Par - subor jednotlivcov?

Príspevok v téme: Par - subor jednotlivcov?
ukulelele

V mojom okoli sa az prilis casto vyskytuje fenomen, ze aj ked dvojica je spolu vo vztahu niekolko rokov, maju zvlast bankove ucty, vsetko platia v pomere, ak ma jeden z nich auto, byt, stale je to majetkom len toho jedneho - nie spolocne.. Preco to tak je? Ked si to porovname s generaciou nasich rodicov, tak vsetko mali spolocne, vyplata chodila na spolocny ucet, z neho sa platili spolocne veci a snazili sa vsetko budovat si spolocne.. Nikto neriesil, ze toto je moje auto, nemozes si ho pozicat, toto je moj byt, plat mi najomne, spravil som nakup, preplat mi polovicu a pod. Preco to tak je?

Prezyvka55

Maoam chapem ale napriklad si zober moju partnerku. Ona by si nevedela predstavit ze by sa nezabezpecila aj ked by to kedze je vo vztahu so mnou nepotrebovala, ale uz predtym mala kde byvat.
Podla mna by zeny nemali mat deti do 30 pokial ich nevedia aj materialne zabezpecit, potom tu vyrasta stratena generacia.

Maoam

s tym cca. rovnakym soc. postavenim sa to odraza vsade vo vztahu - napr. rovnako ako podobne rodinne zazemie, podmienky, v akych clovek vyrastal, podobny osud atd.

proste ti ludia si sadnu, lebo sa chapu, vedia o svojom svete vela

mala som par vztahov a je to tak, teda aspon v mojich to tak bolo

ked to boli vyrazne rozdiely, jedno na ktorej strane, bol vzdy mega problem

inak este k babam - Prezyvka55, myslim, ze ak ide o baby financne nezabezpecene rodinou, vezmime si ze idu este na VS a zacnu pracovat az po nej (ok, viem, da sa zarabat uz na SS aj popri VS, kto je sikovny a nie lenivy, vsakze...co mnohi zial su), je to aj otazka toho, ci chcu deti alebo nie a ked ano - kedy

lebo ked si vezmes, ze pre muzov je v dnesnej dobe bezne brat sa vo veku okolo 35r., pre zeny je to vo väcsine pripadov dost neskoro na prve dieta, ja viem, ze ich je dnes vysoke percento v tomto veku, lekarky, pravnicky, inzinierky, ktore si najprv rozbehli karieru, vybudovali zazemie a potom zalozia rodinu, ale u muzov je to podla mna dost jednoduchsie - plus zavisi od povolania, ale sam vies, ze zarabate viac ako zeny na tom istom poste

Prezyvka55

Bolo by to jednoduchsie ak by boli partneri z rovnakej spolocenskej vrstvy a rovnako zabezpeceny.
Napriklad ja s tym problem nemam. Ja som bohaty aj partnerka je bohata. Mame spolocne byvanie. Okrem toho mam ja vlastny byt na slovensku ktory pouzivame ked tu prideme na navstavu alebo vylet. Ona ma byt v nemecku ktory prenajimame zatial. No a mame spolocny dom v nemecku. Ucty mame sice vlastne ale nikdy sme neriesili blocky alebo nakupovanie vacsinou ja poplatim dan, elektriku vodu a ona plati v obchode jedlo a tak, lebo ja nakupujem vela sladkosti a blbosti :D a nekupim podstatne veci a potom ze sa neda varit .hmm :D

Prezyvka55

Casto krat idu zeny do vztahu uplne bez vena. Svadby su vacsinou okolo 30r. kde muz vacsinou ma vo svojom nejake to auto byt dom. Zena vacsinou nic. Nevidim dovod preco to mal chlap prepisat na svoju nastavajucu. Takisto by sa zeny mohli viac posnazit. Preco ony nemozu zarobit na byvanie? :D

Niekedy tie svadby boli skor okolo povedzme 18-20 a je to celkovo jednoduchsie ked dvaja zacinaju spolu od 0.

