Zomrel mi kamarat - ako sa s tym vyrovnat

Príspevok v téme: Zomrel mi kamarat - ako sa s tym vyrovnat
Sasa12345

Pred par dnami mi zomrel kamarat. Vzdy som s nim sucitila, od malicka bol totiz sikanovany. Deti sa mu smiali, ze smrdi, ze nema v skole desiatu, ale nikoho ani len nenapadlo, ako ten chlapec zil. Bez mamy, len s otcom vecne naliatym v alkohole a babickou, ktora nemala pracku a nemala mu ako prat oblecenie. Byvali kdesi na lazoch, vela km od nasho mesta. Denne bol zapleteny v bitke, denne ho niekto osocoval, denne sa proti nemu spriahla cela trieda a hadzali na neho aj to, co neurobil. Aj napriek tomu z neho vyrastol sikovny chalan, nasiel si priatelku, chcel sa ozenit. V jeden den prisiel z prace a...nasli ho mrtveho, utopeneho v rieke. Vraj sa opil, spadol do vody a utopil. Barman, co mu v ten vecer nalial odprisahal, ze u neho vypil max 2 pohare a teda nemohol byt natolko opity, aby sa domov z baru vybral uplne opacnym smerom ako byval a spadol do rieky. Mal vraj velmi dokalicenu tvar, ale vraj to bolo sposobene padom do vody. Takto znie oficialna verzia. Ja sa vsak nemozem zbavit pocitu, ci mu niekto na druhy svet nepomohol. A najma, strasne strasne moc mi je luto to vsetko, co bolo na nom pachane....myslite si, ze ked mu to teraz v duchu poviem, ze nam to vsetkym odpusti? Chodila som s nim do triedy a vzdy mi bolo luto, co sa mu dialo, ale vzdy som s nim sucitila len v duchu

chretienne

sasa, z nášho ľudského pohľadu je smrť mladého dobrého človeka nepochopiteľná a hovoríme si, že on si nezaslúžil umrieť. Dôležitý je však boží pohľad. Boh si pravdaže neprial jeho smrť a neteší ho, čo sa mu stalo. Boh však dokáže aj zo zlých vecí vyťažiť dobro. Ak žil s Bohom, tak všetko, aj to zlé, čiže aj násilná smrť, mu môže slúžiť na dobré. Ak mal chlapec hodnotný život a predsa takto skončil, akoby zobrazoval život a smrť Ježiša, Božieho Syna, ktorý si taktiež nezaslúžil umrieť. Smrť dobrých, ak je spájaná s Ježišovou obetou na kríži, vykupuje hriechy tých zlých. Božia logika je odlišná od tej ľudskej. Preto Boh dopraje aj tým, čo si to podľa nás nezaslúžia, dlhý život, lebo im dáva šancu a čas na obrátenie. A tých dobrých môže povolať aj skôr. Ale máš pravdu - ak to bola naozaj násilná smrť, bol spáchaný ťažký hriech a takto by ľudia nemali umierať - rukou iného človeka. Nevieme, či to bolo úmyselné, alebo či to malo byť len prepadnutie, ktoré sa vymklo spod kontroly a neplánovane skončilo smrťou obete. Okrem kamaráta by sa bolo treba modliť aj za vraha, lebo ten je na tom teraz horšie, ako kamarát.

sasa12345

Hlbke zivota hm....tento chlapec mal velmi hlboky, kvalitny a po vsetkych strankach naplneny zivot, ti poviem...

embryo

je zaujimave, ze az ked clovek umrie, tak si ho niektori ludia zacnu vazit, nenarazal som na teba, ale na ludi, ktori mu ublizovali a sikanovali, teraz sa urcite trapia spolu s tebou...

treba si uvedomit, ze kvalita zivota nezodpoveda jeho dlzke, ale hlbke ;-)

sasa12345

Dakujem za vase slova, pomaha mi to :) Je to velmi cerstve, neda sa na to pozerat este s tym, ze -ved cas vsetko zahoji. Jedine co fakt mozem teraz, ze za s nim budem v duchu rozpravat, ze mu poviem ako nas to vsetkych mrzi a tak. A verim, ze raz vyjde pravda o jeho smrti najavo. Nezasluzil si takto umriet...raz sa dufam dozvieme ako to cele bolo a ci ma vazne niekto nepomohol na druhy svet. Nerozumiem len jednemu, preco Boh dopustil, aby mal tento chlapec takyto zivot. Naco...preco. A preco umrel tak ako umrel...och

_meno

Ahoj Sasa12345

Je mi ľúto čo sa stalo a je mi ľúto ako sa cítiš.

To, že si s ním súcitila v duchu je tvoje duchovné puto s ním. Vďaka tvojej forme lásky k nemu sa mal lepšie..vďaka tebe.

Boh vypočuje každú prosbu.

Prajem ti aby ťa tvoj súcit ťažil menej a aby pochádzal z lásky a nádeje Sasa12345 :)

chretienne

Najlepšie, čo môžeš pre neho urobiť, je modliť sa za neho. A kľudne ho môžeš v duchu poprosiť o odpustenie, ak cítiš vinu. Podľa všetkého však za to, čo sa mu stalo, vôbec nemôžeš a on sám by ti nič nevyčítal. Ak by si mu chcela preukázať veľký dobrý skutok, môžeš dať za neho odslúžiť sv. omšu.

sasa12345

Matyo, ako 7 rocne dieta som nevedela co je to sikana, len som vedela, ze to co sa mu robi je zle. Vedeli to VSETCI skole, lebo jeho meno bolo na pretrase denne. Vedeli o tom ucitelia, rodicia, vsetci....denne s nami riesili ucitelia, co zas urobil, komu co zobral z ze kto ho zas zbil. Ked nevies, radsej nepis

Matyo

nie, si rovnaká špina ako tí čo ho šikanovali, neoznámiť trestný čin (šikanu) je rovnaké ako by si mu to robila ty...