Neviem si vybrať VŠ

Príspevok v téme: Neviem si vybrať VŠ
nerozhodna01

Neviem sa rozhodnuť a vôbec neviem čo proste, hľadám pre a proti ale stále to ne nerozhodne, čo by ste mi poradili. Prijali ma na dve vysoké školy jedna je odbor soc. služby a karierne poradenstvo v Nitre a druhé je učitelstvo psychologe a etiky v Bytrici. Lenže Nitra mi príde jednoduchšia a dalej od miesta bydliska čo mi vyhovuje, ale ako som sa pýtala študentov je veľmi romsky zameraná ale je tam dobrý rozvrh mala by som aj čas na brigádu popri škole..v bystrici sa mi zase páči že to je psychologiaa a na etike bude filozofia, lenže tam budem mať neskoršie štatistiku ktoru som vobec nevedela spraviť v predchadzajucej škole a mam z toho strašný strach aby som si zase zbytocne zle nevybrala, a v bytrici mam kopec kamarátov čo je druhá vec nebola by som tam sama ale zase je to diera a neviem či by som tam našla vobec nejaku brigádu...

Maoam

ale je to dobry odbor, v zahranici nikde nebude nudza o pracu, ak je clovek zdravotnou sestrou...

siroke pole posobnosti, moznosti, od klinik, ambulancii, privatnych zariadeni, domovov dochodcov, rehabilitacnych klinik, DRK, ambulantna starostlivost atd.

Maoam

LMarika, lenze vzdelavaci system v AT a aj v DE je v tychto odboroch podstatne odlisny od SVK systemu, je to dualny system a pocas tych troch rokov odrobis tisicky hodin na roznych oddeleniach a paralelne k tomu mas skolu...po jej skonceni si hotovy clovek, sice zaciatocnik, ale presne vies, ako to na odd. aj v amb. bezi a uz len ziskavas prax a postupujes

kdezto na SVK mas max. kratku prax pocas skoly, tam sa nenaucis dokopy nic

LMarika

Napriklad taku Krankenschwesterschule vo Viedni mas spravenu za 3 roky a si sestra so zarobkom 2000 € v rakuskom zdravotnictve. Myslim v nemocnici na oddeleni, pripadne v domove dochodcov, v hospici, proste tam, kde pacienti lezia a kde sa robia nocne. Len ak by si pracovala v ambulancii u lekara, kde nie su nocne, tam by bol zarobok nizsi. Moznost uplatnit sa tu je, lebo sestricky v Rakusku su ziadane, na rozdiel od Slovenska, kde si zdravotna sestra pracu nenajde. Nehovoriac o tom, ze kto vychodil 4-rocnu strednu zdravotnicku skolu s maturitou, sa v dnesnej dobe ani nerata za sestru. Treba mu este minimalne 3-rocne bakalarske osetrovatelstvo. Naozaj to musi byt vysoka skola? Cely skolsky system na Slovensku je postaveny na hlavu.

Hrac

ze Nitra je lahsia :D toto su skoly, ktore by si spravila za jedno leto namiesto 5 rokov stravenia tam. Az tak je ich uroven nizko...

nerozhodna01

to nie je sociálna práca ale darmo to vysvetlíš ludom... a ja som bola teraz rok v zahranici robila som v kuchyni aj chyžnu proste viem ake to je ťažke nie je ani to med lizať a výhra je to tiež otrokáarčenie... už mam toho plne zuby nechcem si mladosť presrať drhnutím hajzlov a robením niekomu druhemu šaška

Sejla

Maoam každá škola má svoje podmienky prijatia, sk maturita sa síce uznáva, ale väčšinou je potrebné zložiť jazykovú skúšku ILTS na požadovanej úrovni.

Na sociálnej práci sa učí rómština, veď to môže byť haluz :D Aj to je cudzí jazyk :)

Maoam

uznava sa slovenska maturita automaticky, alebo je potrebne stale este urobit skusku po roku na kolegiu danej VS v zahranici?

sorry za otazku, len uz nemam aktualne info, zmenilo sa dost po vstupe SVK do EU