Vazenie potravin - chudnutie

Príspevok v téme: Vazenie potravin - chudnutie
lojzo88

Ahojte, rozhodol som sa konecne spravit nieco s mojim trochu vacsim bruchom, a povedal som si, ze ked nie teraz tak nikdy. Nie som nejak obezny alebo tak, len mam o trochu vacsie brucho, a vadi mi, ze ked si obleciem uzsie veci tak to uz trochu zacina vidno. Nechcem sa dat na ziadnu dietu, kedze si myslim, ze to nema ziadny zmysel, chcem len zacat aktivnejsie sportovat a zdravo sa stravovat. Pozeral som si nejake jedalnicky, no vsade sa vazi strava. Myslite si, ze je potrebne na schudnutie takych 5-6 kil tak prisne kontrolovat stravu a vazit si ju? Priznam sa toto sa mi robit velmi nechce, ale ked to je potrebne tak do toho idem. Druha vec, mam vysku cca 183cm, hmotnost tak asi 71kg, raz som sa o nieco pokusal ale dlho mi to nevydrzalo, a pri nejakej kalkulacke som napocital, ze by som mal zjest denne okolo 8000kj uz si to presne nepamatam, ale bolo to cislo okolo 8 tisic. Ked som to dodrzoval, zdalo sa mi toho strasne vela jedlo som mal rozlozene na 5-6 krat kazde 3 hodiny, no priznam sa niekedy som ani nemal ani chut este jest, kedze som bol dost plny od predchadzajuceho jedla. Je teda pravda, ze mam prijat tolko kj? Dakujem za rady.

odpovedam

dobre weby su fitness-recepty.sk, precisionnutrition.com a hlavne tento, chalana poznam a odporucam ho fitcult.refresher.sk

Ak nemas cas sa poriadne najest, tak skus stravovanie intermittent fasting. idem na to sama nabehnut od jari v kombinacii s IIFYM. najdes na fitculte vsetko vysvetlene, alebo pogoogli. ale hlavne vzdy svoju stravu orientuj na ciel. tych 1770 kalorii ti nebude stacit vecne. ked chces nabrat hmotu, nebrala by som to tak strasne prisne. ak dostanes chut na kolac, daj si (princip IIFYM). Ale rozhodne rob silovy trening alebo HIIT.

lojzo88

Dakujem vam za odpovede. Ano koncatiny mam chude, aj ked som spozoroval, ze pri behani sa mi zacali zrejme triet stehna o seba, a po behani mam to miesto trenia na stehnach dost podrazdene. Z toho mi vyplyva, ze bud som na stehnach pribral, alebo mi to predtym pri behani kozu nedrazdilo. Ale myslim, ze to bude skor tym, ze som trochu na stehnach pribral. Takze predsa to bude treba asi zozaciatku vazit, kym sa do toho trochu dostanem. No co uz, chcem schudnut, takze mi to za to stoji. Viete mi odporucit aj nejaku stranku, kde by som mohol cerpat napady, ake zdrave jedla si pripravovat? A este otazka na zaver, mam trochu problem s obedmi cez tyzden, kedze chodim do skoly, a hodiny mam vacsinou od 11 do 4 vkuse, cize bez pauzy na obed, ako toto riesit? Dakujem este raz.

odpovedam

no. ak chces chudnut, tak mal by si denne prijat okolo 1770 (resp. neprekrocit 2000) kalorii na den. Predpokladam, ze mas chude koncatiny, cize v tvojom pripade ide o skrytu obezitu. Takze silovy trening, uprava stravy a malo by to ist. Akonahle naberies viac svalovej hmoty, budes si aj moct dovolit zjest viac. Hlavne dbaj o dostatok bielkovin (cca 1,8g na 1kg telesnej hmotnosti denne), aby si namiesto tuku nestracal svalovu hmotu. To ratanie nie je tazke. V podstate casom si zautomatozujes, kolko z ktorej potraviny mozes a potom to uz vazit nebudes musiet. Niekedy je lahsie si to ratat na gramy nez kalorie.

1g bielkovin = 4 kalorie
1g sacharidov = 4 kalorie
1g tuku = 9 kalorii

pre teba je to okolo 128g bielkovin (511 kalorii), 55g tuku (495 kalorii), 31-39g vlakniny na den, zvysok su sacharidy (190g = 760 kalorii).

1nicol1

Dobrý večer, chcem sa opýtať len jednu otázku: Načo sa trápiť a zbytočne obmedzovať?
Je tu však jeden problém ak budete počítať kalorie kolko musite zjesť na deň davkovať a vážiť si jedlo je to nie len že časovo náročné ale ani na psychiku to moc nie je dobré pretože takto dávkovať si jedlo nebudete celý život. No v prípade že budete si dávkovat kalorie na určitý deň, môže sa stať že telo si zvykne na tento počet kalórií a v prípade že dosiahnete svoju hmotnosť a začnete sa stravovať ako predtým tak rýchlo príde JOJO efekt keďže telo nebude vôbec zvyknuté a kilá budu späť. Ja osobne som schudla 9 kíl tak, že som úplne vylučila cukry (cukríky, čokoládu mliečnu!, a iné sladkosti) tak isto aj biele pečivo. Dá sa zvyknuť v uplnej pohode llebo cukry som získavala z ovocia ktoré som jedla len a len doobeda aby som mala energiu a dokázala to spaliť. Namiesto bieleho chleba som konzumovala celozrnné ale tiež nie vo velkom množstve a jedla som vela zeleniny. Žiadne pizze (aj ked niekedy na mna došla slaba chvílka a kusok som si dala ked som mala chuť) a ide o to že som hned nepribrala proste som si dala aj sem tam zo zakázaných jedál ale trošičku čiže telo malo všetko čo chcelo... večer som už nevečerala a ak ma prepadol niekedy hlad tak som si dala cottage so zeleninou. ALE HLAVNE CVIČIŤ A HÝBAŤ SA !!! bohužiaľ bez toho to nejde a aj telo po schudnutí nie je extra užasne aj ked vaha ukazuje pekne číslo treba telo spevňovať.. takže tu je moja rada už neviem či som pomohla a čo si z toho vezmete ale treba skušat sa stravovat tak, aby to nebolo trápením :)