Nie je všetko iba o peniazoch

Príspevok v téme: Nie je všetko iba o peniazoch
nikol321

Ahojte. Začala by som asi tým, že ja študujem a priateľ pracuje. Je medzi nami 6 ročný vekový rozdiel. Keďže ja nezarábam, ani nemám možnosť brigádovať, som závislá na rodičoch.Mám vreckové a keď si niečo chcem kúpiť, tak si na to musím dlho šetriť, čiže nemám peniaze na to, aby som mohla priateľovi kupovať neviem aké drahé dary. Čo ma mrzí, ale študovať budem ešte dlho a chodím na internát.On už pracuje, má stály príjem, nemá tisíce, ale má celkom slušný plat ako mladý človek. Keď sme spolu ešte nechodili,všetok svoj voľný čas strávil s kamarátmi, vozili sa kade-tade, boli spolu nonstop. Keď začal so mnou chodiť, všetko bolo v pohode, kamaráti boli radi, že niekoho má. Len začalo im to vadiť keď bol so mnou dlhšie, venoval mi viac času ako im a tie najdôležitejšie veci boli, že ich nevozil kde chceli a neplatil im už ich výlety. Dosť mi to dal aj jeho kamarát najavo. Ich partia sa rozpadla, ale ešte občas spolu vybehneme von (všetko platí môj partner, lebo oni ževraj nemajú nazvyš,tiež študujú). Ja som peniaze nebrala ako veľký problém, nikdy som od neho nechcela drahé dary ani nič podobné. Chcela som s ním iba raz za čas niekam vypadnúť von, do kina, na kúpalisko, proste niekde na výlet. Vždy keď som mala nejaký sviatok, tak som dostala dary, ktoré mu ja nemôžem z môjho vreckového vrátiť. Ale bola som rada, že mu na mne záleží a že sa o mňa stará. Mám kamarátku,ktorá má chlapca. Kamaarátia sa aj naši chlapci a my sa už tiež kamarátime nejaký ten rok. Je to dobrá kamoška, vždy som sa jej zdôverila, keď ma niečo trápilo, len tu prišiel kameň úrazu - znova peniaze. Ona nemá rada, keď jej chlap niečo kúpi, keď jej niečo zaplatí a podobne - obidvaja študujú. Keď niekde idú,tak si kamarátka platí sama a jej chalan si platí sám. Keď my niekde ideme s priateľom, väčšinou platí všetko on,ja sa činím inak, upratujem mu, niečo sem tam navarím, je u nás skoro každý víkend a proste starám sa oňho po iných stránkach ako je finančná. Ale nikto to nevie pochopiť. Najhoršie na tom je, že ma tej kamarátky chalan ohováral, aká som zlatokopka, že si nič nevážim, že si nevážim jeho. Pritom to tak vôbec nie je, nemáme to vo vzťahu ružové, posledné týždne (mesiace) neboli najlepšie, mala som problémy doma,so zdravím, všetko sa to na mňa rútilo, nemala som dobré obdobie, jasné, že to pocítil aj priateľ, keďže som nemala vôbec dobrú náladu, tak sme sa iba hádali,ale milujem ho a aj keď mu nemôžem dať veci po finančnej stránke,ale vždy sa snažím, aby mu pri mne nič nechýbalo po iných stránkach ako materiálnych.
Chcela by som počuť váš názor, ako je to vo vašich vzťahoch ohľadom financií, či si aj vy myslíte,že som zlatokopka,že je zlé, keď vám priateľ raz za čas niečo kúpi a podobne. Už som z toho zúfalá a neviem sa cez to preniesť ako na mňa útočia kvôli tomu, že si zaplatím kofolu z jeho peňazí.. Ďakujem.

nikol321

Ďakujem Vám veľmi pekne za príspevky :-) povzbudilo ma to ... Mám toho najlepšieho chlapa na svete a nenechám si pokaziť vzťah ..

eva147

To, ako to mas s priatelom, je normalne. Dufam, ze sa skoro upokojite.
Zlatokopectvo je o inom. Je to neprimerany (hlavne vekom) a nemilovany (o laske nemoze byt ani reci, ale rozumiet s mozu) partner za financne pohodlie a nenormalne dary.

To, ako to ma tvoja kamaratka (vsetko na polovicu, vratit darcek), to je chore, smutne ubohe.

Ak tvojho priatela jeho kamarati spracujuvaju proti tebe, mas to tazke. Mozes proti tomu urobit len malo. Co mozes, je spravat sa tak, akoby si si toho svojo prave chcela ziskat. Ale nic nasilu.

soffa

zlatokopka?akoze za to ze ti obcas nieco kupi,alebo zaplati za teba veceru?srandujes?zlatokopka by si bola vtedy ked by ti plati Seysely,kupil by ti drahe auto,kabelu Viton atd.to ze ta zoberie obcas na normalnu veceru,si myslim je normal.ved ty sa onho staras inac.vies o co tu ide?to ze ten chalan tvojej priatelky jednoducho ziarli,ze si vsetko musi platit sam ,a hlavne ze nemoze dopriat taky "luxus svojej priatelke,ako tvoj chalan tebe.to ho zerie.ta zavist,ved nech sa len zadrhne .teba to vobec nema co stvat.jasne zlatokopka ani zdaleka nie si.

