Len maturita? Je to nic?

Príspevok v téme: Len maturita? Je to nic?
hviezdicka..

Ahojte. Moja otazka je jednoducha. Ma vobec niekto len s maturitou vobec pravo na zivot? Alebo je len handra, ked okolo su len sami vysokoskolaci? To fakt clovek bez vyskzy sa nikde neuplatni?? Tento rok som zmaturovala a aj na vs chodim. Ale toje des. Je nas tam mrte, a vacsinu to nebavi. Ja chcem skoncit tiez. Je to mlatenie prazdnej slamy... Ale da sa dnes zit bezvysky? Alebo budu mnou vsetci pohrdat??? Dakujem ak odpoviete...

LMarika

Ludia pohrdaju takymi, ktori maju napriklad psychicke ochorenie, to je pravda. Jedna moja znama, plna humoru, si isla len tak zo srandy na psychiatriu polezat, dokonca dvakrat, chcela si psychicky oddychnut od rodicov, ktori jej liezli na nervy, tak podala fantasticky herecky vykon, ze az vsetci lekari, sestry, dokonca aj jej rodicia, vsetci uverili, ze je naozaj sibnuta. Vysledkom bola akasi diagnoza naznacujuca nabeh na schizofreniu, vraj nejaka psychoza, ci co, ale tomu ja uz nerozumiem a dlhorocne chodenie k psychiatrovi a tvarenie sa, ze berie lieky, este stale tam chodi, stalo sa to v roku 2008, druhy "teatralny vystup" mala v roku 2012 :) Naj kamoska sa od nej odvratila a kade-tade ju za sibnutu vyhlasuje a dohovara jej, nech tie antidepresiva naozaj berie :) Taktiez matka jej kamaratky, ktora sa osobne pozna s primarkou psych. oddelenia a zvykne si s nou aj telefonovat, s ktorou mala "HERECKA" dobry vztah, jej stale tvrdi, ze by ich naozaj mala brat, lebo inak velmi zle dopadne. Ti, ktori vedia, ze tam bola, ju uz neberu vazne a tukaju si prstom na celo a ona je na svoj herecky vykon nesmierne hrda. S kamaratkinou mamou sibalskym klamstvom prerusila kontakt a s kamoskou tiez uz kontakt obmedzila a chysta sa zmenit telefonne cislo, aby ju vymazala zo svojho zivota, ked ju povazuje za sibnutu, ale sama si zato moze, nemala do tej cvokarne ist, ked jej nic nebolo. Druhym hereckym vykonom si dokonca vykoledovala chodenie do akejsi psychoterapeutickej skupiny medzi tazkych schizakov, ktori namenej 100x za hodinu povedia, ze si chcu podrezat zily a ze chcu zomriet, a podobne... Aj tam dokonca chodila, ked bola isty cas nezamestnana, len tak z nudy, lebo uz mala pocit, ze z toho nemoze vycuvat. Az jej raz jedna vestkyna dala dorazne varovanie, nech to uz nerobi, lebo ak to spravi este raz, tak si vykoleduje diagnozu schiza, zakaz prace v zahranici, pripadne aj nejake umiestnenie v psych. ustave, ci kde to... Tak sa teda nad sebou vazne zamyslela a skoncila s tymto hlupym divadlom. Uz jej zostava len pockat, kym jej mlady a neskuseny psychiater, ktory zjavne nedokaze rozoznat skutocneho pacienta od simulanta, lieky, ktore aj tak nikdy nebrala, definitivne vysadi a oznaci ju za zdravu.

5.5 elsa

ja mám skôr pocit hviezdička že ty o to štúdium nemáš záujem čo by bolo vhodnejšie vybrať si inú prácu ak ťa to nezaujíma nemá význam tam chodiť si vyber niečo iné nikto ti nekáže študovať......

