Ortirexia - závislosť na zdravom životnom štýle, jedle, ...

Bryner

S prepáčením, táto diagnóza je produkt klasickej medicíny a práve v knihe o zdravý, kde dominovali samé farmakologické riešenia chorôb a skoro žiadna alternatíva, som sa o tej diagnóze aj dočítal...

sara.11

maoam... no povedala by som, ze ma to dost obmedzuje, to ci tym nicim svoje okolie, povedat neviem to by museli povedat ini, a trpim psychickymi problemami, ktore neviem ci priamo suvisia s extremnym zdravym stravovanim, azda len to, ze som strasny perfekcionista co sa odraza aj v tej strave, ak si dam nedajboze kusok niecoho zo zoznamu nezdravych jedal, tak mam cely den vycitky, musim okamzite robit nejaku aktivitu aby som to spalila a za trest som cely den iba na zelenine, stale si musim pocitat kalorie a ak mi nahodou vyskoci nejake jedlo nad 1000kj, mam zase vycitky, v obchode niekedy stravim aj hodinu kym si precitam vsetky zlozenia aby som vyhodnotila, ktory vyrobok ma najmenej cukru ci tuku, a takto by som mohla pokracovat... podla mna to normalne nie je ale ako som uz pisala, som tak stastna lebo konecne smerujem k svojej vytuzenej hmotnosti a dari sa mi :) ako ja tu nemusim nikoho presvedcat ze mam nejaku PPP, je mi jedno ci mi niekto veri alebo nie... len som chcela poukazat ake to je aj z tej druhej strany

Maoam

Oui, pri skutocnej orthorexii nervosa nastava socialna izolacia hlavne z toho druheho dovodu.
Kym clovek nezasahuje druhym do zivota a necha ich jest a pit, co chcu - ak poziadaju o radu a on sa vyzna, je to ine- ale urcite chapes, co mam na mysli.
Dokym je to sucast zivotneho stylu, ktora nijako negativne neobmedzuje, nezasahuje do zivota toho cloveka a okolia, je to OK.

oui..

ono je hlavne otazka, ci clovek nejde von za kamaratmi preto, ze si nemaju uz moc co povedat, alebo preto, ze on sa uz o nicom inom ako zdravom zivotnom style bavit nevie. alebo preto, ze sa napriklad boji, ze bude musiet pozerat, ako oni jedia pizzu/piju pivo. ked mam raz niekoho rada, tak si dam salat, pokial pizza nie je v mojom jedalnicku, dam si vodu alebo zeleny cas a nepindam im do ich rozhodnuti, pokial sa ma nepytaju na nazor. pokial vas zaujima len to, co kto je a ako cvici, namiesto toho, ako sa mu dari a co zaziva, v takom pripade to uz je mimo normy, aspon pre mna. aj to ma samozrejme rozne stupne a pokial si clovek plni svoje povinnosti, nepreziva uzkosti a paniku napriklad z dovodu, ze by musel zjest nieco co nie je presne podla jeho zasad, tak to uz zacina zavanat problemom

Maoam

sara 11 - ty si ten typ, kde by som to na orthorexiu nervosa vobec netipovala, pretoze mas jasne hranice, netrpis psychicky tym, ako zijes, akurat je problematika stravovania na cestach - co je logicke...

orthorexia nervosa je psych. ochorenie, rovnako ako vsetky ostatne PPP- ochorenia

Maoam

myslim, ze tu niektori NEpochopili, kedy sa uz jedna o orthorexiu nervosa a kedy ide o zdravy zivotny styl, ktory NIE JE chorobny a clovek z neho profituje a neobmedzuje ho to a nenici tym ani seba, ani svoje okolie a nema psychicke problemy

ludia, citajte aspon riadne

RNG

Zase nova "choroba" co vymysleli lekari, najma proti tomu, aby sa ludia snazili jest zdravo, co im zoberie hromady pacientov, Tak treba proti tomu samozrejme bojovat, vsakze.
en.wikipedia.org
Ja sa snazim zdravo stravovat, ale nie som az uplne fanaticky, obcas mi urobi doslova dobre sa prehresit proti tomu. Samozrejme ako cukrovkar DM2 hned poznam nasledky, takze to nerobim prilis casto.

