Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Na záchod po každom jedle - príčina?

Príspevok v téme: Na záchod po každom jedle - príčina?
Vil

Zdravím! Už nejaký čas mám menší problém: po každom jedle cítim silné nutkanie ísť na záchod.
Najčastejšie sa objavuje, keď som doma, a to už počas jedenia. Pri niektorých jedlách popravde stačí už len pohľad na ne a črevá sa hneď dávajú do pohybu.
Čo sa stolice týka, tá je rôzna: niekedy je tvrdá, inokedy mám hnačku, prípadne nevylezie vôbec nič (ale stačí zatlačiť a nutkanie hneď prejde).
Mimochodom, nemám alergiu na žiadne jedlo. Chvíľu som skúšala bezlepkovú diétu, no bez úspechu.
A čo na to doktori? Nenašli nič. Mám normálne, zdravé črevá. Preto sa pýtam: je možné, aby toto nutkanie nejako súviselo s psychickými problémami?
Ďakujem!

house

Po vyluceni nizsie spominanych pricin moze sa jednat aj o abstinencny syndrom po nahlom vynechani liekov jedna sa o syndrom drazdiveho creva.Viem o com hovorim sam som to mal po nahlom vynechani rudotelu.(medazepam).
Lieky sa musia vysadzovat postupne znizovanim davok az do minima.
V tom horsom pripade moze ist o karcinom hrubeho creva.

RNG

Travenie je vec dostatku kyselin roznych enzymov, mikrovlaknin a probiotik v crevach.
Zrejme ti nieco z toho chyba.
Nervozita/stres to samozrejme moze ovplyvnit, to predsa moze vyvolat zvysenu peristaltiku a najma ked das nieco zvrchu do traviaceho traktu , tak to musi cely obsah potlacit do spodu.
Skus brat napr stress B, lebo stres, dlhotrvajuci, nakoniec vedie k stovkam roznych zdravotnych problemov.
Nenadarmo sa hovori, ze "stres je zabijak". Na viac protistresovych pozri cez google.sk pod mojim nickom a slovom stres a tiez spanok, lebo tieto su oba uzko spate.

