Strach zo straty

Príspevok v téme: Strach zo straty
m.patrik

ahoj,
na leto odlietam ja a moja priatelka na taky vymenno-pracovny pobyt do USA na 3,5 mesiaca. Mozno vam to nieco hovori Work & Travel. Na takychto vyletoch sa deju rozne veci - sex, drogy, alkohol. Proste mladi si to idu uzit a zabavit sa. Tiez sa tam ideme zabavit, spoznat krajinu, kvoli peniazom tam nejdeme. Co je moj strasiak? Obavam sa toho, ze tam na priatelku budu skusat nieco ini chalani. Isto sa tam najdu taki, ktori sa nestitia toho, ze tam dotycny/a ma partnera. Priatelka je pekna, i ked sama hovori, ze kto by ju chcel, co su nezmysly. Ja som na nu strasne naviazany a jednoducho sa bojim. Priatelka nie je taka, ze sa da namotat, je mi verna cely nas niekolko rocny vztah, ale ja vsade vidim cihajucich "supov", a jednoducho aj ked priatelke verim, tento pocit ma zoziera :(.
To, ze by tam po mne isla nejaka zena sa neobavam, za cely vztah s partnerkou som nezazil nieco take. Mozno je to tym, ze zeny su ine, alebo som nepritazlivy.

Boli ste aj vy niektori takto v USA s partnerom/kou? Mam opravnene obavy? Viete mi nieco poradit (mozno lekara, aby som nebol taky)?

m.patrik

Ako sa mam citit, ked priatelka to prezentuje tak, ze idem s nou lebo by som ju nepustil samu, ze to je hlavny dovod, a jej mama povedala ze ju budem obmedzovat. Hm neviem naco tam idem :/. Byt tam s pocitom ze ju obmedzujem. Ja chcem mat s nou spolocne zazitky a tak to aj prezentujem.

m.patrik

labutienka:
dakujem za povzbudivy prispevok :)
ten kamarat a ta chata, tam by neboli sami, a nie je to jej byvaly, ale len kamarat, ktory ju kedysi lubil, ci este aj teraz, to neviem.
Viem, ze priatelka je tolerantna a ma ma naozaj rada. ja tie svoje myslienky budem musiet zacat ovladat, pretoze som si vedomy, ze priatelku mozem takto stratit a inu by som uz nechcel.

este raz dakujem labutienka.

labutienka

OPRAVA PREKLEPU v mojom predoslom komentari - vo vete:

A ak sa znovu objavia myslienky, ze by ta tvoja partnerka mohla opustit alebo podviest s inym muzom, je dolezite aby si sa NAUČIL proti tym myslienkam v tvojej mysli bojovat a aby si nedovolil, aby ovladali tvoju mysel a deptali ta.

labutienka

m.patrik:
V tejto situacii, v ktorej si, je podla mna dolezite rozlisit, co su este uplne normalne, zdrave a opodstatnene obavy a co uz je z tvojej strany prehnane.
To, ze nejaky chlap volal tvoju priatelku k sebe na noc prespat na chatu, je uplne jasny sexualny navrh.
Ked chlap k sebe na chatu vola na noc zenu, je to vacsinou preto, ze si s nou chce poriadne zasexovat a uzit, najmä ak sa mu ta zena paci. Urcite jej nechcel celu noc ukazovat zbierku motylov.
Je to tvoja priatelka, takze ako muz by si jej urcite nieco take nemal dovolit, aby isla na noc k nejakemu inemu chlapovi na chatu prespat, a ona by ta o nieco take ani nemala ziadat, aby si s tym suhlasil, aby isla sama bez teba s inym chlapom na noc na chatu.
Neviem, ci ten chlap vie, ze ona chodi s tebou, ale ak vie, ze je zadana, tak by ju k sebe na noc nemal na chatu ani volat, ak ma v sebe aspon trocha slusnosti. Zrejme ten chlap asi len skusa, ci by ťa tvoja priatelka podviedla, niektorí chlapi su zial takí.
Ja som tiež zadaná a mam priatela, ale keby ma nejaky moj byvaly napadnik volal k sebe na noc na chatu, aby sme tam boli iba sami dvaja, tak by som to razne odmietla, lebo by mi to prislo voci moju terajsiemu priatelovi nečestné sa vlacit na noc na chatu k inemu chlapovi, ktorý by ma tam celu noc zvadzal a ani by ma nenapadlo mojho terajsieho partnera ziadat, aby s niecim takym suhlasil.
Takze, ak by ti vadilo, ze by tvoja priatelka isla spat sama na noc na chatu k inemu chlapovi, je to uplne normalne a zdrave, ze ti to vadi, a nemal by si s tym ani suhlasit. Hlavne si kvoli tomu nerob vycitky, ze ti to vadi. Vycitky by si mal robit ten chlap, co ju vola k sebe na chatu, aby si zasexoval so zadanou zenou a nie ty.

