Oplati sa v dnesnej dobe vobec manzelstvo?

Príspevok v téme: Oplati sa v dnesnej dobe vobec manzelstvo?
slobodny

Pytam sa lebo vidim vokol seba ako sa lahko rucaju vztahy ktore predtym vyzerali dokonale a trvalo. Kolegovia, susedia, kamarati, rodina, vzdialeni znami vo vsetkych oblastiach zivota sa vztahy rucaju a ja stracam nadej ze manzelstvo je institucia trvaleho vztahu az do smrti. Ludia ktorym som bol na svadbe a tak velmi sa lubili, mali velku a bohatu ci skromnu svadbu ti isti ludia su dnes uz rozvedeni alebo sa idu rozvadzat. Mnohi v manzelstve ostavaju s tzv. otvorenym vztahom kde jeden aj druhy podvadza. Ma dnes este vyznam nieco ako sobas? Ma vyznam investovat tolko penazi do toho? Dnes ako vidim manzelstvo vydrzi maximalne tak 10 ak vobec tolko rokov. Tolko rozvedenych vokol mna az ma to desi. Aky to ma vyznam? Teraz ked je tolko prilezitosti na neveru a mnoho jej podlieha nema podla mna manzelstvo ziadnu ochrannu pecat na trvaly dokonaly vztah. V minulosti ano ale dnes? To by ti dvaja museli odist niekam na samotu aby vydrzali lubit az do smrti jeden druheho. Preco sa tolko ludi zacalo rozvadzat? Prestavam tomu chapat. Aky mate nazor a pohlad nato? Co si otom myslite?

Hannah_8000

Ano, zazila som traumu, a tak manzelstvo posielam do prdele, zato mam skusenost, kolko LGB vie byt ovela lepsimi rodicmi. Myslim, ze co sa tyka samovrazd, tak je iste, ze LGB su vacsinou vyborni umelci, co vsak so sebou prinasa casto depresie, uzkosti, BAP a podobne.

stryco

;;;;;: to je samozrejme mozne, ze ma za sebou traumu a preto ma blizsie k zenam ako k muzom, ale kludne moze byt lesba aj prirodzene. to, ze je viac samovrazd medzi LGBT ludmi moze mat rozne dovody, nedaval by som to automaticky do vztahy s tym co ty.

