Strach nastúpiť do práce

Príspevok v téme: Strach nastúpiť do práce
bez_zmyslu

Ahojte, to čo chcem napísať je nadlho, ale prosím vás snažte sa to dočítať do konca, vopred vam za to dakujem. chcem vám len opísať svoje pocity, ktoré ma už dlhšie sužujú.
Som 2 roky po skončení strednej školy, odvtedy som sa nedokázala poriadne zamestnať, pracovala som pár mesiacov na polovičný úvazok, plus cez leto sezonne prace na vlastnú pasť a až tento rok na jar som si našla prácu v jedných potravinách ako predavačka, pokladníčka, velmi som sa tam tešila, myslela som si že to zvládnem, ale bolo to strašné, prvý den sa dal vydržať, ale potom akonáhle som mala už pracovať za tou pokladnou sama, som nevedela čo zo sebou, začala som mať taký strašný stres a strach aby som sa nepomýlila, až som to tam vzdala po 3 dňoch a opať som skončila na úrade práce. mala som samozrejme aj výčitky svedomia, čo povie okolie a tak. ale našťastie ma podržali. potom som začala pracovať cez agentúru v jednej firme vo výrobe, normálne na výrobnej pásovej linke. tá práca ma celkom bavila a nemala som žiadne stresy, chodila som domov kľudná a pokojná, ale bohužiaľ ako to už býva cez agentury, už nás nevolajú. a momentálne mám možnosť nastúpiť do jednej nemenovanej dosť velkej firmy na prácu do kancelárie, ktorá je spojená s pomerne veľkou zodpovednosťou, navyše je to práca ktorú mi dohodila jedna známa a ja som to musela prijať, lebo by som vyzerala, že nechcem pracovať, ale vtedy som si ani len nepomyslela že sa tam aj ozaj dostanem, pretože na pohovore nas bolo viac. zatiaľ som ani doma nepovedala, že ma prijali, lebo všetci by sa radovali, iba ja plačem po večeroch a mám obrovský strach tam ísť, jednoducho si neviem predstaviť tú psychickú záťaž...
nechcem, aby ste si mysleli, že som nejaká lenivá, zhnitá mladá žena, ja doma porobím všetko čo treba, aj na poli, aj v záhrade, manuálna práca mi nerobí žiadny problém....
PROSIM VAS VELMI PEKNE, PORADTE MI...som naozaj zúfalá a v koncoch...
ešte chcem dodať že mám ekonomicku strednú školu, ktorá ma tiež nebavila, síce som mala veľmi dobré známky, ale nebavilo ma to, dnes by som volila úplne inak, už je však neskoro, myslím že aj to môže byť na príčine toho, že sa nemôžem uplatniť, lebo to čo som študovala ma absolútne nebavilo...

vopred vám dakujem za rady...

annne

Presne mi píšete z duše. Keď som si konečne našla prácu mala som ten istý problém, hlavne teda s telefonovaním v kancelárií (čo ma asi neprešlo), keď predomnou sedel šéf a neustále som bola na ihlách, čo zas príde. Ale napr., manuálna práca mi problém vôbec nerobí. Myslím si, že je to celé o tých vysokých nárokoch na seba .- ako píšete, zodpovednosti a tým, že si človek neverí... V práci my ale veľmi pomohla kolegyňa, ktorá má chápala a vždy povzbudila, bez nej by som to tam nevydržala. Je dobré, ak sa dá, nájsť si niekoho takého a nebrať všetko príliš vážne (čo sa ľahko povie, ťažšie aplikuje:)). Mmtálne som bez práce, tak ma tento kolobeh čaká znovu a uvidíme čo príde..

mam56

Práca nie je zajac a neutečie. A kam chceš chodiť do práce??? Normálne akože s taškou tam a späť. To je trochu staromódne. A čo tak trochu využiť internet, ktorý máš??? Nedá sa ti niečo robiť cez net??? Myslím si, že dá. Ak si nájdeš prácu cez net, tak o ňu už nikdy neprídeš. Nie sú to len rozprávky. Svoju stránku si vieš dať spraviť aj sama a odtiaľ ťa nikto nevyhodí, bella:-)

