Neviem sa zamestnať ako absolvent

Príspevok v téme: Neviem sa zamestnať ako absolvent
martina44

Ahojte, viem, že sa tu riešia takéto problémy asi často, no začínam byť celkom zúfalá.
Ide o to, že som pred pár mesiacmi ukončila VŠ, popri škole som celých 5 rokov aj pracovala na celkom dobrých miestach adekvátnych mojej škole, takže prax mám a myslela som si, že nebude problém nájsť si robotu. Po ukončení školy som šla na dva mesiace do zahraničia, kde som však nerobila, iba cestovala za ušetrené peniaze, povedala som si, že treba si užiť posledné leto, však potom si určite niečo rýchle nájdem.

No prácu si hľadám už vyše dvoch mesiacov a nič. Rozposlala som už toľko žiadostí, že to neviem ani spočítať a z toho ma zavolali asi len na 6 pohovorov a aj to ešte na začiatku, po prvom mesiaci sa to nejak zlomilo a už ma nezavolali ani na jeden. Absolútne to nechápem. Hlásim sa len tam, kde spĺňam kritériá a už som začala aj tam, kde nie je moje vzdelanie a prax potrebné, ale tam som vraj zas prekvalifikovaná a nechcú ma vziať, lebo si myslia, že po chvíli odídem inam.

A riadne ma štve ešte ďalšia vec, že mnoho spolužiakov, ktorí počas VŠ nerobili absolútne nič, len sa opíjali na intrákoch, si našlo super joby, samozrejme, cez známosti, ktoré ja nemám.
Je to ako začarovaný kruh a moje sebavedomie prudko klesá, navyše ma rodičia začali atakovať, že čo furt vysedávam doma, nech idem robiť a že im neprispievam na domácnosť, keď už nie som študent, ale fakt nemám z čoho.
Neviete, čo s tým? Ako rýchlo ste si po ukončení VŠ našli prácu vy?

AfterEight

on nechce samozrejme, aby som niekam sla, snazi sa mi pomahat aj tu aby som si nieco nasla,lebo vidi, ze uz zacinam byt z toho podrazdena, ze nic nemam..uvidime ako to dopadne. Tvoj priatel ako?

No moj priatel ja v skusobnej dobe este 2 tyzdne,tak teraz sa skor sustredi na seba (nevycitam mu to).
On sa len kazdy den spyta,ze co robota,ci som poslala niekde zivotopis,ci nic nebolo na profesii atd.
Je mu luto, ze si nic neviem najst,on sam si hladal rok robotu,kym ho zobrali do tej,v ktorej teraz je a robi vo svojom obore.
Nema tiez ziadne znamosti,nevie mi pomoct,ale vidim,ze mu je luto, ked ja chytim jednu zo svojim lutostivych nalad,ze doma zakrpatievam, robim kazdy den to iste. A vsimla som si na sebe,ze som zacala dost riesit blbosti, asi z nudy alebo co.

Bojim sa,ze mi jedneho dna povie, ked budem mat jednu z mojich nalad, ze aby som teda sla skusit pracu aj mimo mojho mesta alebo dalej.

Snad su to len moj vyplady fantazie.
Ale ja som mu povedala,ze napr do BA sama nepojdem,lebo odmietam uz byvat s dalsimi 5 ludmi na byte. a aby som sla do BA robit,len aby som tam robila a nic si neusetrila,kedze viem ako je to tam vsetko drahe (studovala som tam celu VS) tak sama tam urcite nepojdem.

martina44

AfterEight: No napr. ta moja spoluziacka co sla robit do anglicka ma priatela a isla aj tak,,ze sak na nu pocka,,a aj mna tam volala.ale v mojom okoli vazne ziadne vztahy na dialku nevydrzali, bud si vzdy nasli tam niekoho, alebo ten, kto ostal doma ho to nebavilo cakat...a to ja nechcem riskovat, lebo si s nim fakt sedim a sme spolu uz niekolko rokov a nechcem onho prist kvoli tomu ze pojdem robit casnicku niekam do anglicka.

on nechce samozrejme, aby som niekam sla, snazi sa mi pomahat aj tu aby som si nieco nasla,lebo vidi, ze uz zacinam byt z toho podrazdena, ze nic nemam..uvidime ako to dopadne. Tvoj priatel ako?

