Tumor Retroperitonea

Príspevok v téme: Tumor Retroperitonea
lenka9

Dobrý deň.Môjmu manželovi zistili na CT v bruchu tumor retroperitonea zavzatim aorty VCI,pr.obličky.Rada by som vedela,čo to znamená,tak po lopate.Vraveli,že mu nádor tlačí na pravú obličku a na žilu al.tepnu (teraz neviem),ktorá vedie do aorty...Má sa ísť objednať na operáciu na onkochirurgickú ambulanciu.Znamená to,že keď mu vyoperujú ten nádor,tak bude všetko v poriadku?Nebude treba ďalšiu liečbu,ako sú tie magnetické rezonancie alebo niečo také?Nie je to dúfam také,ako rakovina,pri ktorej sa dožijú len pár mesiacov alebo rokov?Je to vážne?Ako prebieha operácia a ako dlho by zostal v nemocnici?Bojím sa oňho,máme 7 ročného chlapca a teraz je na ceste ďalšie.Prosím,poraďte,ak máte s tým skúsenosti...Ďakujem

Ria_94

Lenka, to nevadí, keď sa rozplačeš... Ja som sa tiež snažila pred mamkou držať, opakovať jej, že bude všetko v poriadku, plakala som len doma, aj keď som ku nej chodila každý druhý deň... A ptm som prišla po druhej operácii, keď ležala na are, samé hadičky a prístroje, nevedela sa hýbať, a rozplakala som sa vo dverách ako malé dieťa... A tatko, ktorý tam bol so mnou, ptm plakal do telefónu večer...Myslím, že aj tvoj manžel pochopí, že sa o neho bojíš, že neviete čo bude a ako bude... Netvrdím, že mu máš stále plakať, to nie, ale keď budeš sama, alebo s nejakou kamarátkou, kľudne sa vyrozprávaj a vyplač...no opakujem, to že sa pri ňom rozplačeš, nie je slabosť, ale znak toho, že ho ľúbiš a bojíš sa o neho... Držím Vám palce, a verím, že všetko dobre dopadne.

lenka9

Včera mi nenapadlo to slovo chemoterapia,tak som tam napísala tú mag.rezonanciu,ospravedlňujem sa.V každom prípade Vám ďakujem za odpovede,aspoň niečo,lebo som zúfalá.Pýtala som sa manžela,čo vravel lekár,ale dokopy vlastne nič nevedel,iba že je to tumor,že mu tlačí na pravú obličku a tú žilu (preto ho aj bolia obličky a brucho) a treba to operovať.Akoby to bola malina,vyoperovať to a bude všetko v pohode.Má sa ísť objednať na onkochirurgiu,tak sme si mysleli,aj si myslíme,že ho hneď objednajú na operáciu,keď mu o tom vravel lekár,ale asi mu tam budú robiť tie histologické vyšetrenia,ako píšete?Chcem ísť s ním,ale ja som taký plačko.Hlavne teraz v mojom stave,keď mi hormony kolíšu ako chcú.Keby som sa tam rozplakala,tak by som mu tým veľmi nepomohla...

Ria_94

Ilek, samozrejme, česť výnimkám... Ale mňa by tiež nazlostilo, keby mi doslova odopierali informácie o mojom zdravotnom stave... Mamke bolo ešte horšie z toho, že nevedela, ako na tom je, než z vedomia, že má nádor na mozgu... Ja chápem, že je to ťažké, a chce to nejakú prax, ale odopierať informácie tiež nie je správne. A prepáč, že sa vyjadrujem *nezdvorilo*, ale čo som si so zdravotníkmi prežila posledné 4 mesiace, neprajem nikomu. Viem, že nemôžem každého hádzať do jedného vreca, ale už to bolo na mňa dosť, dotyčné osoby si zaslúžia takéto vyjadrovanie. Ale už som odbočila od témy. Nech sa Lenka rozhodne akokoľvek, ja som napísala svoju skúsenosť, ako naša rodina zistila niečo o zdravotnom stave jedného z člena.

llek

Ja som napisala ako to ma byt. Tebe v podstate bez pisomneho suhlasu tvojej mamy nemal kto co vlastne ani hovorit. Ale plati, pacient pokial je svojpravny, tak on je ten co ma byt informovany. A taka drobnost, nie sme zaby, teda nekvakame, najma ak sa jedna o poskytovanie informacii o zdravotnom stave. Ako nie je to vobce nic lahke oznamit pacientovi ze ma nadorove ochorenie. Robim to denne a nikdy to nebude lahke, takze mi to nepride vtipne a uz vobec nie ako kvakanie

Ria_94

Ilek, mojej mamke v januári zistili nádor na mozgu, po CTčku už ju ani nepustili domov, a jediné, čo jej povedali, bolo že má nádor... Nech sa pýtala čokoľvek, na nič jej neodpovedali. Až keď som tam po návšteve nabehla, nech začnú kvákať, tak mi zrazu poukazovali aj snímky, aj vysvetlenie, aj fotokópiu zo spisu... Lekári doslova nevedia podávať informácie pacientom...

llek

Bez histologie ti nemoze nikto nic viac povedat. Zatial sa vie ze nieco je v retroperitoneu, urobi sa z toho histologia a potom sa da hovorit o tom, co robit ako liecit, prognoza a podobne. Bez histologie to su vsetko iba dohady zalozene na nicom. Nesnaz sa mat teraz odpovede na svoje otazky, lebo ako som povedala vsetko budu zatial len dohady, a mohlo by to byt v zmysle a ja poznam jedneho co mal tiez take nieco a bolo s nim to a to. Zatial nikto nevie co presne tvojmu manzelovi je, takze ziadna presna odpoved. A este poznamocka o tom, ze mas sa ist s lekarom ty sama bez manzela o niecom rozparavat. Zasadna chyba, to snad nemohol niekto mysliet vazne dat ti taku radu. Tvoj manzel je mlady clovek a je svojpravny, takze v prvom rade sa musi lekar rozpravat s nim a ty na zelanie manzela mozes byt pri tom, nie naopak. Nikdy sa o take nieco nepokusaj, ziskavat informacie bez manzela. Manzel je ten co musi dostavat informacie, ty si ta co mozes byt pri tom, stat pri nom a podporovat ho. A dalsia vec, najskor mu z toho budu robit vzorku a az na zaklade vysledku sa rozhodovat, ci este nejako operovat alebo liecit inym sposobom. Tumor retroperitonea nie je nieco co vylupnes ako hrasok zo supky. Najprv musis vediet co to je.

Ria_94

Tiež Vám radím, aby ste sa o tom poirozprávali s lekárkou, najlepšie bez prítomnosti partnera ( v prítomnostopi pacienta nebývajú takí otvorení)... Držím palce, nech to dobre dopadne.

cancer

Tieto otázky ste mali s doktorom prebrať. Inak to záleží od toho či ten ador bude zhubný či nezhubny a podľa toho sa bude ďalej liečiť. Môže ale ani nemusí dostať chemoterapiu a magnetická rezonancia sa používa na vyšetrenie a nie na liečenie na liečenie je chemo a ozarovanie