Trashing?

Príspevok v téme: Trashing?
computer

Co je to prosim vas? Stretol som sa s tymto pojmom pri surfovani na webe na urcitych strankach ale bez vykladu tohto pojmu. Hladal som na troch prehladavacoch a vzdy mi to vyhodilo len v anglickej verzii. Z anglictiny mam len zaklady takze si to neviem prelozit.
Nevie mi tu niekto napisat o co ide? AKo ten trashing prebieha. Nasiel som si skimming, vishing, pharming, phishing, socialne inzinierstvo .... ale trashing len v anglickej verzii.
Tak dik ak by sa tu niekto nasiel kto vie mi nieco o tom napisat.

Prezyvka55

toto co pise wreck plus by som k tomu este dodal ze nahodne by som k tomu nepristupoval, jedine ze by si mal konkretny ciel potom sa da zistit vela.

Netreba zabudnut ze vyberanie odpadu z bedne je trestny cin, kedze sa jedna o majetok, ci uz ludi ale smetiarenskej spolocnosti (nekecam). Sice na slovensku sa kvoli degesom moc neuplatnuju ale inde vo svete by z toho boli riadne problemy keby ta niekto chytil pri takej cinnosti.

wreck

trashing (trash = smeti, odpad) je technika, pri ktorej sa pokusas ziskat citlive, doverne alebo inak uzitocne informacie. tie potom vhodne pouzijes na ziskanie nejakych dalsich klucovych informacii, veci alebo pristupu do budovy, ci dokonca priamo do pocitacoveho systemu, firmy, v ktorej sa nachadzaju. doraz by som dal na slovne spojenie "vhodne pouzijes", pretoze bezny clovek tazko vidi spojitost medzi dovernou informaciou a moznostou ju zneuzit.

najbeznejsi priklad je pin alebo cislo kreditnej karty s datumom expiracie zapisane na listku a vyhodene do kosa. alebo ak nemocnica vyhodi lekarske zaznamy len tak do kontajnera na ulicu, mozes na ich zaklade napriklad niekoho vydierat.

preto firmy zvyknu oznacovat citlive dokumenty hlavickou DOVERNE a likviduju ich bud zosrotovanim (skartovanim) priamo na mieste alebo odovzdanim autorizovanej firme, ktora to urobi za nich.

dnes je trashing uz pomerne neefektivna technika, pretoze musis vediet co hladas, kde to mas hladat a co s tym vies urobit ked to najdes. napriek tomu je dobre ju nepodcenovat a jednoznacne doverne veci (piny, informacie o kreditnych kartach, zdravotnom stave, vypisy z uctov, atd.) likvidovat s nalezitou pozornostou.