Takze je to uplne z jednoducheho dovodu a deje sa to hlavne preto a vtedy ked jeden z partnerov ide do manzelstva s nicim. Tak ja osobne nevidim dovod ked jeden zurkoval 10-15 rokov a druhy makal aby mu ten druhy prepisoval majetok co si oddrel.

kafe

ukulele, chlapi si mozu dovolit byt individualisti takehoto typu (byt je moj, ty mi plat najom) iba pri urcitom type zien. Chyba je na oboch stranach, naivita a makkost nie su ziadne pozitivne vlastnosti, za tie sa niekedy tvrdo plati. Jedine s cim suhlasim, ze to neni normalne.
Vsimni si, kolko zien, slobodne 30-nicky, ma svoje byvanie a kolko je tych, co 10 rokov aktivneho zivota doslova preflaka, nic si nenaspori a nema ziaden vklad, nic cim by mohla prispiet k budovaniu rodiny. Lebo vsak o rodinu a vobec o vsetko materialne sa ma postarat muz, nie? A ten blbec chlap, co odklada, spori, mysli na to ze chce mat rodinu, maka na stavbe 5 rokov.. tak ma ist napoli s zenskou co nic nema?? Preco? Preco zena, ked je sama, este bez chlapa, byvanie neriesi, spolieha sa na to ze si najde chlapa s bytom (ved je to jednoduchsie) a vobec sa ani nesnazi poriesit byvanie sama, nasporit si nieco, zarobit vonku.. Ja sa chlapom nedivim, ze su opatrny (alebo len vychcany tiez?)! Lebo vychcanych zenskych, co idu do manzelstva s holym zadkom a po rozvode oberu muza o polovicu majetku, je tiez dost. Ved je to jednoduche ako facka. Nech sa zena po 20-ke nejako snazi zariadit si svoj zivot a byvanie samostatne. Nech sa aspon SNAZI.. to povazujem za klucove. Ak toto chlap u zeny vidi, normalny chlap (!), nema problem ist do manzelstva a vlozit 60-70% mozno i viac materialneho vkladu a zene nechaju tych 20-40%. Aspon mne pride normalne taketo cosi. Nie aby zena prisla s holym zadkom a mala narok na polovicu.

dalsi

ukulelele Včera 23:58 - ludia sa pretvaruju a zeny zvlast, ked chcu ulovit chlapa.

Hovori sa, ze chlap dufa, ze sa zena po svadbe nezmeni a zena dufa, ze muz sa po svadbe zmeni. Lenze zena sa po svadbe zmeni a muz nie. Povedal by som, ze to celkom aj tak funguje :-D

Muz byva racionalny, zena emocionalna. To je dane od prirody a jednak aj vychovou. Treba to brat ako normalnu vec. Keby obaja boli emotivni, tak by im potomstvo neprezilo, lebo o prakticke zalezitosti by sa nemal kto postarat.

Ad 2 - exekucie. V manzelstve si mozes zobrat niektore uvery a pozicky do urcitej vysky, alebo istymi sposobmi aj bez suhlasu manzela/manzelky. Takze jeden nezodpovedny z manzelov moze celej rodine zavarit a ten druhy nemusi o nicom nic vediet. Aj keby banka posielala nejake upomienky, tak ich proste moze skryt. Vzhladom na to, ze manzelia maju normalne BSM /bezpodielove spoluvlastnictvo manzelov/, tak dlh jedneho je dlhom oboch a dojdes na to niekedy, ked uz je hodne neskoro....

Ad byt - tak mozu mat trebars 2 izbak + 2 izbak. Alebo 2 izbak + 1 izbak. A nie, mne byt, ci byty nikto nedaroval. Co je vyhodnejsie je samozrejme zavisle od konkretnej situacie a podmienok.

