Oplati sa v dnesnej dobe vobec manzelstvo?

Príspevok v téme: Oplati sa v dnesnej dobe vobec manzelstvo?
slobodny

Pytam sa lebo vidim vokol seba ako sa lahko rucaju vztahy ktore predtym vyzerali dokonale a trvalo. Kolegovia, susedia, kamarati, rodina, vzdialeni znami vo vsetkych oblastiach zivota sa vztahy rucaju a ja stracam nadej ze manzelstvo je institucia trvaleho vztahu az do smrti. Ludia ktorym som bol na svadbe a tak velmi sa lubili, mali velku a bohatu ci skromnu svadbu ti isti ludia su dnes uz rozvedeni alebo sa idu rozvadzat. Mnohi v manzelstve ostavaju s tzv. otvorenym vztahom kde jeden aj druhy podvadza. Ma dnes este vyznam nieco ako sobas? Ma vyznam investovat tolko penazi do toho? Dnes ako vidim manzelstvo vydrzi maximalne tak 10 ak vobec tolko rokov. Tolko rozvedenych vokol mna az ma to desi. Aky to ma vyznam? Teraz ked je tolko prilezitosti na neveru a mnoho jej podlieha nema podla mna manzelstvo ziadnu ochrannu pecat na trvaly dokonaly vztah. V minulosti ano ale dnes? To by ti dvaja museli odist niekam na samotu aby vydrzali lubit az do smrti jeden druheho. Preco sa tolko ludi zacalo rozvadzat? Prestavam tomu chapat. Aky mate nazor a pohlad nato? Co si otom myslite?

mistanek

alebo dalsi priklad:

kazdy den vstaneme a moze sa stat hocico, mne sa v kratkych dnoch po sebe stalo toto:

nestihol som dokoncit pracu na cas (upratovanie v domacnosti), nemal som vhodne oblecenie do divadla, zrazil som srnku cestou do divadla, dostal defekt cestou do prace a nasledne ma spomalila kolona, a neviem co este

keby ma rozmyslat, ze "moze sa stat mnoho zleho, tak neoplati sa mi roskovat"

tak
- nezazil by som pekne divadelne predstavenie
- nevidel by som srnku
- nemal by som nove topanky

a samozrejme, toto site by nezazila ani partnerka, kedze preferujem manzelstvo.

takze nie, manezlstvo neodporucam brat ako riziko, ale skor ako vyzvu - akolkovek, ale vyzvu. nieco urobim, nieco dostanem. alebo premena energie, ale to uz zbytocne komplikujem

mistanek

vrcholne sa mi paci, ako kazdy, "neoplati sa" atd - dnes nema manzelstvo hodnotu?

a preco? kde nakupim akcie manzelstva? kto urcije jeho hodnotu? je na to nejaky komodnitny trh?

maenzelstvo ma pre mna taku hodnotu, aku ja si urcim a tym padom ani Fico, ano Obama a ani Papez osobne mi nedokazu dat nic v protihodnote za hodnotu mojho manzelstva.

Myslienky a pocity mi nikto zobrat ale ani zdanit nemoze.

logicky ani zakazat, aj ked sa tu veselo mazu prispevky, pricom, dokazal by som aj adminov kritizovat (atd)

mistanek

pribeh z reality, isty clovek z europy odisiel do ameriky pocas krizy v tridsiatich rokov, za isty cas neuveritelne zbohatol a ked sa ho na to opytal moderator v tv, ze ako to urobil, muz odpovedal, "viete, ked som dosiel, nerozumel som anglicky ani slovo, a tak som nevedel, ze tu nejaka kriza bola"

takze, ak kazdy vztah krachuje a pada a co ja viem ake rozvody tu strasia, tak na to vezmite kludne aj jed, ze ten moj (a logicky aj vas) by mal prekcitat do nebeskych vysin..

ban-taliban

"(cudoval by si sa, ale toto je pre zeny nesmierne dolezite, osobne nepoznam ani jednu jedinu, kora by bola vydata za ineho ako VS-vzdelaneho muza)"

toto je sice pravda, LMarika, ale.. to ej taka primitivnost, az ma to rozosmialo.

VS nic negarantuje, ja poznam VS biofyzickeho medika, alebo ako sa to pise, lekar, optik atd..

ja VS nemam. nepotrebujem ju, staci mi kreativne myslenie. VS je jedine dobra na, a na nic ine - kontakty. nic ine. viacmenej.

ten s VS si nemoze zohnat pracu, ani jeho "kolegovia". a ja sa idem roztrhat. a mam spinave svedomie, ked odmietnem klienta, lebo proste sa o mna biju.

zaujimave, ale odla zien som na odpis. este dobre, ze ta moja zienka ma takto neodsudila :D aj ked musim uznat, nebolo mi vsetko jedno na zaciatku vztahu a musel som vybrat ine zbrane (cas, pozornost), aby mi preslo, ze nemam VS. (ona ma!)

no2

Myslenie kolektívu je ako let kŕdľa vtákov. V globále to podľa mňa nie je až tak zlé. Z rozkoše sa psy besnia, je to celé len o tom.

Delete

RNG veľmi dobre ste to napísali ale predsa len sme tou stratenou generáciou všetci. Pretože to čo tu dnes vidíme je odrazom len a len nás a naša zodpovednosť :)

RNG

Zialbohu dnes sa cez vsetky media tlaci individualita, co samozrejme nema pre manzelstvo, tj vstah zalozeny na vzajomnom respekte a vzajomnej pomoci, nie vyuzivani druheho a hladenia na JA v prvom rade.
Tazke ked zhori ten "slamenny ohen vasne" tak zostava len chladny popol a odpor. A zavazky, ktorych sa kazdy individualista chce sebecky zbavit.
Lutujem celu takuto generaciu, ktoru povazujem za viacmenej stratenu.

