Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Laktózová intolerancia - ako fungovať?

Príspevok v téme: Laktózová intolerancia - ako fungovať?
saolenka

Ahojte, dnes mi zistili, že mám len 5% laktázy, teda že by som sa mala vzdať všetkého, kde je laktóza. Plus znížené peptidázy, tak je možnosť že v priebehu pár rokov sa mi môže prejaviť celiakia.

A teraz ľudia prosím raďte, čo s tým, lebo moja strava bola dosť založená na mliečnych výrobkoch o múke ani nehovorím. Základne info o oboch približne mám a len pomaly si uvedomujem, čo všetko vlastne nemôžem.

Čo sa stane, ak by som len obmedzila prísun laktózy a nevylúčila úplne? Keď som doteraz jedla mlieko a jogurty, bola som väčšinu času nafúknutá, škvŕkalo mi v bruchu, občas hlava bolela, ale našťastie žiadne hnačky ani nič horšie. Môže sa mi to potom zhoršiť, alebo zapáliť žalúdok/črevo?
Počula som o tých kvapkách, ktoré štiepia laktózu, že je už potom stráviteľná, je takéto mlieko potom použiteľné na varenie? Do polievok, koláčov a podobne?

Môžu mi probiotiká nejak pomôcť?

Dá sa nejakým spôsobom zabrániť, aby sa mi vyvinula celiakia? Doktor mi povedal, nech už teda teraz vylúčim lepok, ale asi toho sa najviac "bojím", ak by u mňa vznikla celiakia, že neviem, čo by som už jedla potom :)

Ktoré mliečne výrobky môžem? S probiotickou kultúrou sa ráta aj Activia a podobné jogurty? Bryndza? Kefír? Tvrdé syry? Maslo?

Vďaka za každú radu.

RNG

Posuvam pred tym uvedene
Enzym lactase sa dnes da doplnit velmi jednoducho a ucinne, pozri napr na vyrobok formy Enzymedica, pod menom Lacto, complete milk digestion

LMarika

Testy na potravinove intolerancie vseobecni lekari nerobia. Robi sa to na Interklinik v Bratislave a ziadne odporucenie od praktickeho tam nepotrebujes. Dohodnes si termin, prides a hotovo. Je to len odber krvi z prsta, kludne mozes zostat sediet aj v zimej bunde, ani vyzliekat sa nemusis. Najvacsi test je na 220 potravin a ak mas Vseobecnu zdravotnu, tak zaplatis nieco okolo 370 €, inak 420. Najmensi test je na 59 potravin a stoji 139 €, ak mas poistovnu, ktora do toho nic nedoplaca, myslim, ze ta Vseobecna nejakych 50 € doplaca, ale pre istotu sa radsej spytaj. No kludne chod aj na ten mesni, su v nom zakladne potraviny, ktore konzumujeme takmer denno-denne. Zoznam potravin najdes na stranke Interklinik, ale nechcem sem davat link, aby to nevyzeralo ako nejaka propagacia niecoho, snazim sa len pomoct a pisem o tom, kde pomohli mne, tak tu stranku si uz vygooglis. Mne v tom velkom teste vysli intolerancie aj na take potraviny, ktore som v zivote nejedla :) O tej antikoncepcii sa radsej s lekarom porozpravaj. Bezlaktozove tabletky budes znasat lepsie, uvidis. Ak mas intoleranciu na jednu potravinu a konzumujes ju aj napriek tomu, moze sa ti z toho vyvinut intolerancia aj na dalsiu potravinu a na dalsiu, a tak dalej, ja uz ich mam asi 20 a lutujem, ze som sa nedala vysetrit skor. No odkedy som vsetko to svinstvo vylucila zo stravy, citim sa ako znovuzrodena, odporucam kazdemu.

modracik

saolenka:prírodný produkt, ktorý je kombináciou zelených jačmenných výhonkov,pšeničných klíčkov,lucerny,kajenskej pariky.Neobsahuje škrob,konzervačné látky ani umelé farbivá.Má vysoký obsah vlákniny.Názov a ako sa k nemu dostaneš cez meil, ak budeš chcieť./klikni na modráčik/

saolenka

LMarika: k tej antikoncepcii, myslíš, že je tam tej laktózy toľko, aby bolo treba meniť lieky? Ako som spomínala, nemala som zatiaľ hnačky a podobne, keď som jedla mlieko, že isté množstvo asi znesiem...trochu mám obavy, ako by si moje telo zvyklo zas na nové tabletky, tieto mám dosť dlho a tiež trvalo, kým si organizmus zvykol :-/

saolenka

lekar novic: no mne napr. doktor odporučil probiotiká, s tým, že mi stačí si dať raz za čas, čo mi ozaj príde divné, lebo aj ja som viac krát počula, že raz za čas to nemá zmysel. Ale zas na druhej strane som počula, že keď takto zvonka dodávam baktérie mliečneho kysnutia, že moje črevo, resp. moje vlastné môžu zlenivieť, ale netuším, čo je na tom :)
Ale ľanové semienka som si v poslednom čase zvykla dávať do čerstvo rozmixovaného ovocia, rovnako aj orechy.

