Odpúšťať?

Príspevok v téme: Odpúšťať?
Tamara7

Ahojte, mám nového priateľa...obidvaja dospelí ľudia, bývame spolu...Zaňho som nechala bývalého a 3,5 ročný vzťah a išla za týmto..Avšak je tu jeden problém..pije a fajčí..fajčenie obmedzil kvôli mne, ale akonáhle ide s kamarátmi tak musí fajčiť..alkohol to isté a pivo každý deň aj pri mne je samozrejmosť..nasľuboval mi už tisíc krát ako s tým prestane a nič...ja mám matku alkoholičku a od malička som nič iné nevidela len opitého človeka s cigaretou v ruke...a asi aj preto mi to neskutočne vadí...Podľa vás to mám prehliadať a nerozčuľovať sa tak nad tým alebo sa mám na ten vzťah vykašlať? Milujem ho a viem že keby nerobí tieto dve veci tak som pri tom najšťastnejšia žena na svete...čo si o tom myslíte ?

Yvon

je to asi jednoduche povedat a zlozite urobit. ale jedine mudre riesenie pri vztahu s clovekom, ktory je na comkolvek zavisly - teda ci su to drogy, alkohol, hazardne hry... je rozchod. ak nechces byt nestastna. ale pochybujem, ze mas silu to urobit.

Fleur-de-lis

no očakávať okamžitú zmenu nie je najrozumnejšie. Ale zas ak objektívne vnímaš, že na tom vôbec nepracuje, tak by som tiež vnímala ešte ako väčší problém to, že nasľubuje a nič...

Ďalšia vec je, ak nie sme príliš kritický, je to s tým fajčením a pitím prehnané? Ono jedno pivo denne, z toho by som tiež nebola nadšená, ale zas sú dôležitejšie veci ako to...
Otázka je aj ako to ide do peňazí. S človekom, s ktorým by som rozmýšľala aj nad budúcnosťou, no nebolo by mi jedno na čo míňa.

Zváž si jeho ďalšie vlastnosti a zisti čo je naozaj dôležité vo vzťahu a skúmaj či toto spĺňate. Ak áno, tak hľadaj spôsob ako sa naučiť akceptovať jeho nedokonalosti a slabosti, ku ktorým patrí občasné fajčenie a alkohol.
Že k tomu máš odpor, kvôli matke chápem. Treba sa učiť rozlišovať, či toto čo on robí je naozaj ako správanie tvojej matky (zlé), alebo stačí, že prejde okolo fľaše alkoholu a už panikáriš. Lebo ak je to to druhé, tak musíš naozaj hľadať spôsob ako matke odpustiť a ako sa dívať na túto vec objektívnejšie a bez prehnaného strachu.
Keď si môj priateľ vypil, nebola som z toho tiež nadšená (podobný dôvod ako u teba), ale nepreháňal to nejak a bolo mi vždy jasné, že jeho ostatné vlastnosti sú pre vzťah veľmi dobré a že by som vzťah kvôli tomu neukončila. On to postupne obmedzuje a ja sa učím nepreháňať a nezveličovať a dôverovať mu, že vie o mojom probléme a preto nepôjde za hranicu...

Partner nikdy nebude presne podľa našej rpedstavy. Ale ja vnímam vzťah tak, že je tu nejaký slobodný (nemyslím teraz single, ale so slobodnou vôľou) človek, ktorý je taký a taký a ja sa môžem rozhodnúť, že ho chcem ľúbiť a robiť ho šťastným. Jeho úlohou nie je spraviť zo seba moju predstavu dokonalého partnera, aby som ho ľúbila. Samozrejme z lásky na tom bude pracovať v určitých oblastiach, ale môj postoj by nemal byť ten, že kvôli mne ty sa "musíš" zmeniť.

Mám určitú predstavu o hlavných hodnotách a princípoch , ktoré partner má mať, aby som si s ním vedela predstaviť vzťah a ak toto spĺňa tak prechádzam do módu ľúbiť a prijímať takého aký je a nie chcieť prerobiť na môj obraz.

Človek sa aj tak najviac chce meniť pre toho, ktorým už je bezpodmienečne milovaný a prijímaný. Pre toho, ktorý si od neho zmenu vyžaduje, aby ho ľúbil, pre takého sa človek veľmi meniť nechce.

no2

Ja si myslím, že on ani sám nevie, čo vraví, keď ti niečo sľubuje. Nemyslím to ironicky.
Sľuby pripomínajú typického alkoholika, ale možno je opak pravdou. To musíš zistiť sama.
Sľuby, sklamanie, liečenia, psychiatria, rozchody - celé zle, primitívne a nelogické (na druhý pohľad).
Najprv treba zistiť, či je alebo nie je alkoholik.
Maj sa.

pistek

Tak ak si kvoli takemuto nechala byvaleho a hodila za hlavu 3,5r vztah...mozno ten vztah tiez nebola ziadna vyhra, ale zas uz vtedy si musela na tomto vidiet, ze pije a fajci...veci co ti vadia. Urcite si to uz aj vtedy riesila... A asi zazila uz vtedy vecne sluby a ich nekonecne nedodrziavanie.. Nuz, kto chce kam, pomozme mu tam..

Slobodna

Po prečítaní tvojho príspevku som naozaj rada, že som mala normálnych rodičov... Tento vzťah tu nie je pre teba preto, že by bol ten pravý. Ty sa potrebuješ vysporiadať s alkoholizmom svojej mamy a preto ti život priviedol do cesty takého istého partnera. Keď sa s tým vyrovnáš - buď sa tvoj partner zmení alebo stretneš konečne niekoho normálne.
Ak by si chcela pokračovať v tomto vzťahu, nebudeš šťastná. Tebe tieto veci budú vždy vadiť, keďže z nich máš takpovediac traumu alebo alergiu vďaka mame.
To, že to robí by podľa mňa nebol až taký tvoj problém ako jeho. Problém skôr vidím v tom, že ti sľubuje niečo čo nedodrží, klame a napriek tomu, že vie, čo si si v živote prežila, ti to opakovane robí. Takto by sa fakt dobrý chlap nemal správať. Aspoň teda podľa mňa, ja by som takého nechcela...

no2

Ak pije a fajčí za svoje, tak je to hlavne jeho vec.
Ak ti to fakt vadí, tak to nemá zmysel, lebo budeš z toho stále vynervovaná.
Alkohol sa dá obmedziť, ale fajčenie veľmi ťažko.

hulala

Kasli nato asi...ked si uz slubil, ze prestane a neprestal,, tak to nema,vyznaam..

Vsetko s mierou.. raz zacas ist von na pivo a cigaretku s kamosmi/kami je fajn,.. ale kazdy den? Ved to aj smrdii a je to zbytocne