AfterEight

Mata, ja teraz tiez banujem,ze som sa viac nemcine nevenovala,ale ja som na VS vsetko mala v anglictine a nemala som vazne cas. Nie som clovek co sa vyhovara, ale mala som tazku vs, cely cas som bud bola v labaku,alebo na brigade. Asi popritom,ako si budem hladat pracu, oprasim aj tu nemcinu

Inak tebe ludia nevycitaju, ze ostavas v tvojom meste kvoli priatelovi? Mne dnes povedali kamaratky,ze oni by sa na priatela tak nefixovali a isli by prec aj bez neho do ineho mesta (myslim napr viac ako 100km).
Som sa citila ako keby som nejaka debilka. Ja nie som ten typ baby,co musi so svojim priatelom travit kazdy den, ale uz mam dost chodenia vlakom kazdy vikend domov,v natrieskanom vlaku,alebo autobuse, chcem uz klud,ved nie som student.

Ale asi chcem vela,co?
A tvoj priatel suhlasi,ze ostavas len kvoli nemu?

martina44

dakujem vam vsetkym za nazory:)
co sa tyka jazyka, anglictinu ovladam dobre, s tym by problem nemal byt, len ma mrzi, ze som sa vykaslala na nemcinu, kedze velakrat chcu ako ste tu spominali aspon dva jazyky...
AfterEight, presne, zahranicie by som skusila, ale kedze som mala predstavu, ze sa po skole usadim s priatelom, je to take..a vztahy na dialku z mojho okolia nikdy nevydrzali.
Budeme musiet teda skusat dalej no,,snad raz motyka vystreli.. aspon mile vediet, ze v tom nie sme sami:)

ojka

dva mesiace je máááálinko,to tak skoro nezúfaj :)
posielaj životopisy, obvolávaj, chodievaj na konkurzy... aj keď ti potom dajú vedieť, že ďakujeme za vašu účasť, ale bohužiaľ....
ja som v BA som ostať nechcela, tak som sa vrátila domov...a tu som si našla prácu na TPP cca po roku :) žiadna známosť, žiadne dosadzovačky,... pekne som chodila na konkurzy...chce to koooooopec trpezlivosti a hlavne to nevzdávaj

držím palec :)

Matyo

tak za 1. dva mesiace hľadanie práce je úplne nič, je to príliš krátka doba dnes a na Slovensku obzvlášť
2. na Slovensku práca skoro nie je, samozrejme okrem BA, ale tam sa tlačí celá republika a je už tam veľká konkurencia
3. odísť po škole niekde preč, keď práve v lete robia veľké firmy a korporácie výber do trainee programov bola taktická chyba
4. keď si robila popri škole, prečo nekontaktuješ tieto firmy kde si pracovala, ak boli s tebou spokojní mohli by ťa zamestnať aj teraz aspoň na dohodu...

kiwi

No jazyky sice su velmi dolezite, ale tiez to nie je zaruka uspechu. Poznam ludi ktori maju aj zahranicnu VS takze perfektne ovladaju AJ a dalsie, ale pri hladani prace na Slovensku im to velmi nepomohlo....

