Úplne osamostatnenie sa - ako ste to zvládli?

Príspevok v téme: Úplne osamostatnenie sa - ako ste to zvládli?
Thea

Zdravím všetkých, čo zablúdili do tejto síce otrepanej, no pre mňa veľmi dôležitej témy :-)

Myslím, že môj problém netreba bližšie špecifikovať - som finančne závislá na svojej rodine a vnútorne ma to zožiera. Akoby som bola spútaná v reťaziach, to je ten správny pojem. Som síce vo veku, kedy nie je podobný jav ničím nezvyčajným, ale to nie je podstatné.

Ide o môj vnútorný pocit. Zmocnil sa ma približne pred polrokom. Túžba po nezávislosti, možnosti zariadiť si vlastný život po svojom a mať na to plné právo, nie sa neustále obávať, čo na moje činy povedia ľudia, ktorí ma živia. Určite chápete, na čo narážam. Cítim, že moja duša potrebuje slobodu.

Svoju rodinu mám rada, sú to fajn ľudia... ale všetkého veľa škodí. Voči komu mám určité opodstatnené výhrady je môj otčim. Akonáhle sa pokúsim vyjadriť svoj názor alebo nejakú vec poňať zo svojho uhla pohľadu, čo je podľa mňa prirodzená vec, začne sa do mňa navážať vetami typu:
„Čo ty si v živote dokázala, že sa k tomu vyjadruješ?“
„Keď si niečo zažiješ, potom niečo hovor.“
„Pokiaľ žiješ pod našou strechou, budeš poslúchať na slovo.“
...mohla by som pokračovať veľmi, veľmi dlho. To, že sa mi on ako človek výsostne hnusí a svojej matke sa čudujem, ako dokáže s niekým takým žiť, si radšej vždy nechám pre seba. Keby som to niekedy vypustila z úst, nastalo by zemetrasenie, a to doslova :-D

Navyše som na úplne inej vlnovej dĺžke ako väčšina členov mojej rodiny. Jednoducho som takzvaná čierna ovca,vymykám sa skostnateným normám. Na hromadných rodinných oslavách zažívam doslova peklo... nech sa bavia o čomkoľvek, vždy sa rozhovor zvrtne na moju osobu. Bližšie to špecifikovať nebudem, nejde o nič nevýslovne príšerné, no každopádne to nie je niečo, čo by som túžila prežívať naďalej, keď sa tomu dá vyhnúť.

Preto sa na vás, ktorí žijete samostatne a ste závislí len sami na sebe, obraciam s otázkou: Ako ste to dokázali? Ako ste sa odpútali od rodičov? Rada by som sa vami nechala inšpirovať. Ako ste si zohnali prvé ubytovanie? Prvú brigádu, prácu?
A čo je najdôležitejšie: Bolo to príliš ťažké?

Neviem, čím to je, no svet mi pripadá ako jedna obrovská čierna diera, kde je priam nemožné chopiť sa dobrej príležitosti. Neviem si ani predstaviť, kde by som sa uchytila... nech sa pozerám doprava, doľava, dopredu, dozadu, zostávam slepá.

Niečo vo mne však šepká, aby som to skúsila prostredníctvom tohto skvelého fóra, ktoré poznám už dlhšiu dobu.

Cesty osudu sú predsa nevyspytateľné... čo keď práve tu nájdem odpoveď, ktorá ma posunie vpred? Človek nikdy nevie :-) Prečo to neskúsiť?

Vopred ďakujem za vaše reakcie. Dúfam, že budú väčšinou pozitívne, aj keď sa určite nevyhnem aj tým druhým, síce menej lichotivým, no taktiež nesúcim určité posolstvo :-)

Noelani

Ja keď som mala 19 r som si zbalila kufre a išla do zahraničia kde aj doteraz žijem. Ľahké to nebolo ale som na seba hrdá

paralela

freedm5 ano stetku robit to je riesenie ale kolko rizika je s tym spojenych to nepises. Urcite to nieje az take ruzove ako si napisal. Ano ma partnera a caka dieta a zili spolu az kym napomreli. Ale minulost kazdeho dobehne. Az raz stretne niektoreho z tych zakaznikov a on jej to vykrici do xichtu ze robila kurvu. Alebo staci ze sa objavi na verejnosti niekde nieco prezentovat a tak a zrazu si ju objavia aj byvali zakaznici a budu ju vydierat ze prezradia jej minulost. Vzdy ak nejaka robila kurvu je riziko ze ju tym niekto zacne vydierat za peniaze. Plus s tym spojene pohlavne choroby. Odpor k svojmu telu. Touto cestou by som rozhodne nesla k osamostatneniu sa. Prostitucia je skazou duse cloveka. Vela prostitutiek sa tak dusevne znici ze podliahne drogam aby sa otupeli v tom skazenou prostredii orgii s cudzimi muzmi.