Delete

Nesúhlasím...vždy to pohŕdanie bude...nech je človek akokoľvek inteligentný. Vôbec to s tým nesúvisí!!! jedná sa o tzv kasty a ešte som sa nestretol, že by sa to dialo inak. Možno to tí VS vzdelaní robia len podvedome ale robia...nemusia si to uvedomovať. Je to presne to isté ako ľudia pohŕdajú niekým kto má psychické ochorenie...a je tu veľa ďalších príkladov, ktoré nebudem menovať.

LMarika

Co sa pohrdania ludmi tyka, to je skor otazkou povahy toho - ktoreho cloveka, ci ma v povahe pohrdat ludmi alebo nie. Cize nejedna sa o to, ze kazdy VS-vzdelany automaticky bude pohrdat takym, ktory VS nema a naopak, to teda vobec nebude. Inteligentny a slusny clovek nikym nepohrda bez ohladu na vysku svojho vzdelania a bez ohladu na vysku vzdelania inych ludi. Ludmi pohrdaju iba psychicky nevyrovnane a velmi silno zavistlive osoby, ktore sa nevedia zmierit s realitou a akceptovat ju taku, aka je. Napriklad osoba, ktora na ZS pisala diktaty na cervene more a vystudovala socialnu pracu len tak-tak s odretymi usami, potom roztiahla nohy a dostala sa do kancelarie v malom meste za minimalnu mzdu, bude pohrdat clovekom, ktory sice VS nema, ale na ZS za celych 8 rokov neurobil v diktate ani jednu chybu, sikovnost a inteligenciu na nom kazdy vidi uz na prvy pohlad, rychlo sa uci jazyky, je psychicky velmi silny a odvazny a zmizol do zahranicia, kde si napriklad setri na studium, ci na byt... Cize v takomto pripade osoba, ktora tymto clovekom pohrda, pohrda nim len a len z cistej zavisti, lebo hoci aj tento clovek VS nema, ona mu vyskou IQ, sikovnostou a schopnostou rychlo a lahko sa ucit, ale aj odvahou a psychickou siloi popasovat sa s problemami, napriklad financnymi, nesiaha ani po clenky a velmi dobre o tom vie, len by to pred nikym nepriznala a raz nadokaze akceptovat realitu taku, aka je a velmi dobre vie aj to, ze keby tento clovek pochadzal z tak bohatej rodiny ako ona, tak by uz bol davno z neho napriklad lekar s atestaciou. Taktiez ale moze existovat osoba, ktora sa na nejaku tu socialnu pracu prihlasila uz najmenej 7x a nikdy ju nevzali, lebo mala slabsiu hlavu a nemala talent - rozumove a inteligencne predpoklady na ucenie, ktora bude pohrdat VS-vzdelanymi, lebo im zavidi, ze dosiahli po stranke vzdelania nieco, na co ona sama pri akokolvek velkej snahe jednoducho nema a nikdy ani mat nebude. Pohrdaju vzdy iba ti, ktori zavidia. A co je v sucasnosti najvacsim objektom ludskej zavisti? No predsa vysoko nadpriemerne IQ, fotograficka pamat, sikovnost, schopnost postarat sa sam o seba - napriklad nebyt financne a na nikom zavily a na Slovensku aj odvaha vycestovat do zahranicia spojena s akousi zvedavostou, cize tuzbou spoznavat nove krajiny, novych ludi, nebat sa komunikovat v cudzom jazyku, nech by to bolo pre zaciatok hoci aj s chybami...

Leeroy

Po anglicky dnes uz vie kazdy druhy, treba k tomu este jeden cudzy jazyk, najlepsie nemcinu, kedze na SR je spusta nemeckych firiem a dalsie maju zakaznikov v Nemecku, Rakusku a Svajciarsku.

