Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Ošetrovateľstvo, pôrodná asistencia - vaše rady a skúsenosti

Príspevok v téme: Ošetrovateľstvo, pôrodná asistencia - vaše rady a skúsenosti
Littlegirl

Ahojte všetci :)

Študujem 3.ročník na gymnáziu a musím si vybrať semináre do 4.ročníka takže na základe toho je najvyšší čas na to,aby som sa rozhodla,na akú vysokú školu chcem ísť.

Veľmi túžim ísť študovať na SZU a rozmýšľam nad dvoma odbormi- Ošetrovateľstvo alebo pôrodná asistencia.

Veľmi ocením vaše rady a hlavne by ma potešili vaše osobitné skúsenosti. Je ťažké dostať sa na túto školu ? Hlási sa tam veľký počet uchádzačov? Odkiaľ ste sa učili na prijímacie skúšky? Boli prijímačky ťažké? Aké je štúdium na tejto škole (náročnosťou)? S ktorým odborom nájdem podľa vás lepšie uplatnenie?

Je tu aj niekto kto vyštudoval pôrodnú asistenciu a vedel by mi povedať,čo to obnáša a ako sa uplatnil?

Veľmi pekne ďakujem za vaše odpovede a čas,veľmi mi pomôžu :)

Shayleen

Ahoj littlegirl keď úspešne ukoncis jeden z tých odborov ktorý si vyberieš a ovládaš dobre cudzí jazyk máš lepšiu alebo lepšie možnosti v zahraničí. Hlavne PA sa tu hľadajú v špeciálnych nemocniciach. Ale keď sa rozhodnes pre ošetrovateľstvo aj tu máš veľmi dobré možnosti. Sama pracujem ako opatrovateľka v mobilných službách a tu ako ošetrovateľka nemáš nočné. Môžeš sa uplatniť aj v nemocnici aj v mobilných zariadeniach

sob rudolf

Nemas za co :).

Ja som studovala v BA a v RK.

Co sa tyka narocnosti prace, tak vela zalezi od toho, na akom oddeleni pracujes a tiez v ktorej nemocnici. Su "lahsie" a "tazsie" pracoviska, je jasne, ze na ARE to bude ine ako napr. na koznom. Nocne sluzby - mne osobne nevadia, no bude to aj tym, ze som mlada a najma bezdetna - takze nemusim ist z prace do dalsej "sichty". Tiez treba ratat s tym, ze nemas volny kazdy vikend, robis cez Vianoce a pod. Na druhej strane, kolko sestriciek robi svoju pracu naplno a s laskou a popri tom stihaju aj rodinku a nezblaznia sa, ja takych poznam kopec :).

Littlegirl

Jeeej,v prvom rade by som ti chcela veľmi pekne poďakovať za tvoju ochotu a za to,že si si našla čas. Určite mi to pomohlo a som rada,že môžem s niekým takýmto komunikovať.

Môžem sa ešte spýtať,kde si študovala?
A ešte ako zvládaš prácu časovo? Rodičia mi stále tlčú do hlavy,že práca sestričky je náročná,lebo sa musí robiť veľa nočných atď atď .. tak by som chcela vedieť,ako to vníma niekto,kto v tomto obore pracuje.

sob rudolf

Littlegirl, napriek prezývke som žena, pôrodná asistencia je výsostnou doménou žien :).

Čo sa týka tvojich otázok.... Obavy z toho, že by si sa v zdravotníctve ako takom po štúdiu neuplatnila, tak tie mať nemusíš, záujem o prácu sestry/pôrodnej asistentky na Slovensku klesá, takže pracoviská berú mladé sestry všetkými desiatimi. Čo sa týka konkrétneho odboru - voľba či ošetrovateľstvo alebo pôrodná asistencia, tak tá je na tebe. Oficiálne (podľa legislatívy) by mali pôrodné asistentky robiť len na gynekologicko-pôrodníckych pracoviskách(pôrodnica, riziková gravidita, šestonedelie, pooperačné oddelenia, ambulancie atď.). No a naopak, všeobecné sestry - ošetrovateľky by mali robiť na všetkých ostatných oddeleniach (chirurgia, neurológia, interné a pod.) V (slovenskej) realite to ale zatiaľ takto nefunguje, skrátka všetci robia všade, rozdiely sa doučujú v praxi (okrem pôrodnice a šestonedelia, tam robia len PA).

Ja som si PA vybrala preto, že som chcela robiť s tehotnými ženami a to sa mi aj splnilo, momentálne pracujem na oddelení rizikovej gravidity. Inak ono sa môže zdať, že PA má na Slovensku len veľmi malé uplatnenie (odvádzanie pôrodov pokrivkáva, všetko robia zaplatení lekári a pod.), ale ono sa to mení, legislatívne, reálne aj vo vnímaní verejnosti. Navyše momentálne sú na vzostupe všelijaké predpôrodné kurzy, psychofyzická príprava na pôrod a i., no a tie všetky môže viesť práve certifikovaná pôrodná asistentka. Na druhej strane, ak sa rozhodneš pre ošetrovateľstvo, máš všeobecnejšie vzdelanie a zrejme budú mať o teba záujem na väčšom počte pracovísk.

A čo sa týka finančného ohodnotenia, ja momentálne robím v odbore siedmy rok a som spokojná. Utiahnem hypotéku a to bývam sama, v blízkosti BA, kde sú životné náklady veľmi vysoké.

Dúfam, že ti tento môj traktát bol aspoň v niečom nápomocný, hoci ide o môj subjektívny pohľad - iná sestra/PA môže mať odlišný. Ak máš ešte iné otázky, pýtaj sa. A prajem ti veľa šťastia, každé rozhodnutie je dobré ;).

Littlegirl

Ahoj sob :))
Chcela by som predovšetkým vedieť,či nie je náročné uplatniť sa a nájsť si zamestnanie ako PA,pretože som počula,že tu na SR to až taký veľký význam nemá.

Ďalej čo presne tvoja práca obnáša a či si spokojná/ý s platom :)

Littlegirl

Medinu nechcem ísť študovať preto,že nemám moc veľký vzťah ku chémii .. Chcem pomáhať ľuďom takouto cestou :)

Littlegirl

Ďakujem za tvoju odpoveď Natálka :)
A nemáš prosím ťa nejakú kamošku,čo študuje za sestričku žeby si jej hodila link,aby mi tu mohla odpovedať na otázky? :)

1Natália

Oba odbory sú vlastne prípravou pre povolanie zdravotnej sestry, takže nič moc.
Ak skončíš ošetrovateľstvo, tak sa môžeš zamestnať na hociktorom oddelení, ale ak budeš pôrodná asistentka tak len na pôrodnici.
Oba odbory ale musíš študovať v dennej forme, lebo pokiaľ by si chcela ísť na diaľkové štúdium musíš mať prax.
V každom prípade s tým musíš počítať, že Tvoje finančné ohodnotenie nebude najlepšie a štúdium je dosť náročné.
Ja študujem VL na SZU a viem, že na týchto ošetrovateľských odboroch sa učia skoro to isté čo my, aj keď nie do takej hĺbky, hoci niekedy sa od nich vyžaduje dosť veľa.

Textová Inzercia

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Zaujalo Ťa niečo? Zostaňme v kontakte!

Registruj sa na fóre a dostávaj emaily o nových príspevkoch v témach, ktoré Ťa zaujímajú.

Chcem sa registrovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Ošetrovateľstvo, pôrodná asistencia - vaše rady a skúsenosti - Fórum - ZDRAVIE.sk