Rakovina žlčníka

Príspevok v téme: Rakovina žlčníka
kikarika1

Ahojte mojej mamine zistili USG vyšetrením žlčníkové kamene (ostatné orgány podľa USG - v poriadku)...v súčasnosti je už mamina po operácii žlčníka - operovali ju laparoskopicky, avšak doktor povedal, že mala veľmi škaredý žlčník (kamene boli rôznej farby a veľkosti)...asi mesiac po operácii prišli výsledky z histológie a tie potvrdili - rakovinové ostrovčeky v stene žlčníka, ktoré však neprerastali žlčník, podľa doktora ide o skoré štádium rakoviny....
Máte niekto takúto skúsenosť a aká je šanca na prežitie, taktiež by som rada vedela čo bude nasledovať po zhodnotení výsledku onkológom? Aké vyšetrenia bude musieť mamina zase podstúpiť?

Ďakujem.

kablica

zhubny nador zlcnika je velmi nebezpecna diagnoza, rychlo metastazuje do pecene to je potom amen, tak bud rada, ze robia, co sa da
a co sa tyka NOU, neurazaj tych, ktori tam pracuju, je to slovenska spicka, ak sa ti tam nepaci, vyber si ine zariadenie, ak si myslis, ze tam budu lepsi odbornici, ale potom neplac, ze si urobila chybu

kablica

kikarika, ver tomu, ze ten pan vie, co robi
alebo ma tvoju matku poslat domov, ze MOZNO tam nic nie je, aby cakala, ako sa to vyvinie? vypisovala by si sem, ze ju ani operovat nechcu. a ako by si sa stavala k tomu, keby jej to CTcko a markery neurobili? to by si tu zase vypisovala, aki su vsetci neschopni, ze ani CT vysetrenie neurobia.
bud rada, ze sa o tvoju matku nejaky lekar zaujima a chce jej urobit zaistovaciu operaciu
snad by si nechcela, aby takyto zakrok robili laparoskopicky? to o chirurgii asi vela nevies, co?

kikarika1

horšiu onkológiu ako je v BA NOÚ som nezažila....od chirurga sme sa takmer nič nedozvedeli, len sme mu nechali všetky výsledky a on ich zhodnotí v priebehu týždňa, o týždeň máme ísť k nemu znova a povie nám verdikt, či maminku operovať, alebo nie...ak operovať, tak odoberie pečeňové tkanivo klasickou cestou 2cm do hĺbky...na moju otázku, či to musí byť klasickou cestou nič nepovedal, len toľko, že je tam zhubný nádor a že môže byť niečo aj v pečeni...tak načo sa potom robia všetky testy (onkomarkery a CT)? Boli negatívne a teraz mám znova strach, že tam nie je niečo OK!

llek

Ochorenie na mikroskopickej urovni neukaze ziadne zobrazovacie ani laboratorne vysetrenie. Onkomarkery su len laboratorne hodnoty, ale v tejto situacii by som im neripisovala moc vyznam, pozitivne byvaju pri pokrocilejsom ochoreni. Onkomarkerom sa casto pripisuje vacsi vyznam ako v skutocnosti maju. V skutocnosti maju najvacsi vyznam u pacientov s pokorcilym ochorenim ako jedna z pomocok na hodnotenie ci je podavana liecba ucinna.

kikarika1

a mohli tam nejaké nádorové bunky zostať, pokiaľ bol nález v sliznici žlčníka, bez prerastania vonkajšej steny žlčníka, bez postihnutia LU a bez MTS? mohlo tam niečo zostať aj napriek tomu, že onkomarkery a CT bhrudníka, brucha a malej panvy sú negatívne?

llek

Kazda operacia ma svoje rizika, ak bude operovana na pracosiku, kotre ma skusenost s operaciami pecene, tak rizika su nizsie. Je to svojim sposobom standardny vykon, ktory ma svoje pravidla. Predpokladam, ze chcu zaistit, ze tam nezostatnu ziadne nadorove bunky

kikarika1

ďakujem llek...mamička má kompletne odstránený žlčník aj s prvou uzlinou (tá bola negatívna), vlastne išla na operáciu kvôli žlč.kameňom, no asi chirurg zhodnotil počas laparoskopie, že je naozaj žlčník škaredý, tak odobral aj uzlinu. CT a onkomarkery sú negatívne, teraz sa uvažuje nad reoperáciu nejakého okolia pri pečeni..je táto reoperácia nebezpečná?

llek

Na karcinome zlcnika je klucova operacia, co inymi slovami znamena ze sa kompletne odstrani zlacnik aj s nadorom a nikde nic neprerasta + nikde nie su v peceni ziadne podozrive loziska. Onkolog si spravi vstupne vysetrenia, kontrolne CT alebo MR pecene, zhodnoti histologicky nalez a rozhodne na zaklade vsetkych informacii, ci je potrebna zaistovacia chemoterapia alebo len sledovanie. Polda toho co pises je dost mozne ze bude len sledovana

kikarika1

takže nikto nevie nič o tejto diagnóze? nikto sa s nikým vo svojom živote nestretol, kto by mal takúto rakovinu? o nikom nikto nepočul?