Moireal: no ja som si našťastie už odvykla od čokolády, aspoň tabuľkovej, vždy mi po nej bolo nevoľno, tak sa mi normálne zhnusila...ale také zákusky, ako plnené košíčky, to už je väčší problém :D To ovsené vyskúšam určite...ale je asi aj drahšie, chúďa môj študentský rozpočet :D

LMarika: a kde mi spravia tie testy, aj u všeobecného? Gastro ma objednal o pol roka na dáke krvné testy ale to nezahŕňa to všetko...
Študujem v BA našťastie, ale doma v Jednote neviem, čo by som našla L- :D Ale aj tak som bola zvyknutá len z intráku prebehnúť cez cestu do Lidla pre jedlo, ale už som skúmala, tam som nič bezlaktózové nenašla :( Terno mam totálne odruky, potom ešte Billu skúsim.

modracik: akými konkrétnymi doplnkami?

RNG

Na mlieko su dnes vyborne enzymy, na lepok zialbohu nie. Podla moznosti sa teda treba lepku vyhybat, ale na ine jkedla staci brat kyseliny a enzymy a mozes jesyt prakticky vsetko.
Este nie je dostatok bezlepkovych jediel na trhu, preto si mnohe veci musis robit sama. Muk bezlepkovych je plno, od ryzovej, cez quinou, chiu teff, pohanku az po rozne orechove ako kokosova, mandlova, atd.
Niekto nie je citlivy ani na ovos, hoci psenici sa musi velmivyhybat.

karolinka122

mne vysiel tiez pozitivny test na intoleranciu mlieka, obmedzila som syry, nepijem mlieko, ale smotanu slahackovu pouzivam do varenia, aj obcas zobnem nejaky syr, ja necitim, zeby mi to az tak skodilo, aby som striktne vyskrtla z jedalnicka vsetko, co obsahuje mlieko.

LMarika

Saolenka - bola si u gastroenterologa, on ti to zistil? Najlepsie urobis, ak si das spravit krvny test na potravinove intolerancie, ale aspon s 200 potravinami. Je totiz celkom mozne, ze mas intoleranciu nielen na laktozu, ale aj na kazein a ine mliecne bielkoviny a v takom pripade by si sa musela vzdat vsetkych mliecnych vyrobkov. Gastroenterologicke vysetrenie je totiz zamerane na nejake dva, tri enzymy, medzi nimi aj laktaza a to je vsetko. Ale ako mozes vediet, ci nemas intoleranciu na kukuricu, ktora patri medzi top 10, na vajecny bielok, ktory tam patri tiez, na psenicu, ktora tam patri tiez, a tak dalej... To ukaze len krvny test. AK by sme ale vychadzali z teorie, ze by sa v tvojom pripade jednalo naozaj len o laktozovu intoleranciu a ze by si ziadne ine intolerancie nemala, tak potom si mozes bez problemov dopriat bezlaktozove mliecne vyrobky. Bezlaktozove mlieko, bezlaktozove syry, bezlaktozove jogurty... aj ked je pravda, ze na Slovensku sa tazko zhanaju a ich sortiment je vyrazne obmedzeny v porovnani napriklad s takym Rakuskom, kde je v kazdom supermarkete jeden velky regal vyhradeny specialne pre bezlaktozove mliecne vyrobky a kde najdes aj bezlaktozovu slahackovu smotanu, bezlaktozove acidofilne mlieko... Na Slovensku aby si si dobre, ze nie nohy zodrala, ked chces kupit nejaky bezlaktozovy mliecny vyrobok, nehovoriac o tom, ze vo vacsine obchodnych retazcov nedostanes bezlaktozove vyrobky absolutne ziadne, co nie je fair voci takmer 50-tim percentam ludi, ktori maju na laktozu intoleranciu. V pripade, ze byvas v Bratislave, mozes byt len rada, ale ak nedajboze byvas v nejakej zapadnutej dedine, tak budes musiet za kazym nakupom dochadzat do mesta a hladat nejaky normalny obchod, v ktorom aspon len to bezlaktozove mlieko dostanes. Mne sa z tohto hladiska najviac pozdava Terno supermarket, kde uz co-to bezlaktozove clovek zozenie (nielen mlieko, ale aj jogurty a syry) a aj vyber je vzhladom na slovenske pomery celkom slusny, aj ked vyrobky pochadzaju z dovozu. Ak mas chut na sladke, vyskusaj puding Haas. Ten je bezlaktozovy. V pudingovych praskoh sa totiz tiez nachadza laktoza a aj v capuccine. Existuju tabletky Laktazan. Obsauju enzym laktaza, ktory tebe chyba a pomaha stravit laktozu. Ak uzijes niekolko tabletiek spolu s laktozovym mliecnym vyrobkom, nemala by si mat problem. Laktoza byva skryta aj v sladkostiach, v zakuskoch a kolacoch a takmer vo vsetkych liekoch. Ak nahodou beries antikoncepciu, tak popros tvojho gynekologa, aby ti predpisal bezlaktozove tabletky. To iste plati pre antihistaminika a akekolvek ine lieky. Na tazky deficit laktazy treba kazdeho lekara, ktory sa ti chysta nieco predpisat, upozornit.

Textová Inzercia

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Zaujalo Ťa niečo? Zostaňme v kontakte!

Registruj sa na fóre a dostávaj emaily o nových príspevkoch v témach, ktoré Ťa zaujímajú.

Chcem sa registrovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Laktózová intolerancia - ako fungovať? - Fórum - ZDRAVIE.sk