LMarika

Na Slovensku je naozaj pre akokolvek sikovneho a talentovaneho VS-vzdelaneho cloveka - cerstveho absolventa, ktory ale neovlada minimalne dva cudzie jazyky (AJ, NJ) perfektne, aktivne, bez znamosti najst si pracu primeranu svojmu vzdelaniu a s tomu adekvatnym financnym ohodnotenim. Zatial, co hocikto, kto aj bez VS s nejakou ucnovkarskou maturitou (3 plus 2) hoci aj na stvorky napriklad takych 5 rokov mukloval v Anglicku, vystriedal prace ako AU-Pair, umyvac riadu, vykladanie tovaru v supermarkete, chyzna, casnik, pracovnik v MC Donalde... ale napriek nie bohvieakemu talentu riadne zamakal na jazyku, ze uz tu anglictinu ovlada naozaj perfektne, aktivne, lebo ak nie je ozaj cisty debil, tak sa ten jazyk nanho nalepi, nakolko ziaden iny okolo seba nepocuje, (samozrejme s vynimkou niektorych nestastnikov, ktori maju vo fabrikach okolo seba samych Slovakov, Poliakov a s komunikaciou v anglictine do kontaktu neprichadzaju), sa po navrate na Slovensko bez problemov zamestna aj v banke, kam ho prijmu s otvorenou narucou a kolegyne - inzinierky, ktore sa tam dostali vdaka velkemu stastiu, cize po znamosti a po anglicky nevedia ani slovo, ho este aj obletuju a tesia sa, ze maju niekoho, kto tu komunikaciu v anglictine zvlada, lebo co by si len pocali, keby on tam nebol? Poznam najmenej troch takychto ludi. Ale poznam aj inzinierku ekonomie, ktora v anglickom hoteli robi chyznu a snazi sa naucit sa jazyk, aby sa po navrate na Slovensko vedela zamestnat. PODNIKANIE NA SLOVENSKU - to je na zaplakanie, snad jedina oblast, v ktorej sa naozaj oplati podnikat a ktora aj dobre vynasa, je zalozit si agenturu, ktora sprostredkuje ludom pracu v zahranici. Ale k tomu je tiez potrebne ovladat na perfektnej urovni anglictinu a nemcinu, takze kto nema talent na jazyky, nech sa do podnikania na Slovensku radsej ani nepusta. Pre nizku kupyschopnost obyvatelstva SR je takmer nemozne dosiahnut, aby obchod, restauracia, ci cokolvek ine, co si otvorite, neskrachovalo (mozno s vynimkou Bratislavy, kde je aj kupyschopnost vyssia, platy lepsie a prace dost). Lebo naozaj jedine, po com je na Slovensku dopyt, je uchadzanie sa o pracu v zahranici. Martina44 - viem, ze to nie je od osudu fair voci tebe, ked sa musis pozerat na tolkych hlupakov, ktori maju v zivote omnoho viac stastia ako ty, na "klobaskovych inzinierov a magistrov" sediacich na teplych miesteckach v kancelariach so zarobkom, o akom sa tebe ani nesnivalo. Viem, ze to nie je fair ako voci tebe, tak aj voci dalsim, ktori dopadli presne ako ty. Ty este stale snivas a snivat je sice krasne, ale skusim ta trosku dostat do reality. Moja rada: Viem, ze sa ti to moze zdat podradne a nemusis so mnou suhlasit, a viem aj to, ze si aj tak urobis po svojom, ale predsa: Chod do Anglicka a rob tam akukolvek pracu, kludne aj taku, ktora je pod urovnou tvojho vzdelania a kazdu volnu chvilu venuj uceniu sa jazyka a komunikacii s ludmi. Cudzi jazyk sa najlepsie naucis pri opatrovani deti v anglickej rodine, lebo tam okolo seba slovencinu nepocujes. Lebo ak by si isla napriklad do nejakej fabriky, tak tam budes mat fakt okolo seba samych Slovakov, Poliakov, Ukrajincov, z anglictiny zabudnes aj to, co si mala v skole a prides domov s tym, ze si sa v Anglicku naucila po polsky. Samozrejme, ze zase nie aby si opatrovala anglicke deti cely zivot, ale povdeala by som, ze jeden rok a dost. A po navrate si do zivotopisu kludne mozes napisat, ze si bola na rocnom jazykovom pobyte v Anglicku, co je ciastocne aj pravda, lebo opatrovatelky deti naozaj chodia do jazykovej skoly. Urcite to znie lepsie, ako keby si tam napisala, ze si anglickemu babatku utierala zasratu rit. Ale jeden rok ti staci a vies perfektne po anglicky, cim sa stanes pre trh prace ziadanejsou, lebo jazyky - to sa v dnesnej dobe rata.