Kattte

Simus46: Ďakujem ti za názor a radu :) V práci by som chcela vydržať, lebo sa veľmi bojím, že ak odídem tak si druhú nenájdem. A zároveň mi takáto skúsenosť aj niečo dá a možno mi to práveže pomôže. Len sa bojím toho, že sa u mňa začali objavovať úzkostné stavy, asi preto ako stále premýšľam nad tým akými hroznými scenármi môže môj kontakt s ľuďmi skončiť. Bojím sa, že nebudem vedieť s nimi komunikovať a presadzovať si svoje. Že budú na mňa zlí, že ma ponížia, budú kričať a nadávať mi, že nič neviem :( Mám z toho až nočné mory, je to veľmi nepríjemné a neustále nad tým premýšľam. Ale som rada, že si mi napísala a že je niekto s podobnými problémami, aspoň v tom nie som tak sama a mierne sa mi uľavilo. A veľmi ťa obdivujem, že si mala prvú prácu v angličtine, lebo z toho by som ja už asi vôbec nespala...:) nech sa ti aj naďalej darí :)

Simus46

Ahoj Katee :)

ty si uplne ako ja, to ako keby som o sebe citala :D aj ja som tesne po VS nastupila do podobnej prace ako ty, tiez strach a stresy, neschopnost aplikovat teoriu do praxe, stale som sa pytala nieco kolegyn, dokonca aj mna bolela sanka presne ako teba :) navyse ja som tam mala cudzie jazyky, a v tych trebalo denne aj komunikovat, co bol pre mna dost velky stres, emaily v pohode, ale telefonaty uz tazsie..no odisla som po dvoch mesiacoch, a nelutujem, pretoze predsa len jeden z tych cuzdich jazykov nemam este taky ze viem plynule kecat bez problemov..
ale chcem ta povzbudit, skus to tam vydrzat, ukludni sa, mas skusobnu dobu takze stale mozes aj sama odist, nikto od teba neocakava perfektny vykon hned na zaciatku a proste stale sa ucis, to je normalne..skus to brat nejako lahsie, sustred sa na trening, rob si poznamky a neocakavaj od seba nadludsky vykon, ved ta tam aj zobrali na zaklade nejakych schopnosti,,ale ak ti to nahodou nepojde tak na to ser, najdes si inu pracu a netrap sa koli tomu..

ja teraz robim trosku podobnu pracu ako predtym, opat cuzdyie jazyky denne, ale aspon tu netreba telefonovat, preto tento moj hlavny stres odpadol, tak uvidime ako to pojde dalej..

drzim ti palce :))

ja teraz uz

Kattte

Zdravím, viem že je to stará téma, ale aj ja potrebujem poradiť. Som absolventka po VS a nastúpila som do novej práce, kde sa pomaly zaúčam, ide prevažne o administratívnu prácu, ktorá je sčasti spojená aj s komunikáciou s ľuďmi. S ľudmi ešte nerobím, lebo ako píšem sa len zaúčam, ale v poslednom čase ako sa blíži už čas, kedy sa aj ja budem venovať ľuďom cítim také neuveriteľné napätie a stres. Prejavuje sa to najmä tým, že už štyri dni ma bolí sánka ako stískam aj počas spánku zuby (to pri strese vždy robím, hlavne medzi skúškovým som to mávala). S ľuďmi som chcela robiť, osobne mi to nejako nevadilo, aj brigády som si vyberala aj také kde sa s nimi komunikuje a príliš som si nad tým hlavu nerobila. Ale teraz je to niečo iné a ešte sa k tomu pridáva aj to, že prax je úplne niečo iné a neviem aplikovať teóriu čo nám tlačili do hlavy do praxe a neustále sa furt niečo pýtam kolegýň aj úplne hovadiny a bojím sa, že ma kvôli tomu vyhodia že som neschopná :((( už som začala aj plakať po nociach a mám problém so spánkom.... Čo mám robiť? veľmi sa stresujem a trápim

karolinka122

preboha LEN ZIADNE ANTIDEPRESIVA ! ty ich urcite nepotrebujes, po par dnoch v novej praci sa otukas a bude dobre, potrebujes len prekonat nastup, nepoznam cloveka, co by z nastuúu do novej prace nemal stres. chod si zabehat, daj si vecer cajik medovkovy a neboj, bude dobre, ak sa ti tam nebude pacit, behom troch mesiacov mozes kedykolvek zavolat z domu, ze uz neprides.