Ale to vobec nesuvisi s tym, ze chlapik, co dobre zaraba, necha si este hypoteku napisanu na seba, platit partnerkou - je proste vydriduch a vychcany hajzlik. Na druhu stranu je divne, ked mu to ta zena toleruje. Bud si to maju vysporiadat, aby to bolo pisane aj na nu, ak to ona plati, alebo nema platit a on si to ma platit sam. Toto je len zneuzivanie toho druheho.

ukulelele

dalsi - podla mna moc kombinujes a ides z extremu do extremu :-) 1. Tie crty, ci je niekto setrny/lakomy a rozhadzovacny/stedry sa da prist uz na prvom rande a na ostatne povahove crty rovnako rychlo, ked si to cielene vsimas a brat si cloveka, ktoreho vobec nepoznam je hlupost a zakladat si s nim rodinu este vacsia :-)
2, Ake exekucie? Ak clovek zije normalnym sposobom zivota, tak exekucia mu nehrozi a ak aj hej,tak to vie dopredu a vie poslat prostriedky inde. Dnes sa vies s bankami dohodnut, aby Ti aj na 6mesiacov zastavili splatky, takze do exekucie sa dostane len hlupak, lebo za ten cas sa da v pripade hypoteky predat nehnutelnost, ak viem, ze ho nebudem moct splacat(urcite je to rozumnejsie riesenie ako predat potom nehnutelnost v drazbe za smiesnu sumu a pod).
3,Ja som nezacinala temu striktne, ze musi mat par jeden ucet, mozu mat aj kazdy vlastny, aj spolocny. Mne islo v tejto teme o to, ze preco jeden partner kupi/stavia nehnutelnost, napise ju na seba a zaroven ziada od partnera, aby mu platil hypoteku, pripadne mu platil najomne a pod., ked druhy z dvojice si v pripade rozchodu moze piskat a ani si nema moznost peniaze odkladat..
fkfffkk... - tiez to nechapem. Je logicke, ze ked je clovek sam, tak si nekupi velky byt a ked ma deti, tak potrebuje aspon 3izbovy a miesto toho, ako si drzat nejake aktivum bokom, tak je lepsie si zabezpecit lepsi standard pre seba a deti. A v dnesnej dobe sa urcite nestretne dvojica, kde budu mat obaja byty bez hypoteky - asi diskutujuci - dalsi dostal rovno tri byty od rodicov, ked takto zmysla :-)
Vebe a Agnes - dakujem za nazory, ako vidime, chlapi maju na tu nasu teoriu lasky a vztahu uplne ine nazory :-) Ale tym sa mi vlastne potvrdilo to, co som tu skumala, ze chlapi su individualisti, vo vztahu u nich prevlada viac racio ako laska a preto dochadza k vyuzivaniu partnerov a to je smutne.

dalsi

Mimochodom, pouzivani len 1 uctu moze byt celkom fuska, ak ma dvojica viacero uctov kazdy.

Naviac je to riziko koncentrovat vsetky financie na 1 ucet, ci na 1 cloveka, do jednej banky. V pripade zablokovnaia, exekucie, krachom banky, atd. je rodina existencne ohrozena.

Okrem toho, ak sa nenechavaju prostriedky len tak lezat na beznom ucte, ale odkladaju niekde, kde sa lepsie urocia, moze to byt problem, orientovat sa v tom pre druheho. Alebo ak su tam trvale platby a jeden vycerpa z uctu viac, tak platby neprebehnu a ak si to nikto nevsimne, moze klopat na dvere exekutor.

dalsi

fkffkffkf Dnes 20:16
- zly odhad, triafas uplne vedla. U rodicov nebyvam a som v druhej polovici mladsieho stredneho veku.

O 1 izbakoch a hypotekach som nehovoril nic.

fkffkffkf

Dalsi kolko mas rokov? Zijes este s rodicmi, vsak? Tvoj nazor mi pride postaveny na hlavu. Budes ukracovat vlastne deti, aby si mohol jeden byt prenajimat a v mensom sa tlacit(ked je clovek sam tak si kupi 1izbovy byt a tam dve deti nevtlacis)? Okrem toho, 99% ludi dnes berie byty na hypoteku a ked ho prenajmes, tak ho este bude dotovas, lebo z prenajmu ti urcite nevyde na zalohovu platbu a splatku.
Precitala som si nazory a ked je toto reprezenativna vzorka dnes zmyslajucich ludi, tak s Panom Bohom. Ja som za spolocne vsetko, lebo vztah je o podeleni sa.