LMarika

Keby existovala akasi prekrasna rozravkova krajina, v ktorej sa ludia spravaju podla hesla: "AK EXISTUJE NIECO ZLE, CO NECHCEM, ABY DRUHI ROBILI MNE, NEBUDEM TO ROBIT ANI JA IM.", tak by sa manzelstvo oplatilo kazdemu a kazdy ku kazdemu by sa spraval slusne, bol by verny, ochotny pomahat, a tak dalej... Cize nikto by nikdy nikoho neoklamal, pretoze sam nechce byt klamany, nikto by nikdy nikoho nepodviedol, pretoze sam nechce byt podvedeny, kazdy by si kazdeho vazil, pretoze sam chce, aby si ho vazili, kazdy by ludom rad pomahal, pretoze sa mu paci, ked ma okolo seba ludi ochotnych pomahat, a tak dalej... Z toho by vyplyvalo, ze kazdy by kazdemu mohol doverovat a nikto by sa nezamyslal nad tym, ci sa manzelstvo oplati, pretoze by sa automaticky oplatilo kazdemu. Lenze zit v rozpravke je jedna vec a zit v realite je vec druha. Takmer kazdy, kto doveruje, sa sklame. Ochotu doverovat nazvime teda naivitou a v dnesnej dobe sa neoplati byt naivnym. Mna napriklad osklbali o prachy poistovaci agenti. Ak som mala nejaky financny produkt v banke, neprisla som o peniaze, ale ak mi niekto zazvonil pri dverach a trepal sprostosti o takej a onakej nebankovej spolocnosti, takej a onakej financno-poradenskej spolocnosti, ktorej nazov sa zacina na M a pozostava z troch pismen - nebudem menovat, prisla som o vsetko a 5 rokov tvrdej a tazkej prace na Slovensku vo fabrike za minimalnu mzdu vyslo nazmar, hoci ta spolocnost dodnes funguje a mne sa to stalo pred 10-timi rokmi. Z coho logicky vyplynul u mna akysi obranny mechanizmus typu: Ked mi niekto zazvoni pri dverach a bude trepat sprostosti o takych a onakych financnych produktoch, tak ho poslem do p., alebo kamkolvek a nezalezi na tom, ci to bude byvaly spoluziak zo ZS alebo kamaratka z detstva z vedlajsieho cinziaku. Ale NIKDY s nim nespisem zmluvu, lebo som si ista, ze by ma osklbal o prachy tak ako ti dvaja... A takto podobne. Takze zle zazitky vymazali z mojej mysle ochotu doverovat, cize inak povedane naivitu. Tato naivita sa vytraca s pribudajucim vekom a so stupajucim poctom zlych zazitkov. Niekto sa sklame v poistovacom agentovi a niekto zase v manzelovi, v manzelke. Zijeme v dobe, kedy dobri ludia trpia viac ako ti zli. Kto by sam nikdy nikoho nepodviedol, ten sa sprava podla hesla PODLA SEBA SUDIM TEBA, a preto si mysli, ze ked on sam by nikdy nikoho nepodviedol, tak ani jeho nikto nepodvedie a nakoniec nielen, ze hlupo naleti, ale este je aj kazdemu na smiech. Preto si myslim, ze v dnesnej dobe by sa dobri ludia radsej mali stotoznit s myslienkou: PODLA OPAKU SEBA SUDIM TEBA. Cize rozvinuto povedane - ja som dobry clovek, ktory by nikomu to a hento zle neurobil, ale som si ista, ze ini ludia by mi to urobili... Asi tak nejako. Cize nebyt naivnou a nedoverovat, aby som sa neskor nesklamala. Dalej: Odmietnutie pomoci inemu nalepsie s drzostou a vulgarnostou nazyvame asertivitou. Pracovala som uz vselikde a ak sa ma niektora z kolegyn opytala, ci by som za nu urobila to a hento a ja som suhlasila a urobila, potom chodili za mnou dalsie a dalsie a nakoniec som mala roboty vyse hlavy a tie, ktorym som najviac pomahala, ma osierali pred sefom, ze henta sprosta a mantava nestiha... Takze zase len zle zazitky s ludmi, v ktorych sa sklameme tym, ze nas vyuzivaju vo svoj prospech, aby sami nemuseli nic robit, len peniaze brat, vymazu z nasej mysle ochotu pomahat, naucia nas na otazku:"Pomozes mi?" odpovedat razne: "NIE!" a my zrazu zaciname byt na seba hrdi, ze sme sa dopracovali k bezohladnosti a k neochote pomahat, ktoru si nazveme asertivitou. Nenecham sa predsa vyuzivat, no nie? A takto pomaly, vyzbrojeni nedoverou a neochotou pomahat, sa blizime k tridsiatke, cize k veku, kedy uzatvara manzelstvo najviac parov. Co okrem tej neochoty pomahat a nedovery si este do toho manzelstva so sebou prinasame? Mozno nejake peniaze, o ktore sa bojime, ze ak sa vztah rozpadne, bude to zla investicia? Mozno nejake peniaze, ktore sa bojime vynalozit na svadbu, lebo mame mozog naprogramovany na nedoveru voci kazdemu a neustale nam viria hlavou myslienky, ze ak sa raz v buducnosti manzelstvo rozpadne, budeme moct povedat, ze to bola zbytocna investicia (najskor do svadby a potom do rozvodu)? Nechcem tu nikoho od manzelstva odradzat, len si myslim, ze pred vstupom do manzelstva plati, ze dvakrat meraj a raz strihaj, ci tak nejako sa to hovori. Proste nehrnut sa bezhlavo do manzelstva a predovsetkym nehrnut sa donho v prilis mladom veku, ale ked uz, tak naozaj radsej az niekedy okolo tridsiatky, kedy sme uz vdaka zivotnym skusenostiam a aj vdaka zlym zazitkom, ktore sa nam stali, mudrejsi a rozvaznejsi, zivotom skusenejsi a vyber zivotneho partnera si dokazeme zvazit urcite omnoho lepsie ako nejake 18-rocne deti.