Zuzka.forum

fíha, ako sa to tu rozbehlo, zaujímavé čítanie.. hmmm, manželstvo ako inštitúcia nie je dokonalá, ale doposiaľ nikto nič lepšie nevymyslel - už tu padla výzva na nápady a nikto nič, takže ako to tu už bolo písané niekoľkokrát, rozhodnutie je vždy na nich dvoch akú cestu životom si zvolia..

LMarika

Sldobodny - prekvapilo ma, ze takuto otazku kladie chlap. Skor by som ju cakala od zeny, ale... Ja tiez pozorujem, a myslim si, ze kazdy, ze velka vacsina vztahov, ci uz manzelskych, alebo nemanzelskych, sa skor, ci neskor aj tak rozpadne. Pokial ide o svadbu, pozorujem okolo seba, ze zeny sa sobasia najcastejsie vo veku okolo 30 a najneskor do roka po svadbe porodia, cize sa sobasia s muzmi, ktorych si vybrali za otcov svojho dietata a viac-menej pod natlakom biologickych hodin, ci rodinnychh prislusnikov starsej generacie negativne komentujucich "zivot nadivoko, zivot bez manzelstva, bez bozieho pozehnania (bez svadby v kostole - plati pre veriacich) a podobne..." Potom sa rychlo zbuchne, pripadne sa uz pred svadbou zbuchlo jedno decko, lebo viac ako jedno si kvoli zlym financnym pomerom na Slovensku malokto moze dovolit. Potom uz moze byt minimalne zena spokojna, lebo ma, co chcela (decko) s tym, ze ak by sa aj manzelstvo neskor rozpadlo, decko si necha ona, vsak predsa ona ho porodila, no nie? A ak sa milostivemu panovi nepacil zivot po jej boku, nech si ide, kade lahsie... Ja mam 34 rokov. Takmer vsetky moje byvale spoluziacky, cize rovesnicky, sa vydali v roku 2010 (info z FB). Tie, ktore tak neurobili, su, mylim si, pevne rozhodnute, ze sa vydat nechcu a rodinu si zalozit nechcu. Nie kazdy totiz chce. Je pravda, ze ludia, ktori sa sobasia okolo 30-tky, si uz vyberaju zivotneho partnera viac-menej s rozumom. Pre porovnanie - 15-rocna pubertiacka si vybara skor podla krasy, 30-rocna kladie doraz na ine hodnoty, t. j. - aby vedel uzivit rodinu, aby tam boli spolocne zaujmy, aby bol vzdelanostou na rovnakej urovni ako ona, pripadne na vyssej (cudoval by si sa, ale toto je pre zeny nesmierne dolezite, osobne nepoznam ani jednu jedinu, kora by bola vydata za ineho ako VS-vzdelaneho muza), aby mal dobry vztah k detom, lebo hlada niekoho, s kym chce zit v manzelstve, ci bez manzelstva, ale s detmi... Z coho logicky vyplyva, ze by manzelstvo, ktore uzavreli dvaja 30-rocni ludia, malo vydrzat dlhsie ako manzelstvo, ktore uzavreli dve 18-rocne deti. Vsetci, ktorych som poznala, co uzavreli manzelstvo v 18-tich rokoch, su toho casu uz davno, pradavno rozvedeni. Pisem zase len o svojich rovesnikoch. Ci sa svadba oplati? Ak mas napriklad silno veriacich rodicov, alebo ak ma takych rodicov tvoja priatelka, tak sa ta budu snazit do tej svadby doslova "dotlacit", bez ohladu na tvoj vlastny nazor a budu sa na teba hnevat a nebudu schopni ti prist ani na meno, ak im neurobis po voli. Vraj sex pred svadbou je hrech a nesmiete zit hriesnym zivotom, ktorym uz aj tak zijete dost dlho, tak dokedy este? Preto sup, sup pred oltar bozi a hned aby bol sobas. Neviem, ci ta to urobi stastnym, neviem, ci ta urobi stastnym nejaka narychlo zbuchnuta svadba mozno so zenou, o ktorej nie si si ani sam isty, ci je pre teba ta prava. Teba to mozno stastnym neurobi, ale tvojich rodicov, ak su veriaci a svokrovcov, ak su veriaci, to stastymi urobi a to je pre nich to najdolezitejsie. Ci to ale stastnym urobi aj teba, to by bolo v takomto pripade to posledne, co by ich zaujimalo, hlavne, ze su stastni oni a hotovo, na inom nezalezi. Potom by ti zostavalo uz len dufat, ze ta milostiva dama nebude podvadzat, ze bude minimalne verna, ze vie aspon co-to navarit a ze aspon rad za tyzden vyperie, utrie prach a povysava a ze okna umyje skor ako zistite, ze na to, aby ste cez ne aj nieco uvideli, ich musite najskor otvorit dokoran... Ak ti bolo sudene prezit stastny zivot po boku jednej zeny s dietatom, tak ho mat budes, ci uz v manzelstve, alebo nadivoko. No ak ti to sudene nebolo, tak to mat nebudes a sobas na tom nic nezmeni. A z pozorovania ludi okolo seba som zistila, ze vacsine ludi to sudene nebolo. Neviem, kolko mas rokov, ale ak sa chces sobasit, snad by bolo vhodne pockat aspon do tej 30-tky, tolko moj nazor.