Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Ako si správne zvoliť?

Príspevok v téme: Ako si správne zvoliť?
Lukaš M.

Ahoj, čoskoro budem končiť strednú školu a neviem sa sa rozhodnúť čo ďalej. Isť "do sveta" a hľadať si prácu alebo pokračovať ďalej na školu? Reči a skúsenosti ostatných sú rôznorodé. Jedny hovoria že tá a tá škola je nanič, tam sa neuplatníš, choď radšej študovať toto ma to budúcnosť a pod., druhý zase že bez vysokej školy si nič každý s tebou bude zametať, tretí zase že študovali to a tamto a aj tak robia skladníka a pod.

Z toho celého mám mišung a som ešte viac zmätený. Študujem obor príbuzný zo stavebníctvom a ekonomikou. Nejaké to uplatnenie v obore je napriek všetkým tým sľubom ktoré sme počúvali v 1 ročníku mizivé. Ponuku práce v tom obore som 1 krát videl 2 roky dozadu a aj tam vyžadovali nejakú tu prax a pod., platovo to bolo na úrovní toho čo dostávajú operátori výroby niekde na západnom Slovensku. Takže šance že si nájdem prácu v obore ktorý študujem ak skončím na strednej škole sú mizivé.

Potom môžem isť študovať na vysokú školu, pokračovať v obore, alebo čokoľvek príbuzne čisto s ekonomikou prípadne stavebníctvom.

Voľnočasové aktivity nie sú ničím také zaujímave, vcelku dosť čítam knižky, z rôznych žánrov ako fantasy, detektívky, príbehy zo života a sem tam niečo odborné z encyklopédií o vesmíre, prírode dejinách a pod. . Do toho si sem tam zahrám nejaké hry. Na šport, kreslenie, tanec, ručné práce, hudba a pod. veľmi nie som.

Dá sa povedať že aj podľa toho mi vyšiel IQ/Profesný test ktorý sme minulý rok na škole robili. Musím povedať že ten test bol asi riadne starý, kedže tam po nás chceli rozmer nejakej československej bankovky. No vyšla mi tam dvojmiestna hodnota IQ, a zameranie na nejaký technicky a literárny smer. Vcelku mi to nejako extra nepomohlo.

Teda voľby mám približne nasledovné.

Ukončiť strednú školu a "vydať sa sveta", pričom budem môcť robiť asi tak operátora výroby, skladníka a pod., na nejakú prácu kde musím veľmi komunikovať s ľuďmi, niečo im predávať, ponúkať či vnucovať veľmi niesom ide mi to takpovediac proti srsti. Z vyššie spomenutých, ak sa to tak dá nazvať "talentov" tak v literárnom smere by som asi tak robil nejakého spisovateľa či recenzenta, neviem no nerobím si ilúzie žeby som sa tým vedel normálne uživiť.

Druha voľba isť na vysokú školu študovať nejaký obor z ekonomiky, či stavebníctva. Tu narážam na problém v mnohých povolaniach nemám poňatia ako vyzerá ich každodenný deň. Popisy povolaní, mi takpovediac celkom nestačia a tak tam teda ostáva veľká neznáma. Pri oboch oboroch som na tom takpovediac rovnako, ani jeden mi nejako extra nevadí. No musí to byť taký pri ktorom by som stíhal aj brigádovať, finančnú situáciu v rodine nemáme práve najlepšiu. Tým pádom zahraničie alebo škola mimo trvalého bydliska nepripadá do úvahy. Na sociálne štipendium nárok nemám a štúdijne no to neviem.

Mám aj tretiu možnosť externé štúdium, no tiež neviem či tak ako u tých dvoch volieb vyššie či sa mi podarí zohnať prácu a pri tejto navyše takú kde by mi bol zamestnávateľ ochotný tolerovať to keď budem kvôli škole potrebovať voľno a pod.

No a azda posledná možnosť samovzdelávanie popri práci tu mi napadá len obchodník na trhoch s akciami, komoditami a pod. .

No neviem zhruba na rovnako ma to ťahá k druhej a tretej možnosti, pričom ta druhá je asi "najistejšia".

Lukaš M.

Prezyvka055 - ak sa nejakom pracovnom pohovore proti sebe stoja dvaja ľudia s približne rovnakými vedomosťami a jeden z nich ma vysokú školu teda aj nejaký "titul" a druhý nie tak podľa teba koho vyberú?
Čo sa týka rodičovského "fullservisu", tak platy a náklady bývanie v oblasti kde bývam sú také že neviem že by som ťažko dokázal platiť nájom za byt a k tomu aj podporovať rodinu doma (A áno je to nutne).
Ohľadom toho skladníka či čašníka a pod, pokiaľ viem tak to sú najčastejšie ponuky práce dostupné na portáloch ako profesia a pod. pre zahraničie . Ktoré zároveň nevyžadujú nejaké odborné znalosti z niečoho čo neviem. Ak však vieš o niečom inom čo je lepšie platene tak sem s nimi.
Inu myslím si že mám na niečo viac, preto aj premýšľam o vysokej škole ako o jednej z možnosti.

kkaffik - Vďaka za radu. Ono som už do istých vecí zapálený, mám len problém s tým že je z nich ťažké získať stabilný príjem a ja neznášam život v neistote. Preto aj premýšľam nad vysokou školou, chcem si "otvoriť bránu" k niečomu stabilnejšiemu, respektíve istejšiemu. Och no a s tými "pesimistickými" náladami no ja som nikdy nebol nejaká veselá kopa, vždy som sa snažím počítať aj s tým horším a o tom mám väčšiu radosť ak sa niečo vydarí.

