Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Kolko vypytat penazi od priatelky na byvanie v mojom byte

Príspevok v téme: Kolko vypytat penazi od priatelky na byvanie v mojom byte
Boris26

Ahojte,
chcel by som sa opytat ako by ste sa postavili k tejto situacii.
Byvam sam v 2-izbovom byte ktory som si zobral na hypoteku. Kedze mam priatelku ktora byva v rovnakom meste ale este u rodicov, chceli by sme byvat spolu. Ja navrhujem aby sa nastahovala ku mne ale pravdu povediac neviem aky financny prispevok mam od nej vypytat. Hypoteku splacam 200 eur mesacne. Naklady za najom energie a internet ma vyjdu okolo 150 eur. Kedze hypoteka je moja, pride mi blbe aby mi prispievala na nu kedze byt patri mne, avsak ak by sme sa mali delit iba o energie pride mi tiez nespravodlive ak ona bude platit iba 75 eur aa ja 275 a pritom budeme byt uzivat spolu. Taktiez nase platy su rovnako vysoke. Samozrejme jedlo, drogeria a tieto veci pojdu napolovicu.. Ako by ste sa postavili ku tejto situacii a aky velky financny prispevok je podla vas spravodlivy?

zuzi74

Ak by sa zobrali, tak byt by mohol ostat stale len na jeho meno, pokial by tak on chcel...alebo sa mylim?
Kazdopadne, ak by som mala byt na hypoteku, ktory je len na mna pisany a nastahovala by som si ku mne priatela, rozhodne by som tu hypoteku splacala sama. S ostatnymi vydavkami by som sa s nim delila po vzajomnej dohode.

lev86

pre ewelin: "Jednak on zarába o 50% viac ako ja a proste je to gentleman" - presne ako si napísala, zarába o 50% viac, vtedy je ľahké byť gentlmenom, zvlášť, keď človek zarába toľko, že nemusí žiť od výplaty do výplaty. Už som to tu písal, že to, že chlap má byť taký gentleman, že má za ženu platiť pochádzajú z čias, keď ženy nemali skoro žiadne možnosti si zarobiť, ale dnes je situácia iná. Aspoň tu vidím koľké z vás chcú v skutočnosti rodovú rovnosť- skoro žiadna. Lebo rovnosť by mala platiť aj v prípade povinností, nielen práv, ale vy chcete rovnosť iba v prípade práv. V tomto prípade je rodová rovnosť - aj žena aj chlap zarábajú rovnako, a predsa by mal chlap náklady za byt skoro 4 krát väčšie ako žena. "Aj chlapec môže byť rád, že budú v byte dvaja a náklady súvisiace priamo s bývaním pôjdu na polovicu :)" - lenže keď tam budú dvaja, tak bude mať zvýšené náklady na energie ako doteraz, takže by mu mala platiť určite viac ako iba tých 75 eur za energie. "Náklady na domácnosť máme cca na polovicu, neviem to presne, lebo nikdy sme to detailne nepočítali.." - tak teraz nechápem, píšeš, že on zarába o 50% viac, ale že náklady na domácnosť platíte približne rovnako, a napriek tomu píšeš , že on je gentleman. Inak, vy sa tu všetci bavíte, ako keby ta priateľka mala u neho bývať 10 rokov bez toho, aby byt prepísal aj na jej meno, je predsa jasné, že ak by sa zobrali, tak by to bolo už aj na jej meno.

ewelin2828

lev86: a ja som sa presne na tento prípad pýtala priateľa a ten mi povedal, že v živote by odo mňa nechcel, aby som mu splácala hypotéku, keď ten byt je na neho a nie na mňa, resp. na nás oboch :)
Jednak on zarába o 50% viac ako ja a proste je to gentleman :)
Náklady na domácnosť máme cca na polovicu, neviem to presne, lebo nikdy sme to detailne nepočítali..ja platím nájomné, alebo čo to je (bytovému čo sa platí) a ona platí, plyn, elektriku a internet....na stravu, drogériu a ostatné potreby do domácnosti sa skladáme asi približne rovnako, raz nakupuje jeden, potom druhý...ale v živote sme to neprepočítavali, a to nie sme žiadni pracháči, ale chválabohu nemáme potrebu jeden na druhom zarábať :) Pretože ja by som od blízkeho človeka nájomné nechcela, nech si uhradí náklady na bývanie, ale hypotéku nie...prečo? veď nehnuteľnosť sama o sebe nebude viac zničená či tam bude bývať jeden alebo dvaja...a "starnúť" bude rovnako taktiež bez ohľadu nato, kto tam bude bývať...na zariadenia ak chcú nech sa poskladajú a v prípade rozchodu rozumne podelia..ale nikdy by som ja niekomu nesplácala hypotéku a ani by som nechcela, aby mne niekto splácal moju hypotéku....samozrejme v prípade, že je hypotéka len na mňa a tiež nehnuteľnosť...ak by bola nehnuteľnosť písaná na oboch, to je už o inom :)
Aj chlapec môže byť rád, že budú v byte dvaja a náklady súvisiace priamo s bývaním pôjdu na polovicu :)
ale toto je téma, kde si každý bude vždy svoje mlieť, každý žijeme v inej spoločnosti... máme iné hodnoty, iné platy a podobne...

killingspree

lev86,
vies, bez ohladu na mudrosti od tvojej zeny, a teorie o vydrziavani, ja to robim takto:

ak mam niekoho rad, tak sa mi do domacnosti zmesti, ked sa mi tam zmesti telka, zmesti sa aj zena, ktoru mam rad, ani telka mi neplati najomne, pritom mi dava menej, ako zena, alebo sa mylim ?

lev86

NO2 - "Prečo by mala platiť za niečo, čo ani nechce, že?" - a to si ako na to prišiel? Veď on jasne píše,že "chceli by sme byvat spolu" - teda, že o spoločnom bývaní uvažujú obaja, že to nie je iba jeho nápad, ale, že to chce asi aj jeho priateľka.

NO2

Ja si myslím, že by ti nemala platiť. Mala by najprv počkať, či to bude mať zmysel a až vtedy by mala začať platiť.
Prečo by mala platiť za niečo, čo ani nechce, že?
Prečo by malo byť napr. Slnko ďalej ako Amerika, keď Slnko vidíme, že?
Je to proste nad Slnko jasnejšie.

dalidka

jasne ze treba platit
upratovanie 4,2eur/hod
nákupy 15% z ceny nákupu
varenie 3,6eur/hod
misionárska poloha 23,23eur
všetky ostat.polohy á 16,6eur
všetko oslobodené od dph
darčeky si kupuje každy sam za svoje
pri milom spravani priatela mozna zlava 10%

Textová Inzercia

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Zaujalo Ťa niečo? Zostaňme v kontakte!

Registruj sa na fóre a dostávaj emaily o nových príspevkoch v témach, ktoré Ťa zaujímajú.

Chcem sa registrovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Kolko vypytat penazi od priatelky na byvanie v mojom byte - Fórum - ZDRAVIE.sk