muffinka147

no ja sa tiez bojim co bude ked mam ist na strednu bo som len skoncila deviaty rocnik a ten prvy den ze ako to bude v inom meste a tak sice je to len 15km ale a tak sa bojim...chodim aj psychologicke skoro rok lebo som mala velmi le chovanie aj znamky a od decembra sa bojim ako to budem vsetko zvladat zatial sa to da ale ked sa priblizi ten prvy den stavim sa sa asi zrutim

prepac ze ti pise 16 rocna ale len som chcela vyjadrit svoje pocity

Nada55

bez zmyslu neboj sa,je to stres z niecoho noveho,si velmi zodpovedna moc si vsetko beries k srdcu,ale ver si ,ze to dokazes,ja ti verim a budem sa tesit na tvoje riadky ako si prezila prvy den v praci a potom tie ostatne.Ved to je normalne,kazdy ma stres ked ide do niecoho noveho , ja ho mam aj ked nastupujem len po dovolenke a potom to postupne opadne.Zalezi vela aj na kolektive ako ta prijmu a kto ta bude zaucat,uvidis, skusis ,povedz si ze ved nejde o zivot tak nejde o nic.Vyskusaj si kupit nieco na ukludnenie na rastlinnej baze v lekarni,ale snaz sa to prijat s pokojom,budeme mysliet na teba a drzat ti palceky a hlavne netrpezlivo cakat ,ked nam napises ako to dopadlo...Hlavku hore si sikovna babenka,zvladnes to...

Agnes998

Nie si leniva ani neschopna, si len tremistka a mas na seba prilis vysoke naroky, bojis sa, ze nepodas 100% vykon a ze zlyhas. Z tej prace predavacky si nic nerob, nie kazdy sa na tuto pracu hodi. Ja som tu pracu kedysi tiez skusila, robila som za kasou, ale tiez som stresovala, potom som mala aj nejake manko ktore som musela zaplatit z vlastneho, po mesiaci som to vzdala. Proste sa tiez na tu pracu nehodim. V kancelarii by to ale malo byt lepsie, nebudes mat na starosti peniaze, nebudes prichadzat do styku stale s novymi cudzimi ludmi. Neviem aku zodpovednost presne budes mat. Skus navstivit psychiatra, nech ti predpise nejake lieky proti uzkosti, bud antidepresiva 3. generacie, tie nie su navykove, ale trva dlhsie kym zacnu ucinkovat, tak mesiac. Alebo priamo lieky proti uzkosti ako je Neurol a pod., tie su navykove, preto s nimi opatrne, vezmes si ho ked pojdes do stresovej situacie, ta ukludni, teda na zaciatku prace, ale nesmies ich brat dlhodobo, lebo ti viac uskodia ako pomozu. Ale ja myslim ze ked si v tej kancelarii zvyknes, tak uz tolko stresu mat nebudes, dolezite je zvladnut ten zaciatok.

bez_zmyslu

ola:) ahoj, som rada, že si sa ozvala, aspon viem že nie som jediná s tymto problemom. u mna nebol počas školy problem, pri odpovediach ani maturite, dokonca osm sa na maturitu tešila aj ked som nebola nejako extra pripravená, povedala som si že aspon to budem mať za sebou. absolutne žiadne stresy som z toho nemala, v tomto som taký flegmatik.

Bohužial, čo sa týka práce je to niečo iné. pri manuálnej práci strach nemám, teda mám ale nie nejaký enormný, ked som robila cez tu agenturu, dokonca ma tam chválili, hlavne pani s ktorou som robila, čo tam robí už velmi vela rokov, ona sama mi vravela, že vidno že viem robiť, že zvyčajne baby v mojom veku sa len zašívajú...ale bohužial už ma tam viac nevolali, že zrušili spoluprácu s touto agentúrou.
mám strach a stres z tejto kancelárskej roboty. ide o to, že som nikdy nič zodpovedné v kancelárii nerobila a neviem si predstaviť, že by som teraz nastúpila ako nováčik a neviem čo všetko by odo mna chceli. a najhorsie je že to je práca cez známosť a je mi blbé to odmietnuť.

ty máš aspon nárok na podporu ale ja ani to nie...v podstate nedostanem ani cent od štátu.