Je to vlastne celkom prirodzeny pud sebazachovy, kde clovek pozna, co mu pomaha a co skodi a podla toho sa zariadi.

sara.11

ahoj, zrejme sama trpim ortorexiou, ale nemam to oficialne potvrdene... asi pred tromi rokmi som presla na zdravu stravu, chcela som schudnut tak som si povedala ze to skusim, a doteraz sa mi podarilo schudnut uzasnych 20 kil, uz som zo sebou viac menej spokojna ale uplne som prepadla zdravej strave, nezjem nic z bielej muky, z masa iba ryby, vynimocne kusok kuracieho, vlastne jem iba zeleninu, ovocie max. 2 porcie do dna, mliecne vyrobky zo znizenim obsahom tuku, ryby, strukoviny, mucne vyrobky iba spaldove, sladkosti su pre mna uplne tabu... mozn to niekomu pride chore, ale ja sa takto citim dobre, mam dobry pocit ze robim nieco prospesne pre svoje zdravie a nevnimam to ako chorobu :) sice je pravda ze to niekedy dost komplikuje zivot, ked napriklad idem na par dni prec z domu, a obcas sa kvoli tomu vyhybam stretnutiam s ludmi, najme ked to obnasa posedenie v pizzerii a pod.

Sice poznam tuto zavislost z vlastnej skusenosti, neviem ti poardit ako pomoct tvojmu priatelovi... a vlastne ako mu chces pomoct? nie je to fajn ze chce urobit nieco pre svoje zdravie? skus prejavit zaujem o zdravy zivotny styl, urcite ho to potesi a najdete si spolocny konicek :)

Maoam

Rebeka, musis napisat detaily z praxe, ako sa to prejavuje.
Orthorexia nervosa patri medzi poruchy prijimania potravy, existuju ale pripady, ktore su tesne pred touto hranicou, kde je ale zdravy zivotny styl mega narocny a clovek sa okoliu javi ako 'posadnuty'. Ci ide o orthorexiu nervosa alebo nie moze posudit iba odbornik, ale da sa to cca. odhadnut na zaklade niekolkych znakov:
1. Dane spravanie trva uz dlhsiu dobu, 2. Dane spravanie sa negativne odraza v dennom zivote pacienta - napr. typicka je socialna izolacia dotycnych, vyhybanie sa inym ludom a pod.
3. Neustale zapodievanie sa zdravym zivotnym stylom, roznymi druhmi zdraveho stravovania, myslienky kruzia nonstop okolo jedla a zdraveho ziv. stylu dokolecka dokola. Neustale studovanie roznych stranok, knih, publikacii online, recepty, casto aj intenzivne zapodievanie sa formami zdrav. stravovania so silnymi ideologickymi komponentami.
4. Vycitky svedomia, ked dany clovek porusi svoj 'superzdravy' jedalnicek.
5. Pocit nadradenosti a samozvane misionarstvo na sposob presviedcat INYCH o tomto sposobe stravovania a zitia ako jedinom spravnom.
6. Casom badatelne psychicke zmeny, zmeny spravania a samozrejme aj dopady na fyzicku oblast - vyrazne schudnutie, padanie vlasov, az k vaznym ochoreniam.
7. Nezodpovednost danych ludi voci okoliu - napr. su schopni to robit aj vlastnym detom, ktore su este vo vyvine a potrebuju esencialne ovela viac energie a vyzivnych latok, ako uz vyvinuty dospely jedinec.

Orthorexia nervosa je inak casto spojena ako som uz pisala s psych. ochoreniami ako su uzkosti, ale aj obsedantno-kompulzivna porucha (OCD).

4.