LMarika

Ja som s tym zila od babatkovskeho veku, od narodenia a kamaratka tiez. Ako male babatka sme kakali oranzovu vodicku, revali sme a revali a len vtedy sme nerevali, ked sme spali. A mame aj vysoku kazivost zubov napriek spravnej hygiene. V 33 rokoch mi zistili tazky deficit laktazy. Mam menej ako 10 percent enzymu laktaza v tele, kamaratka ma primarny deficit, cize tu laktazu vobec nema. Je to enzym zodpovedny za travenie laktozy - miecneho cukru. Na laktozovu intoleranciu trpi takmer polovica europskeho obyvatelstva, lekari sa ale domnievaju, ze tych ludi je omnoho viac, len mnohi o tom nevedia. Medzi alergiou a intoleranciou je rozdiel. Na nejaku potravinovu alergiu trpia len 3 percenta ludi, ale na nejaku formu intolerancie trpi 50 percent, odhaduje sa vsak, ze ich je omnoho viac, len mnohi o tom nevedia. Medzi intoleranciami je cislom jedna laktoza (vtedy treba konzumovat bezlaktozove mliecne vyrobky). Medzi top 10 patri mliecna bielkovina kravskeho mlieka (vtedy treba vylucit zo stravy vsetky mliecne vyrobky), mliecna bielkovina kazein (tiez vylucit vsetky mliecne vyrobky), psenica, vajecny bielok, gluten, kukurica, cervena fazula... Ja mam asi 20 potravinovych intolerancii. Mam intoleranciu na kravske, kozie a ovcie mlieko, na kazein a na laktozu, takze nemozem jest ziadne mliecne vyrobky a v case, ked som ich este jedla, vzdy ma po nich prehnalo. Test na intolerancie stoji 420 €, ale ak mas Vseobecnu zdravotnu, tak zaplatis 370 € a je v nom 220 potravin, robi sa z odberu krvi v BA na Interklinik. Odber sa robi z prsta. Existuje aj maly domaci test, ktory sa da kupit v lekarni a ten si mozes urobit sama. Vola sa Food detective a stoji okolo 80 €, najdes v nom asi 50 potravin. Kazdopadne ale cislom jedna je mlieko, takze ak by si aj nemala peniaze na test a skusis vylucit mliecne vyrobky, nic tym nepokazis, mozno sa ti stav zlepsi. Ak mas intoleranciu na jednu potravinu a konzumujes ju nadalej, lebo o svojej intolerancii nevies, tak sa ti z toho vyvinie intolerancia aj na dalsie a dalsie potraviny. Priznaky intolerancie byvaju rozne. Moze to byt plynatost, ze po jedle kazde 3 sekundy prdnes a najmenej 10 hodin trva, kym tento problem pominie, dalej, ze ta po jedle prezenie, ale moze to byt aj velmi silna bolest hlavy s pocitmi na vracanie, ktora sa objavi nejakych par hodin po konzumacii nevhodnej potraviny, tabletka proti bolesti nezaberie a az ked sa povracias, cize organizmus to zle jedlo zo seba vyluci, bolest hlavy zo sekundy na sekundu akoby mavnutim carovneho prutika zmizne, moze to byt nahly stav unavy prichadzajuci vzdy po jedle, ze napriklad najes sa, zacnes prdiet a o par minut ti hlava padne a zaspis za stolom, spis nejakych 20 minut a nechapes, co sa s tebou stalo, ked si bola pred jedlom svieza a vyspata a ziadne priznaky unavy si nepocitovala. Mozes mat take telesne stavy, pri ktorych mas velmi silny pocit, akoby si pomaly, chronicky zomierala na nejaku otravu, ako keby sa ta vsetko, co jes, snazilo otravit. Ked mas taketo problemy, v ziadnom pripade to nema nic spolocne s psychikou, ale je to potravinova intolerancia. Reakcia tela na nevhodnu potravinu sa moze dostavit do 72 hodin po knzumacii tejto potraviny, no u mna to napriklad vo vacsine pripadov byvao hned. Po mliecnych vyrobkoch ma prehnalo, od vajecneho bielku som prdela a psenica mi sposobovala bolesti hlavy. Ked som zjedla palacinky, nasledovala migrena a vracanie. Uz je to vsetko prec :) Nechod s tymito problemami za praktickym lekarom, lebo ten ta bude len kade-tade po psychiatroch posielat a bude ti hustit do hlavy sprostosti typu: "Vazena pani, to mate z nervov, dajte si predpisat antidepresiva." Psychiatri kazdemu, kto k nim pride, urcia nejaku diagnozu, aj tomu, kto je cekom zdravy, ale nikdy, naozaj nikdy neuznaju, ze ten clovek je celkom zdravy. Ked sa zacnes napchavat antidepresivami, tak priberies kazdy mesiac 10 kg, zacnu sa ti ruky triast a zo sikovnych ruk sa zrazu stanu ruky nesikovne, mantave, z ktorych ti bude vsetko padat. Svalstvo tvare budes mat tak ochabnute, ze budes chodit slintajuc s vyplazenym jazykom a budes vyzerat ako sibnuta, hoci v skutocnosti vobec nie si. Zacnes stracat pamat, vytrati sa z teba schopnost realne uvazovat a logicky mysliet, mat vlastne nazory a budes iba slepo posluchat psychiatrov, co do teba nahucali, aka si ty psychicky labilna, ako ty nie si vhodna pre pracu v zahranici, ako ty nie si vhodna pre VS-studium, ako ty nie si vhodna na absolutne ziadnu pracu, len si vybav invalidny dochodok - aj ti s jeho vybavenim pomozu, sama ochota, len sa havne napchavaj cvokarskymi liecikmi, vdaka ktorym budes mat o pol roka 60 kg tazsiu hmotnost, z coho vyplynu dalsie problemy ako nadvaha, obezita, vysoky cholesterol, upchate cievy, infarkt alebo mozgova mrtvica uz vo veku okolo 40 a ak nie tak o par rokov neskor, ale aj vydrate klby - koxartroza, gonartroza, vysoka hladina cukru v krvi vyplyvajuca z potreby jest nieco sladke a LAKTOZA sa nachadza takmer vo vsetkych liekoch, takze ak beries len jednu antikoncepcnu tabletku s laktozou denne, nie je to az take zle, ako keby si brala za hrst cvokarskych liekov rano, za hrst liekov na obed, za hrst liekov vecer. Ved by ta tam laktozou otravili. A ked uz budes mat tolkoto zdravotnych problemov, tak budes pripravena na to, aby mali v ramci biznisu aj ini lekari z teba nieco, cize ti, ktori liecia vydrate klby, vysoky cholesterol, diabetes, problemy s krvnym tlakov... A nech na tebe zarabaju a nech su vdacni kolegom psychiatrom, ze zo zraveho tela urobili telo tucne a chore. Ale ty predsa chces mat telo zdrave, ci nie?TAKZE NIKDY NECHOD K PSYCHIATROVI! Lebo ak raz pojdes, potom uz niet cesty spat. Snad len vdaka dobremu, mastnemu uplatku za definitivne ukoncenie psychiatrickej liecby by si sa mohla odtial dostat, inak nie. Lebo psychiater si ta zdrapne, bude sa ta drzat ako kliest a uz ta nikdy viac nepusti a nikdy neuzna, ze si celkom zdrava. Najhorsie jedla pre ludi trpiacich potravinovymi intoleranciami su zakusky, torty a palacinky. Lebo su plne alergenov. Je v nich laktoza, mliecne bielkoviny, psenica, gluten, vajcia - FUJ!!!

karolinka122

vela ludi aj v mojom okoli to ma pri jedeni mliecnych vyrobkov, je jedno , co to je, aj ked len v omacke trocha smotany, alebo kuspk syra. ako vies, ze nemas potravinovu alergiu, alebo intoleranciu? mas za sebou testy?

Zaujalo Ťa niečo? Zostaňme v kontakte!

Registruj sa na fóre a dostávaj emaily o nových príspevkoch v témach, ktoré Ťa zaujímajú.

Chcem sa registrovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Na záchod po každom jedle - príčina? - Fórum - ZDRAVIE.sk