Intermittend Fasting - odpovedam

Príspevok v téme: Intermittend Fasting - odpovedam
redka

Ahoj "odpovedam"! Zmienila si sa v niektorych temach, ze praktizujes IF. Chcela by som sa dozvediet viac priamo od niekoho, kto uz tym prechadza. Citam si clanky na nete, ale niekde narazam na odpovede, ktore mi nejako nezapadaju. Napriklad niekde sa pise, ze pocas 16 hod postu mozeme jest 3-5 porcii ovocia ci zeleniny. Je to potom este post? Napis mi prosim ta ako to prebieha u teba, ake intervaly postu a jedenia mas, co a kedy jes. Dakujem!

odpovedam

zo zaciatku to aj mna iritovalo, ale tie pocity hladu trvaju len par minut. ja som vsak v case fastingu velmi cula a energia. tesi ma uz len to, ze rano vstanem a trva mi max. 20 minut, kym sa vykotim von. doteraz mi najviac casu zaberala priprava ranajok, samotne jedenie a balenie jedla so sebou do roboty alebo do mesta. Ale hej, ten pocit hladu je sam o sebe neprijemny :-) no paradoxne ma clovek vtedy viacej sily.

odpovedam

pokojne sa pytaj, ved mozno napisu aj skusenejsi. ja som na to nabehla tak, ze som schvalne spala dlho, vstala som o 10 hod, potom som hodinu prekecala s kamoskou na telefone a pockala nasilu do 12 hod a az potom som jedla. ale nebol to nejaky problem. tak drzim palce :-) ked budes hladna, oklam zaludok vodou. verim, ze nebudes mat ziadne problemy.

redka

Diky za linky... Prestudujem.. Citam nqpr aj na mercola.com.... Minuly tyzden som mala taky dvojdnovy nacvik vynechania ranajok len mi to prekazila velka noc... Tak zajtra pokracujem... Musim si toho vela dostudovat... Pripadne sem este pisnem otazku, ked mozem... Myslim ze tato tema bude coraz viac popularnejsia ;)

odpovedam

redka, nieco o IF najdes aj tu, pisal to simon kopunec, velmi sikovny clovek, ktory ma studie v malicku. fitcult.refresher.sk

ono tych clankov je vela, aj nizsie, co som poslala link v anglictine, pekne sumarizuje poznatky nielen o IF. tak napr. moje jedla:

1. jedlo (o 12 hod)
- proteinovy sejk, iontovy napoj, 2x kiwi, 1 banan, 40g vajecne bielka, 15g kokos, 30g arasidove maslo
(dokopy 70g bielkovin, 58g sacharidov, 26,5 g tuku)

2. jedlo (o 19:30)
- paradajkovy pretlak, smotana, makky syr eidam, 1 cibula, 3dcl cmaru, ryzove chlebicky 5ks
(dokopy 29g bielkovin, 66g sacharidy, 19g tuku)

+ este skryte kalorie napr. v kave s cukrom, sem tam nejaky cukrik alebo kolacik.

Ale inak jem cokolvek - maso, ryby, vajicka, vajecne bielka zvlast, kyslomliecne vyrobky, syry, strukoviny, sacharidy vsetkych druhov, rozne druhy olejov a masiel, vzdy mam k jedlu (hlavne na noc) kopku zeleniny na dlhsi pocit sytosti.

Zaklad je ten, ze ak mas trening v case feedingu, tak pred treningom sa snaz sacharidy velmi nejest (najlepsie len bielkoviny + tuk, napr. mozzarelu s trochou oleja a zeleniny alebo vajicka so zeleninou).

Casom si to prisposobis, ja som tiez hladala, ako by bolo IF vhodne pre mna, niekedy presvihnem cas a mam interval aj 9 hodin, mala som aj 10. proste tak, aby som sa naozaj najedla v takom mnozstve, v akom potrebujem.

Ak si chces zachovat dobru inzulinovu odozvu, tak je najlepsie skoncentrovat sacharidove jedla do max. 2 jedal denne. To plati samozrejme vseobecne, nielen pri IF.

redka

aha tak to o com som pisala nebolo IF, ale warrior diet od Oriho... tam sa pise o undereating, kedy sa moze jest aj ovocie ci zelenina pocas 18 hodin a potom jedno velke overeating jedlo.... kulturistika.ronnie.cz

redka

vdaka za vycerpavajuse opovede.. bola som mimo comp... este mi prosim napis, co konkretne jedavas... co v dni kedy trenujes, co v dni kedy netrenujes...ja cvicim len cviky s vlastnou vahou doma + nejake cinky takze nemakam tvrdo ako ty... ale som rada, ze somsa vobec rozhybala :D

ahri to su myty o stravovani... tak ako je kopa vyskumov, ktore hovoria pre tvoje typ stravovania, je kopa vyskumov, ktore hovoria, ze tento model nie je daleko ten najlepsi a tiez ze nemusi vyhovovat rovnako kazemu... tak ako IF nemusi sediet kadzemu... ale ak tebe sedi 5-6 jedal denne tak je to ok...

odpovedam

Ahri, ziadne vyskumy nepreukazali, ze castejsie jedenie znamena zrychlenie metabolizmu. Metabolizmus sa spomaluje az po niekolkych dnoch nejedenia, a to tiez nie u kazdeho cloveka. Ono sa to len tak hovori, ze "jedz casto, aby si si nespomalila metabolizmus", ale paradoxne IF ho mierne zrychluje.

IF nie je ziadna dieta, je to len uprava casu, kedy jes, aby si maximalizovala ucinky tvojej hormonalnej sustavy. Jasne, ze sa da schudnut aj inym sposobom. Pretoze termodynamika nepusti. To je cely "zazrak", nic ine. IF nie je o niekolkych dnoch ci hodinach. Precitaj si skusenosti ludi, ktori na nom su uz niekolko rokov. Nenasla som jedineho, ktory by sa chcel vratit k povodnemu stravovaniu. Navyse, IF nie je trend ako diety, ale vedecky verifikovatelny a podlozeny styl stravovania. mas o nom kopec studii. Problem je ten, ze ludia siria a veria roznym mytom ohladom stravovania a povazuju ich za vedecke, ale minimalne 90% veci, co siri dietny a fitness priemysel su hluposti. radsej si veci overuj...

tu mas skvely (vedecky) clanok o tom, co to IF je. je vsak anglicky.

www.leangains.com

odpovedam

Ide tam predovsetkym o zohladnenie niekolkych kriterii, ktore ludia pocas cvicenia (ale nielen oni) potrebuju. Napr. mat dostatok energie, palit tuk a mat dostatocnu inzulinovu odozvu na rast svalovej hmoty (kto je menej porcii a castejsie, je rezistentnejsi voci inzulinu, co nie je dobre). Hormon inzulin zabranuje paleniu tuku, preto ak od rana do vecera jete a mate v kazdom jedle sacharidy, je nizka sanca, ze telo pali tuk efektivne.

dalsim benefitom je to, ze pecen robi to, co "ma", pretoze sa nezaobera neustale produkciou a vylucovanim traviacich enzymov, ak clovek je viac krat denne.

V case postu telo cerpa ako zdroj energie ulozeny glykogen a ulozeny tuk, hladina cukru v krvi je na normale a nekolisa. Preto clovek nema take caste vykyvy energie pocas dna. To je zhruba cele. IF nie je dieta, je to len zmena toho, kedy jes, nie co jes.