;;;;;

ja si skôr myslím, že prežila niečo dramatické a zlé a v dôsledku toho sa jej sexuálna orientácia priklonila k osobám rovnakého pohlavia
Veľa osôb LGBTI by takými nebolo, keby v detstve neprežili sexuálne zneužitie. Bohužiaľ nechápu, že uzákonenie homosexuálneho manželstva ich hlboké vnútorné zranenie neodstráni. Aj keď v niektorých krajinách (napr. Nórsko) dosiahli zákonom čo chceli, pocit prázdnoty a neuspokojenia v nich ostal. Medzi týmito osobami je stále vysoké percento samovrážd a to hovorí samé za seba.

stryco

ja mam skor dojem, ze jej nazor na manzelstvo je ovplyvneni tym, ze ako lesba sa nemoze zosobasit a preto ma potrebu to zhodit. ked nemoze ona, tak ani ostatni nie. aspon moj dojem z jej prispevku je taky.

;;;;;

Hannah: prežila si v detstve v rodine nejaké traumy od rodičov, že máš taký negatívny názor na manželstvo?

stryco

RNG: znizenie poctu populacie rozhodne vnimam pozitivne. podla mna je nas aj tak viac nez dost. ludstvo sa do nekonecna rozsrirovat nemoze. ten zvysok, ze je to zamer a neviem ako brutalne do detailov prepracovany system a podobne konspiracie vnimam s rezervou.

RNG

Znizenie populacie je myslienka dost stara, siaha niekolko storoci, ba dokonca tisicroci spat a casto na to boli v minulosti aj vyprovokovane vojny, vcitane prvej a druhej svetovej, kde boli na oboch stranach sily co ich vyprovokovali zamerne s planom vyvrazdit co najviac ludi pri tom na tom zarobit. Naviac to dalo skupinam moznost porusovat ustavy a demokraticke prava jednotlivcov. Tj zabezpecilo im to postavenie moci nad narodmi, bez ohladu na ustavu.
Dnes maju na to hromadu roznych "pokrokovych" nastrojov, ktorych naozajstne ucinky sa starostlivo taja.
Nie je nahoda napr, ze zeny dnes maju ovela vacsi problem otehotniet a udrzat zarodok a ze muzom napr pocet spermii z 20 milionov pred 50 rokmi poklesol na 5 milionov. To je len jedna perlicka, co sa neda nijak odskriepit, zalezitosti napr okolo ockovania, alergii, geneticky modifikovanych potravin, stovky ustavov pracujucich na vytvarani geneticky modifikovanych, coraz hroznejsich mikrobov, a podobne sa totiz nedaju tak lahko statisticky dokazat a keby aj, tak sa to zamerne zataji, dokonale.

stryco

Hannah_8000: zaujal ma hlavne tvoj nazor, ze vo vztahoch heterakov, je menej vernosti. o tom silne pochybujem. a tiez si myslim, ze pre dieta je vhodne, ak ma spravny vzor. aj ked to nevidim uplne tak ako mistanek, ale myslim si, ze dievca hlavne potrebuje zensky vzor a chlapec muzsky a samozrejme nie len ten. preto aj podla mna klasicka rodina, ak je fungujuca je najvhodnejsia. ale proti registrovanym partnerstvam nic nemam.