Úplne osamostatnenie sa - ako ste to zvládli?

Príspevok v téme: Úplne osamostatnenie sa - ako ste to zvládli?
Thea

Zdravím všetkých, čo zablúdili do tejto síce otrepanej, no pre mňa veľmi dôležitej témy :-)

Myslím, že môj problém netreba bližšie špecifikovať - som finančne závislá na svojej rodine a vnútorne ma to zožiera. Akoby som bola spútaná v reťaziach, to je ten správny pojem. Som síce vo veku, kedy nie je podobný jav ničím nezvyčajným, ale to nie je podstatné.

Ide o môj vnútorný pocit. Zmocnil sa ma približne pred polrokom. Túžba po nezávislosti, možnosti zariadiť si vlastný život po svojom a mať na to plné právo, nie sa neustále obávať, čo na moje činy povedia ľudia, ktorí ma živia. Určite chápete, na čo narážam. Cítim, že moja duša potrebuje slobodu.

Svoju rodinu mám rada, sú to fajn ľudia... ale všetkého veľa škodí. Voči komu mám určité opodstatnené výhrady je môj otčim. Akonáhle sa pokúsim vyjadriť svoj názor alebo nejakú vec poňať zo svojho uhla pohľadu, čo je podľa mňa prirodzená vec, začne sa do mňa navážať vetami typu:
„Čo ty si v živote dokázala, že sa k tomu vyjadruješ?“
„Keď si niečo zažiješ, potom niečo hovor.“
„Pokiaľ žiješ pod našou strechou, budeš poslúchať na slovo.“
...mohla by som pokračovať veľmi, veľmi dlho. To, že sa mi on ako človek výsostne hnusí a svojej matke sa čudujem, ako dokáže s niekým takým žiť, si radšej vždy nechám pre seba. Keby som to niekedy vypustila z úst, nastalo by zemetrasenie, a to doslova :-D

Navyše som na úplne inej vlnovej dĺžke ako väčšina členov mojej rodiny. Jednoducho som takzvaná čierna ovca,vymykám sa skostnateným normám. Na hromadných rodinných oslavách zažívam doslova peklo... nech sa bavia o čomkoľvek, vždy sa rozhovor zvrtne na moju osobu. Bližšie to špecifikovať nebudem, nejde o nič nevýslovne príšerné, no každopádne to nie je niečo, čo by som túžila prežívať naďalej, keď sa tomu dá vyhnúť.

Preto sa na vás, ktorí žijete samostatne a ste závislí len sami na sebe, obraciam s otázkou: Ako ste to dokázali? Ako ste sa odpútali od rodičov? Rada by som sa vami nechala inšpirovať. Ako ste si zohnali prvé ubytovanie? Prvú brigádu, prácu?
A čo je najdôležitejšie: Bolo to príliš ťažké?

Neviem, čím to je, no svet mi pripadá ako jedna obrovská čierna diera, kde je priam nemožné chopiť sa dobrej príležitosti. Neviem si ani predstaviť, kde by som sa uchytila... nech sa pozerám doprava, doľava, dopredu, dozadu, zostávam slepá.

Niečo vo mne však šepká, aby som to skúsila prostredníctvom tohto skvelého fóra, ktoré poznám už dlhšiu dobu.

Cesty osudu sú predsa nevyspytateľné... čo keď práve tu nájdem odpoveď, ktorá ma posunie vpred? Človek nikdy nevie :-) Prečo to neskúsiť?

Vopred ďakujem za vaše reakcie. Dúfam, že budú väčšinou pozitívne, aj keď sa určite nevyhnem aj tým druhým, síce menej lichotivým, no taktiež nesúcim určité posolstvo :-)

M3T30R

Vela mladych ludi v dnesnej dobe pride k osamostatneniu prostrednictvom vysokej skoly. Mozno zo zaciatku ten prvy az druhy semester este financne zvyknu pomahat rodicia, ale za ten cas sa da celkom dobre najst nejaku brigadu a podobne. Postupne potom si clovek zacne sam splacat byvanie na intraku, jedlo, oblecenie, skolu a ani sa nenazdas a zrazu vystudujes vysoku skolu, zoberu ta do prace a s priatelom/priatelkou idete do bytu a podobne. Cize dalsim riesenim problemu ako sa osamostatnit sa da aj takto.