AfterEight

Mati,to ako keby mi niekto cital z duse, som presne na tom istom,ako ty.

Len ja som si aj cez leto uz hladala pracu.

Nezamlcuj urcite vzdelanie, viem,ze mas pocit,ze teraz je ti to viac na skodu ako by ti to malo pomoct,ale mne raz na pohovore vraveli,ze musim doniest okopirovane a uradne potvrdene najvyssie vzdelanie a predsa na matrike vidia,ze si Ing,alebo Mgr.to neoklames.

Ja som skoncila VS pred 4 mesiacmi a chodim na bola som zatial na 3 pohovoroch (vzdy som sa dostala do uzsieho kola a nikdy si ma nevybrali) zevraj som moc prekvalifikovana, zeby som si hladala lepsie zamestnanie, nemam prax.

Vystudovala som VS vedeckeho smeru, ovladam anglicky jazyk na velmi dobrej urovni, rocne nas vyjde asi 7. Kedze na mojich miestach,sa drzia aj 70rocni ludia a potom si tam dosadia svojich, alebo ani nedaju vediet,ze je nejake vyberove konanie, tak musim hladat aj inde pracu,avsak ked praca nie je, nic s tym nespravim.

Kazdy den musis pozerat istp.sk, profesiu.sk, kariera.sk, ja som aj rozposlala vsade,aj kde nehladali, sice odtial sa mi nikdy neozvali, ale aspon som skusila.

Ano aj mne je na grc, ked vidim svojich znamych,ale aj kamaratov,co vystudovali nie moc kvalitnu VS a staci znamost a uz zarabaju.

Z mojho okruhu znamych,co teraz skoncili si len zatial 1 nasla pracu a to aj takym stylom,ze jej znamy povedal,co sa presne ma naucit,aby bola pripravena.

A ja co som cely zivot drela, vsetko som dosiahla sama, bola som priebojna a vidis skoncim ako posledna...

Dobre ti tu pisu,ze to nie je tvoja chyba, jednoducho, stale je viac a viac absolventov vs, strednej, nezamestnanych,ale prace je menej a menej.

Ked pojdem robit predavacku,alebo za pas, viem, ze urcite si popritom nebudem moct chodit na pohovory (ved kto by mi daval stale dovolenku) a ked si napisem do zivotopisu robila som predavacku alebo za pasom, ved ma rovno hodia do kosa,ked sa budem hlasit na nejaku vyssiu funkciu v mojom obore alebo v pribliznom. takze prax bude stale nulova.

Ale nestracam zatial nadej, ze jedneho dna sa na mna tiez stastie usmeje.....ani ty nestracaj, nie si sama :)

P.S.: tiez tu mam priatela, on ma svoju pracu rad a dari sa mu. nad zahranicim uvazujem max na 2mesiace, ja sa chcem uz s nim usadit a nie pendlovat po svete

De

Slobodna: A preco s tou svojou vynivanou pracou nezacnes sama ?

Co ti brani naucit sa veci ktore potrebujes pre realizaciu - napr. zalozit si web, zorientovat sa na trhu, atd. a mozes zacat dohadzovat ludi pre nejake firmy. A pokial mas blizko k nejakemu odvietviu tak sa specializovat na sprostredkovanie prace v tomto odveti. A ponuknes nejake pridane hodnoty ktore na trhu bezne neexistuju...Alebo jednoducho prides s lepsimi, premyslenejsimi sluzbami :)

Je to ta tazsia cesta, ale rozhodne nie nemozna :)

A rozhodne na to nepotrebujes ziadne miliony aby si sa mohla takto postupne rozbehnut ;-)

Kto chce, hlada sposoby, kto nechce, hlada dovody preco do toho neist :)