Samozrejme, ze je ina situacia, keby isla tvoja priatelka len tak s kamaratkami alebo kamaratmi von - to je ina situacia, take veci by si jej nemal zakazovat ani vycitat, hlavne ked idu viacerí ludia, na tom by nemalo byť nič zle.

A k tvojim obavam zo spolocnej cesty do Ameriky - tie mi pridu uz fakt trochu prehnane. Z toho co pises - ze spolu chodite s priatelkou uz niekolko rokov - mi vyplyva, ze ťa ta tvoja priatelka ma uprimne rada, lebo ak by ta nemala rada, tak by s tebou nevydrzala vo vztahu tak dlho.

Myslim si, ze tvoje pochybnosti a neustaly strach z toho, ze by ta tvoja priatelka mohla opustit, môzu pramenit aj z toho, ze si neuvedomujes svoju vlastnu hodnotu ako clovek. A myslim, ze to je oblast, kde by si mohol zacat pracovat sam na svojom osobnostnom raste. Je dolezite, aby si si uvedomil, ze mas ako clovek hodnotu, ze si hoden lasky a ze si hoden toho, aby ta tvoja priatelka lubila. Skus porozmyslat nad tym, ake mas dobre vlastnosti a uvedomit si ich. Tvoja priatelka je s tebou vo vztahu preto, lebo si urcite na tebe nejake vlstnosti ceni a to je dolezite, aby si si to uvedomil. Ked si uvedomis svoju hodnotu ako muz, a ze si clovek, ktory ma zene co ponuknut, tak by ta tvoje neustale obavy o stratu partnerky mali prestat suzovat.

A ak sa znovu objavia myslienky, ze by ta tvoja partnerka mohla opustit alebo podviest s inym muzom, je dolezite aby si sa neucil proti tym myslienkam v tvojej mysli bojovat a aby si nedovolil, aby ovladali tvoju mysel a deptali ta. Ak by ta zasa prepadli take negativne myslienky, tak si v duchu povedz, ze tvoja priatelka ta ma rada, ze si hoden jej lasky a ze sa rozhodujes jej doverovat. To, comu budes verit je tvoje rozhodnutie, je to vec vôle a chce to trocha sebaovladania v oblasti myslienok. Viem, ze to nie je lahke, ale da sa to zvladnut.
Uvedom si, ze mas ako clovek hodnotu, ze si hoden lasky a skus sa pozerat na svet trocha optimistickejsie, malo by to priniest viac pokoja do tvojej duše :-)

m.patrik

rovinka:
a keby ma chcela priatelka nechat, tak to spravi uz davno pred 4-5 rokmi, nie? ja jej nic nezakazujem, pokial ju napr. nevola kamarat na chatu, ktory ju lubil, ale potom som jej povedal, ked som sa nad sebou zamyslel nech ide. Poznam pripady, kde chalan zakazuje vsetko babe, a este jej aj nadava, ze kde bola. A myslim si aj, ze s priatelkou to mame take vyrovnane, ked jej nedviham dlhsie telefon, lebo som zaneprazdneny, tak tiez sa ma zacne pytat bohvie koho tam mam a co robim :D
nie sme asi normalni.. :D

m.patrik

pritazlivy som, inac by so mnou priatelka nebola uz niekolko rokov. nemame 1 ani 2 rocny vztah. ja ju lubim, to ze mam obavy a mam aj take reci, si uvedomujem a chcem s tym nieco robit, lebo to vytaca hlavne mna.
a ako sa hovori: doveruj ale preveruj ;)