LMarika

No ide o to, ze ci chces len robit cokolvek so slusnym platom a ozaj ti je jedno, co, alebo mas velku tuzbu vykonavat najake konkretne povolanie, napriklad lekarku. Lebo vtedy uz medicinu vystudovanu mat musis. Alebo povedzme ucitelku. Lebo vtedy uz tu pedagogiku vystudovanu mat musis, s tym, ze pekne by bolo mat ju nielen vystudovanu, ale jej aj rozumiet. Vsetko zavisi od teba, ale ak by ti teoreticky islo len o nejaku pracu v bratislavskej kancelarii za tisicku, tak netreba VS, staci jazyk.

LMarika

Kamaratka ma len maturitu a o nejakom studiu na VS nechce ani pocut, hoci mala na gymnaziu ciste jednotky. Pracuje v Bratisave v kancelarii za viac ako 1000 € mesacne v cistom a pracovnym pohovorom presla hladko s tym, ze zanechala za sebou kopu VS-vzdelanych, ktori z pohovoru zahanbeni odisli, lebo ich nevzali. Ovlada totiz perfektne anglicky jazyk, akivne slovom a pismom, ma statnicu najvyssieho stupna, ale rozhodne sa v jej pripade nejednalo len o nabiflovanie sa niecoho, comu by nerozumela, za ucelom ziskania certifikatu (typicke pre velku vacsinu VS-vzdelanych). Ma za sebou 5-rocnu skusenost s pracou v Anglicku, pricom zamerne si najskor zvolila pracu Au-pair v aglickej rodine, kde nemala moznost pocut jedine slovenske, ceske, polske slovo, s navstevovanim jazykovej skoly, neskor vystriedala viacere prace v UK a hovori rovnako dobre po anglicky ako aj po slovensky. Proste zamakala na sebe, co sa jazykovej stranky tyka a zatial, co jej rovesnici studovali na vysokych skolach, kde ci chceli, ci nie, zapratavali si hlavy kopou zbytocnosti (VS-ucivo), ktore im do zivota praktickeho tak, ci tak na nic nebudu, ona sa naucila, ale naozaj perfektne, jazyk, ktory jej teda do zivota praktickeho aj ozaj na nieco je. Pri uchadzani sa o pracu nemala ziadnu protekciu a ziadne znamosti a nie je to ani ziadna radodajna sliepka. Co sa vyzoru tyka, tak by som ju ohodnotila ako slabsi priemer, nizka, trochu pri tele, mastna plet a mastne vlasy este aj po tridsiakte, nikdy som ju nevidela namalovanu a nikdy som ju nevidela oblecenu do niecoho ineho ako oblecenie zo second handu, v satniku ma toho velmi malo a setri tak velmi, ako sa len da, zije tak skromne, ako sa len da a uz ma vlastny byt. Nechce svadbu a nechce byt po financnej stranke odkazana na nejakeho chlapa. V tomto s nou suhlasim, tiez by som nikdy nechcela byt financne odkazana na chlapa. Takze titul nie je vsetko. Aj bez neho sa da slusne zarobit, ale podmienkou je, ze treba vediet, ale ozaj perfektne, aspon jeden svetovy jazyk, idealne anglictinu.

5.5 elsa

no hviezdička poviem ti to takto ak to vzdelanie potrebuješ k práci ktorú vykonávaš,alebo chceš vykonávať tak si ju jednoducho musíš spraviť ak ho nemáš,ak si nespravíš nemôžeš svoju prácu vykonávať potom si musíš vybrať niečo iné :)tak to jednoducho je výber je na tebe na nikom inom.......

hviezdicka..

cim dalej nad tym rozmyslam, tym viac sa mi zda, ze je tu nejaka vlna povrchnoati, ze sa da pomerne jednoducho dostat na vs a ludia to chcu vyuzit. Volakedy, ked bola len Univerzita Komenskeho tak to bol asi fakt VYBER. a ludia sa uplatnili v odbore. Asi je dnes vacsia odvaha ist svojou cestou i napriek tomu, ze to bude mozno niekedy tazsie. myslim tazsie v tom, ze sa musi clovek spoliehat na vlastne sily...