Karcinomatoza peritonea

Príspevok v téme: Karcinomatoza peritonea
lucia14

Dobry den, mojej matke (65) bola diagnostikovana rakovina peritonea. Objavená bola viac-menej náhodne - je dlhodobo sledovaná reumatológom pre syst.sklerodermiu a CT pluc zachytilo zmeny v abdominálnej dutine - následne CT ckom abdominálnej oblasti potvrdená diagnóza. Matke boli odobraté vzorky z nádorov a poslané na histológiu. Odstránenie je nemožné, nakoľko sa lekár vyjadril, že "brucho je plné nádorov a prognóza je zlá". Do orgánov nevidno, vidno bolo len nádory v oblasti peritonea, t.j. na orgánoch, konrétne na pečeni sú dva, ostatné sú medzi orgánmi atď. Po tomto oznámení som takmer skolabovala. Matka je objednaná na onkológiu. Nemá žiadne vážne príznaky, odhliadnuc od toho, že za pol roka schudla cca 5kg a cíti sa unevaná, nevládze. Stále však vykonáva bežné domáce práce - varí, žehlí, upratuje, nakupuje. S akým sebazaprením, posúdiť neviem. Prosím Vás, má matka šancu sa ako-tak uzdraviť? Resp. má chemoterapia vôbec zmysel? Dočítala som sa, že jej účinok býva pri karcinomatóze peritonea minimálny, nakoľko táto oblasť je menej prekrvená ako samotné orgány, preto zatiaľ nespôsobujú ani bolesti, a menej tam preto látky v chemoterapii dokážu preniknúť. Chcem sa opýtať na Vašu prognózu, aká je podľa Vás doba dožitia?

alone:)

Moja známa s týmto vydržala skoro dva roky, ale bolo to veľmi ťažké a zomierala prežratá nádormi na cimpr-campr..nakoniec mala nepriechodný pažerák. U nej to vychádzalo z vaječníkov a keď nádory zistili, boli už prerastené skoro všetky orgány, najviac peritoneum.

llek

Neviem ci ma primarny peritonealny karcinom alebo ma karcinom vajecnikov s rozsirenim na peritoneum. Oboje moze vyzerat takmer rovnako pre pacienta. Neda sa to operovat a jedine co prichadza ako ucinna liecba do uvahy je chemoterapia. Ked bude mat stastie, moze dosiahnut vymiznutie ochorenia, ale riziko, ze sa ochorenie opat vrati je dost velke. Onkolog vam vsetko vysvetli a rozhodnutie o liecbe musi potom spravit mama sama.

lucia14

Ahoj, dakujem za tvoje reakciu. Kolko ma tvoja mamina rokov? rakovina peritonea ma takisto zlu prognozu :(. Neviem, ako sa tu posiela sprava, ale ak mas zaujem, mozes mi napisat na: slniecko947@azet.sk - moja emailova adresa.

kikarika1

ahoj lucia, šanca je vždy (aj keď sa tomu ťažko verí), myslím si, že veľa záleží od štádia ochorenia a od druhu rakoviny....mojej mamičke tiež nedávno zistili rakovinu (ale žlčníka) - je to vzácna rakovina, s veľmi zlou prognózou...ja by som ti odporučila dve stránky, na ktoré chodievam aj ja (sú to ľudia, ktorí majú/mali rakovinu a taktiež je tam aj doktorka, ktorá odpovedá na prípadné otázky)...ak by si chcela, tak mi prosím napíš a pošlem ti to do súkromnej správy - ak tu je vôbec taká možnosť...