MultiLevel

Ta klasicka hlaska o tom, ze pod ich strechou platia ich pravidla, je pravdiva....avsak je tiez obrovsky rozdiel, ako to ti rodicia podaju a ako si to "posluchanie" predstavuju. To, ze dieta v dospelosti este zije doma neznamena, ze je nesamostatne, nesvojpravne a nemoze mat na nic svoj vlastny nazor....
Vyuzi este to, ze zijes doma, najdi si nejaku pracu a skus si aspon cosi nasetrit, aby si mohla odist. Ci uz sa odstahovat inam, mimo vasho mesta/dediny (mozes byvat v podnajme s kamoskami a podobne), alebo do zahranicia. Nic ine ti neporadim, len mat nejake peniaze a odvahu skusit cosi ine. Ja som dva roky setrila, nez som odisla uplne z domu, mala som vsak na SR vybornu pracu a nasetrit sa dalo lahko. Z nejakej brigady toho moc neodlozis...Ale cosi sa da.
Uc sa jazyk, ak chces odist za hranice, hladaj informacie od ludi, ktori uz boli prec, ze co ti treba k odchodu, kde a ako sa zamestnat. Vyuzi ten cas, kym este mozes byt doma prave na toto.

Lulu2011

tak zalezi aj na tom, ci as nejaky zaklad, ja som mala 24 rokov, ked sme vzali hypoteku, nikto nam nepomahal, ani nepomaha, nemali sme stastie na zdenený byt, takze ziadne dovolenky, ziadny luxus, mesacne velka splatka hypoteky + najom, ale zijeme, niekedy som sice smutna, lebo je to oddrety zivot, ale zase som stastnejsia, ako ked si predstavim, ze nemam sice hypoteku s najmom, ale som niekomu na krku, kto mi aj vadi myslim na spolocne byvanie, ja mam rada volnost a slobodu, nechcelo by sa mi kvoli financoiam sa tlacit v byte s rodicmi, takze zaklad je praca, ak mas byt, ak nemas, tak praca a hypoteka a plus najlepsie priatel,a by sme mohli ist do toho spolu, kedze na SR su platy, ake su, u nas na vydavky hypoteky a najmu nestaci 1 plat

Sejla

Ahoj Thea
Mrzi ma tvoje postavenie v rodine, viem ta pochopit. Nepises, co by si chcela robit, ake mas plany, zaluby, co vies, ake mas vzdelanie, kde zijes... Ak mam vychadzat z toho, ze nemas zatial ziadnu kvalifikaciu, pracovne skusenosti, tak na Slovensku to bude mega tazke.
Ak ta zivia rodicia, skus si najst nejaku brigadu na par mesiacov, nasetri si na cestu a zaciatok v zahranici a skus to tam. Neboj sa cuzdieho jazyka, vsetko sa da naucit. Nikdy nebudes dokonale pripravena na to, co vsetko ta moze postretnut, ale o tom je zivot. Stretla som ludi, ktori to podcenuju a vsetko beru na lahku vahu, ti sa vacsinou aj dost rychlo a tvrdo prebudia, no ty budes skor ten opacny pripad.
Zit nezavisle v zahranici ti da dobru skolu, nie je to take narocne, len netreba cakat, ze hned zozenies luxusnu pracu a obrovsky prijem a ze budes mat taky materialny komfort ako pri rodicoch. To je vsak prijatelna dan za ten pocit slobody a nezavislosti a postupne sa vypracujes, budes skusat, skumat a zistis, co chces robit, studovat, ako chces zit, zacnes vidiet moznosti (ktorych je neurekom) a zacnes planovat. Netreba sa toho bat.

matamalavba

presne tak, je to všetko o peniazoch... buď sa zadlžíš a budeš splácať celý život, alebo nájdeš bohatého chlapa...
ja som skončila vš, našla som si prácu, začala som pracovať... :) medzitým sme sa s priateľom zasnúbili, dostali sme byt od jeho babky, prerobili sme si ho a sme osamostatnení... :)
V tejto dobe sme šťastlivci, INAK by som mala prácu, ale bývala by som u rodičov

freedm5

ako sa osamostatnit?? vsetko zalezi len od penazi, je jedno ako ich ziskas ale ked ich budes mat tak budes samostatna. ak si pekna mozes skusit aj prostituciu, bez namahy zarobis aj 5000 eur mesacne a nielen ze sa osamostatnis a nebudes musiet pocuvat dristy svojej rodiny, ale budes si moct zit aj luxusny zivot, mat vlastne byvanie, drahe oblecenie, auto, doplnky, dovolenky.. potom zacne rodina zavidiet a zacnu sa ti vtierat a ty ich budes moct s kludnym svedomim aj poslat do certa