LMarika

Ked 34-rocna zena vyslovila pred rodicmi vetu: "Ja som frigidna.", bolo jej povedane: "My si ziadnu frigidnu v nasom byte neprajeme a kym budes byvat pod nasou strechou, tak budes robit to, co ti povieme my a najdi si uz nejakeho muza a sprav si decko, nech sa uz za teba nemusime hanbit." Ci sa ti to paci, ci nie, najlepsim riesenim bude odchod do zahranicia. Pre porovnanie. V Bratislave by si robila predavacku v mekaci za nejakych 300 € v cistom, mala by si podnamom - garsonku za 400 € mesacne, kde by si byvala uplne sama. Co ti zostane? Nech by si ale vo Viedni robila predavacku v mekaci, zarobis 1000 € v cistom, mas podnajom - garsonku, byvas tam sama a mesacne platis za byvanie 400 az 500 €. Co ti zostane? Takych 600 € mas sama pre seba na stravu a na cestu do prace, pricom 365 € tam stoji rocny listok na vsetky typy MHD v ramci celej Viedni. A potraviny su tam rovnako drahe ako na Slovensku, iba maso je drahsie. A chodenie po restikach je podstatne drahsie, to ano, ale ak si varis pre seba sama, tak za nakup potravin minies tolko isto, kolko by si minula na Slovensku. Co ti teda zostane? Minus to urcite nebude. No na ziskanie podnajmu treba vstupnu investiciu. Ak chces zit vo Viedni, tak takych 4000 € pre zaciatok potrebujes, lebo musis zaplatit kauciu (poplatk majitelovi bytu zato, ze si si dovolila sa tam nastahovat) a proviziu (poplatok realitnemu maklerovi za sprostredkovanie odovzdania bytu do prenajmu). Kaucia by mohla byt okolo 2000 € a provizia tiez tak okolo 2000 €. V takom Villachu by si ale za kauciu zaplatila okolo 1000 € a za proviziu tiez okolo 1000 €. Ale ak mas alergiu na spory plesni, tak do Villachu radsej nechod, lebo tam zacnes odpadavat. A nebudes mat okolo seba ani ziadnych Slovakov. Odkial vziat peniaze na vstupnu investiciu za byvanie? Najlepsie bude pre zaciatok obratit sa na niekoru z agentur, ktore sprostredkuju pracu do hotelov za chyzne a za casnicky bud pre zimnu, alebo pre letnu sezonu. Sezona trva priblizne 3 mesice, takze bude treba ist viackrat, popritom ale naozaj intenzivne setrit. Pokial nemas dlhy a nejake privysoke naroky, ze by si potrebovala chodit do znaciek oblecena, zlatom a diamantami ovesana a sunky si valat kazdy rok pri mori, tak potiahnes 3 sezony, cize zima, leto, zima a mas tolko penazi, kolko potrebujes. Zimna sezona prave teraz bezi. Hotely, ktore prijimaju chyzne na sezonu, poskytuju ubytovanie a stravu zdarma. Hotely, ktore prijimaju na stalo - celorocne, vacsinou ubytko a stravu zadara nedavaju. A ty pre zaciatok potrebujes prave to, aby si niekde pracovala, kde mozes byvat nielen bez vstupnej investicie, ale aj zadarmo a vtedy toho usetris najviac. Nevyhodou ale je, ze po odpracovanej sezone, cize po troch odrobenych mesiacoch, sa pracovny pomer skonci a zase musis ist k rodicom. Dalsia moznost je ta, ze by si isla do Rakuska opatrovat. Treba si urobit opatrovatelsky kurz a vediet zaklady nemciny, kludne staci to, co si sa z nemciy naucila v skole. Obratis sa na niektoru agenturu, ta ti da pracu a potom budes striedavo dva tyzde v Rakusku a dva tyzdne doma na Slovensku. Za dva tyzdne by si tam zarobila nieco okolo 600 €, s tym, ze potom si dva tyzdne doma. Cize tvoj mesacny prijem by bol asi 600 € a nech by si si nasla podnajom v nejakom Brezne za 200 € mesacne, tak ti este 400 zostava na zivobytie. Jasne, nie je to vela a nejake extremne setrenie sa tu realizovat neda, ale mas, co si chcela: VYTUZENU SAMOSTATNOST A FINANCNU NEZAVISLOST! V Rakusku bez problemov clovek uzivi sam seba aj bez VS. Na Slovensku mnohokrat ani s VS nie.

Grace Scott

Ahoj, absolútne chápem ako sa cítiš. Neprežila som síce to iste co ti ale môj príbeh vyzeral takto: moja mama je Slovenka no ked sa narodila žila tu len 2 roky presťahovali sa totižto do USA V 27 sa však vrátila naspäť potom stretla môjho otca a potom som prišla ja. Ked som mala 19 rozhodli sa ze pôjdu natrvalo do USA a mna chceli zobrať zo sebou. Mne však americká mentalita nesedí a tu som mala všetko: priateľov, frajera... Nechcela som sa sťahovať... Ked som im to oznámila matka sa spravila presne to iste co tvoj otcim: kym ta živím budeš ma poslúchať; ja najlepšie viem co je pre teba dobre. Bolo to v lete a akurát som mala nastúpiť na výšku.. Mama mi nedovolila zostať na Slovensku tak som musela odísť s nim. Vydržala som tam len mesiac potom sme sa s mamou pohádali ja som zbalila 2 kufre a bežala na letisko a tam čakala na prvé lietadlo do viedne.. Prišla som domov a začala chodiť na výšku. Pred tým som sa s mamou dohodla ze mi bude posielať vreckové no bola veľmi urazena na to aby mi niečo poslala. A tak som zostala sama na Slovensku úplne bez peňazí.. Vtedy som pochopila aká je moja mama pomstichtiva- mala kopec peňazí no z pomsty mi odmietla dat co i len cent. Našla som si brigádu a v byte bývala s ďalšími 4 spolubyvajucimi. Bolo to tažké ale úžasne... Z luxusu a 1000 eurovom mesačného vreckového som si zvykla na toto.. Neľutujem to pretože som matke dokázala ze som schopná a zažila úžasne obdobie.. Držím palce ;))