GoFruit

Kazdy na teba utoci preto lebo mas pocity viny. Ale tie nemas mat preco. Neviem co su to za kamaratov ktori sa k tebe tak spravaju - ja by som skor riesila ich a dala im najavo nech sa nestaraju do toho, do coho ich nic nie je. A ty sa zamysli nad tym, ci chces mat vo svojom okruhu ludi, ktori ti zavidia a zjavne nepraju.

kafe

nikol, su veci ktore druhy ludia nikdy nepochopia. A nie len blizky kamarati, ale aj vlastny rodicia ci surodenci. Takze kasli na to, co si myslia a nauc sa razne ohradit, ze taketo reci nemienis pocuvat, nech sa laskavo pozru na seba, ako tvojho priatela vyuzivali financne a potom nech si otvoria hubu. Tuna nepomoze snazit sa byt s nimi za dobre, lebo tym ublizujes len sebe.
Co sa tyka vztahu, pristup tvojej kamosky mi pride dost chory a vypocitavy - kolko ja tebe tolko ty mne, ani o chlp viac ci menej. Neprijat dar od milovanej osoby? Alebo nemoc obdarovat toho koho lubim, lebo mi to on nemoze vratit? Dary sa predsa davaju tomu druhemu pre potesenie a nie pre povinnost, ze mi to dotycny musi vratit! Proste choreee.
Nieco take ako dzentlmen, ci lejdy tej partii asi nic nehovoria. Tvoj chlap je proste klasik, stara skola, drzi si uroven, ktoru hlavne medzi mladymi uz moc nevidno. A ty si lejdy, vies si vazit co mas a vies partnerovi ponuknut nieco viac, ako len darcek za darcek, ci veceru, co si zaplatite napoly.. fakt to neries a nauc sa razne ohradit. Nebud ticho a netoleruj blbe reci.
Jedno by ma ale zaujimalo. Spytaj sa to prosim ta tvojej kamosky. Ked idu s priatelom takto fifty fifty, presne nachlp si delia financie, domace povinnosti, darcek za darcek, ako si rozdelia tehotenstvo a kojenie deti?? Vies, podla mna ludia zasli uz do extremu, kedy nechcu vidiet ze roziely medzi muzmi a zenami TU SU a kazdy prispieva do vztahu inou mierou a inymi vecami.. nenechaj sa zblbnut. Vam dvom to takto vyhovuje, nauc sa stat pevne za svojim. Vy dvaja ste takto statny, slobodnejsi a spontannejsi ako ini. Daj to najavo, nemas sa za co hanbit. Naopak. Mozes byt na seba s priatelom hrda. Vela zdaru dievca.

nechapava

cau, nikol, citala som hlavny tvoj prispevok. Nepovazujem ta za zlatokopku.
Niem, ci je to este tak, ale kedysi mavali zidovski rabini rec so snubencami a okrem ineho sa rabim spytal muza: Budes sa bez zla v dusi delit o svoje peniaze s touto zenou?

Ved fungujete skoro ako manzelia. Co je zle na tom, ze on pouzije svoj prijem na vase alebo aj na vyslovene tvoje veci ?

nikol321

Dadula56 : Netrápi ma to od ľudí, ktorí o mne nevedia nič, ktorí ma poriadne nepoznajú a nepoznajú ani jeho. Ale sú to jeho "kamaráti" a chcela som s nimi vychádzať dobre.. Ale ako vidím, nedá sa to..:) Som priateľská a chcela som byť s nimi za dobré...

A-pesimista

chlapi, netvrdim ze vsetci, obcas radi robia na zeny dojem. vlastne robia to asi aj zeny pre muzov. moze to ma rozne podoby. to ze ti kupil nausnice, je uplne v pohode. cudne kam sa tato doba dostala. alebo to bude len konkretnymi ludmi. absolutne to neries. vy dvaja ste spolu stastni a nechate si to kazit druhymi ludmi, ktorym to moze byt jedno. si v pohode, netreba nic menit, pokial ste so sebou spokojni vy dvaja. pusti to z hlavy. normalne si tie nausnice daj, nech ich mrdne s prepacenim. :) a este povedz kolko stali, ale povedz im 3-krat vyssiu sumu.

Dadula56

Nikol, snaz sa dat trocha dokopy. Vsetko si to strasne beries, naozaj ti tak strasne zalezi na tom, co si kto mysli?Lebo takto nikdy stastna nebudes, ked zacnes za par rokov zarabat a budete platit obaja, tak si ti ludia zasa nieco najdu. Lebo ludia su jednoducho taki, potrebuju sa vyvysovat, komentovat, porovnavat.
Kamaratka ti povie, ze nausnice by nevzala?Tak namiesto toho, aby si cusala, zavalila ta vlna lutosti a pre istotu si si nikdy nausnice nedala, jej len povedz, ze to je ona, ale ze ty si si ich vzala, lebo sa ti pacia a si rada, ze tvoj priatel pozna tvoj vkus. Trocha sa povznes, trenuj si asertivitu. Ak ocakavas, ze ludia sa zmenia a prestanu s tym, tak si na omyle. Tu musi to riesenie ist z teba-teda bud prerusis s nimi kontakt alebo sa s tym prestanes trapit.