale skúšal si aj biolampu?? U nás v obchode si jedna pani kúpila biolampu presne na rovnakú diagnózu, veľmi si ju pochvaľovala, že sa jej to upravilo. Skús :) zdravotnickepotreby.org .

Zaujalo Ťa niečo? Zostaňme v kontakte!

Registruj sa na fóre a dostávaj emaily o nových príspevkoch v témach, ktoré Ťa zaujímajú.

Chcem sa registrovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Análna fissura - Fórum - ZDRAVIE.sk