kafe

"Je vôbec možné aby ma niečo čo budem robiť rok stále bavilo?" Je to možné. V práci (a nie len tam) sa potrebuješ stále posúvať, učiť nové veci, prekonávať stále iné a iné problémy.. menia sa technológie, materiály.. to ani náhodou neni ako čítanie tej istej knihy stále dookola. Ak hľadanie svojho povolania vezmeš ako výzvu, niečo čo chceš, túžiš zvládnuť a sám si zvedavý, čo to bude, môžeš to dokázať celkom rýchlo a hladko. Len si potrebuješ veriť, že to zvládneš, pretože to chceš zvládnuť. Pretože robiť prácu, ktorá ťa aspoň trochu baví je fakt bomba. Ak sa dokážeš takto nastaviť a udržať si takýto postoj, dostaví sa aj výsledok. Pochybnosti a obavy ťa zbytočne brzdia, nepestuj si ich v hlave, nerozvíjaj pesimistické scénare, že čo ak.. proste nevieš presne ako čo bude, ale jasne si stanov cieľ. A ten maj pred očami a na mysli - práca, čo ma baví a dobre uživí.

Prezyvka055

Lukaš M. lahsia cesta k comu?
Vysoka skola ti pracu nezabezpeci. Ak si noob je jedno ci s vysokou alebo bez vysokej. Nezamestnanost je vysoka, vysokoskolakou plno. Cize chces povedat ze nemas viac ako na casnika skladnika? Lebo nie je pravda ze len taketo su ponuky. Inak co sa tyka rodicovskeho full servisu je to dobre ale preco sa nenaucit starat o seba sameho skor :D a k tomu cestovaniu nevedel som ze do autobusu/vlaku/lietadla sa musi chodit po skupinkach alebo paroch, v mojich casoch ked som isiel do nemecka som si mohol kupit letenku a cestovat aj sam :)

Lukaš M.

Prezyvka055 - taký názor som počul tiež, myslím že to záleží aj od študenta. Podľa mňa je však vysoká škola ta ľahšia cesta. Čo sa týka práce v zahraničí takú angličtinu a nemčinu ovládam na použiteľnej úrovni. Ponúka práce je väčšinou skladník, čašník a pod. a platovo na to že je to Anglicko Nemecko nie je bohvie aké, keď som to počítal tak to vychádzalo len o čosi lepšie ako keby som zostal na Slovensku a našiel si stabilnú prácu tu s tým že by som býval zatiaľ pri rodičoch. Navyše tam momentálne nemám ani s kým vycestovať.

kkaffik - dá sa povedať že ma bavia moje voľnočasové aktivity, čítanie, hry a tak, ale nemyslím si žeby ma to dokázalo uživiť. Z toho čo študujem... no nedalo by sa povedať že som z toho cely paf, ale ani proti tomu nič nemám. Ugh dúfam že nepotrvá 30 rokov kým nájdem niečo čo ma uživí a bude ma to neskutočne baviť? Je vôbec možné aby ma niečo čo budem robiť rok stále bavilo? Keď viackrát čítam rovnakú knihu tak to potom už nie je ono

Lukaš M.

Prezyvka055 - taký názor som počul tiež, myslím že to záleží aj od študenta. Podľa mňa je však vysoká škola ta ľahšia cesta. Čo sa týka práce v zahraničí takú angličtinu a nemčinu ovládam na použiteľnej úrovni. Ponúka práce je väčšinou skladník, čašník a pod. a platovo na to že je to Anglicko Nemecko nie je bohvie aké, keď som to počítal tak to vychádzalo len o čosi lepšie ako keby som zostal na Slovensku a našiel si stabilnú prácu tu s tým že by som býval zatiaľ pri rodičoch. Navyše tam momentálne nemám ani s kým vycestovať.

kkaffik - dá sa povedať že ma bavia moje voľnočasové aktivity, čítanie, hry a tak, ale nemyslím si žeby ma to dokázalo uživiť. Z toho čo študujem... no nedalo by sa povedať že som z toho cely paf, ale ani proti tomu nič nemám. Ugh dúfam že nepotrvá 30 rokov kým nájdem niečo čo ma uživí a bude ma to neskutočne baviť? Je vôbec možné aby ma niečo čo budem robiť rok stále bavilo? Keď viackrát čítam rovnakú knihu tak to potom už nie je ono

kafe

ak nevieš, čo ťa baví a kde ťa to ťahá tak proste vykroč. Urob nejaké rozhodnutie a uvidíš. Ale skutočne má zmysel robiť len tú prácu, ktorá ťa baví a napĺňa. Takže hľadaj. A kľudne sa ti môže stať, že to zistíš až po 20-tich 30-tich rokoch: toto je ono.
Za život urobíš aj v zamestnaní toľko zvratov (možno, možno nie:), že prakticky aj tie "zlé" rozhodnutia ťa naučia niečomu, budeš skúsenejší, obratnejší, rozhľadenejší. A choď za tým, čo ťa nejako osloví, zaujme. Nemusí to byť už to konečné, čo budeš robiť celý život ale môže sa to okrajovo dotýkať práce, ktorá ťa chytí za srdce. Hlavne sa neboj a kráčaj :)

Prezyvka055

Slobodna tak dakujem za prejavenu lasku, kedze ja som tam bol a vacsinu veci v zivote skusam, takze ma teraz neporovnavaj so svojim starym.
Bol som tam videl som ako to tam chodi a stastne odisiel s tym ze to fakt nema zmysel tam zabijat cas, zahranicie bola jasna volba ale zas taku blbost ze ist robit predavaca to tesca v irsku alebo nakladaca ryb do norska to by som nerobil.
Preto vravim nech sa typek vyjadri co chce robit a potom sa da poradit, predpokladam ze ten skladnik co spomina nie je jeho dreamjob.

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma. Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.