freedm5

30viem12, netaraj ked nevies. mam kamaratku este od zakladnej co to robila sice len kratkodobo pocas VS ale za par mesiacov si zarobila doslova na vsetko co chcela. a to "robila" doslova len par hodin denne vacsinou sice v noci co je nevyhoda ale zas len niekolko dni v tyzdni a aj tak jej to spriemerovane vychadzalo urcite vyse 100 eur na kazdy den a vacsinu casu si len behala po obchodoch.. sa uz pocas studia v podstate osamostatnila a ked dostudovala nasla si normalnu dobru pracu a zije si super, teraz aj caka s partnerom dieta ak uz nie je aj na svete

30viem12

ale ano, tato doba je priserna. mas dve moznosti, prva je chytit si rpacu, ktora sa vola "prezivanie" a mat plat 600-1000eur a zit si RELATIVNE dobre. druha moznost je riskovat a bud podnikat, alebo ist do zahranicia, a zit si relativne lepsie, ale za cenu, ze das do toho viac, ako do 40 hodinovej prace.
je to tema sama o sebe, preto skor pisem, ze sa treba naucit krotit svoje poziadavky, mysliet kreativne, a setrit, ale zas, s rozumom a mierou.
inde ti nahadzu citat, ze minaj a to ta podpori v zarabani.
neviem, ale podla mna tento system je besne sialeny.
bohuzial, nepomohol som, toto je vec, kde sa neda radit, elbo rozhodne nezoberiem na seba zodpovednost, ak zle poradim, poserem ti zivot? to nechcem.. skor ber priklad od ludi v okoli, ber len inspiraciu. ale velmi sa mi paci rada, investuj do seba, ako LULu pisala, jazyky, su velmi cenne. sice nebudes milionarka za to, ale aspon sa odstrani bariera, ak teda odides za hranice, hoci aj par kilometrov do rakuska.
ozaj, a dalsia rada, z mojho zivota - nechci vsetko naraz, znicis sa psychicky, chod na to krok po kroku.

nemozem sudit, ale tie redci od rodicov su zatrpknute, ty nemozes za to, ze odzili tazke casy, ale co uz.. preto sa vzdelavaj, jazyky a vseobecne, naberaj kontakty s ludmi, spolu viac dokazete ;)

30viem12

kecy kecy kecy
prostitucia a 5000eur mesacne je blabol, tolko zarobi maximalne prva nemecka prostitutka, zvysok berie menej a o dost menej.
zahranicie tiez niej e ruzove, nikto ta tam nebude cakat s otvorenou narucou, ale lepsie ako prva volba.

uc sa jazyk, je asi ta najcenejsia informacia ktora tu odznela, bez srandy, klobuk dolu Lulu2011 a drzim ti palce Lulu2011 aj rodinke ;)

plus, zmenil by som pristup k materializmu. dovod je prozaicky - ako clovek, co ma slusny plat, si mozem kupit takmer hocico, a aj tak som urobil, ale nudi ma to, ked vidim, ze investujem svoj cas, aby som kupil haraburdy, ktore aj tak nepotrebujem a vyhodim ich, znie to ako klise, ale je to realita, tak som znechuteny a dolaha na mna fakt, ze mam vsetko a uz nemam o co bojovat, lebo ak mam telefon, nepotrebujem lepsi, aj tak len telefonujem, ak mam auto, nepotrebujem rychlejsie, lebo by som sa asi zabil, ani lepsi pc, hry nehram, telka mi staci, skor hladam nove recepty na varenie, a zefektivnenie casu v praci, nejake perpetum mobile, ale potom bude zas problem, ze je nuda, ze nic nerobim.

takze problem strechy nad hlavou je maly problem, ktory si uvedomite az neskor, prezil som tym, odstahoval som sa, a teraz riesim toto, neskor vlastnu rodinu, a potom ja budem detom asi nadavat, ze nic nerobia a pravidla a blabla.

zmierte sa s tym, TOTO JE ZIVOT, odporucam skor ako bojovat s rodicmi, konstruktivnu rec, ak nie su totalne mimo s nizkym IQ, co bohuzial ich dost je, co vidim, zmagoreny TV novinami, ale to je jedno, tak je to lepsie riesenie, rozhovor, ako boj na zivot a na srmt v salone v zahranici prostituciou, ako tu bolo radene.

PS\" freedm5 cim sa zivis ty?