Odist s priatelom do zahranicia...

Príspevok v téme: Odist s priatelom do zahranicia...
lulka8874

Ahojte.. chcela by som len tak pre zaujimavost vediet vas nazor na tuto vec. Precitajte cele prosim :P

Predstavte si, ze mate priatela.. (ja mam uz 5 rokov).. mate v zahranici (anglicko) niekoho z rodiny, kto tam zije uz veeelmi velmi dlhu dobu, je tam uz usadeny, v praci je uz na lepsej pozicii a vy ako rodina dotycneho mate obrovsku sancu sa tam dostat.. nie cez agenturu, nie naslepo.. ale doslova tam pridete a mate hned kde byvat a o pracu mate hned tiez postarane.. tu na SK je zla situacia.. tazko sa hlada praca atd.. ludia casto zbytocne studuju roky na VS.. no a idem k veci... kedze som uz tak dlho s priatelom tak musim povedat, ze uz sa aj citim na to, aby sme spolu uz zacali aj zit a kludne by som nebola ani proti svadbe.. lenze on chce ostat tu na SK.. teraz konci uz vysku a bude sa snazit najst si nejaku pracu.. ja tiez studujem ale este mi to trochu potrva.. a tiez ked skoncim tak si hned tak lahko nenajdem nejaku dobru pracu.. a tak sa to bude zase len natahovat... ked som sa nadtym zamyslela tak v tej dobe ked uz budem mat po skole a kym si budem zhanat pracu tak uz budeme spolu mozno aj 10 rokov... no a tu chcem vediet vas nazor.. ostali by ste radsej tu na SK, dokoncili si skolu, potom si hladali dlhu dobu nejaku dobru robotu alebo by ste rqadsej s priatelom/priatekou jednoducho odisli namiesto tych 5 zabytych rokov na vyske na par rokov do zahranicia, boli tam pekne spolu, zarobili pekne peniazky, nieco si aj uzili a potom by ste sa trebars vratili domov.... existuje tu vobec niekto kto by to chcel tak ako ja? :D nezabit zbytocne roky na vyske ktora by vam ajtak velmi nepomohla ale ist radsej s niekym koho milujete trochu do sveta a byt proste spolu,.

nbvf

zijem v anglicku niekolko rokov. ludia, ktori si pred prichodom do anglicka hovorili ze sa anglicky dorozumeju, tak ani po 2-3 rokoch nerozpravaju bez chyb a maju niekedy aj tazkosti s porozumenim. nie to studovat v uplne cudzom jazyku. navyse jednA z podmienok prijatia na univerzitu je spravit pomerne narocne skusky z AJ (zahrnaju porozumenie rozhovorov aj pisanie a gramatiku atd.)

spring

liberta .. ach.. tak v tom ja prehlad nemam, ale urcite tam budu aj lepsie skoly :) ..
khcc ... ja verim ze rec sa nauci rychlo na uroven dostatocnu aby mohla studovat .. predpokladam, ze uz teraz vie anglicky..

khcc

marika ty si z akej planety prisla???
v anglicku po troch mesiacoch rozpravat bez chyb a po roku ako rodeny anglican? tak to ani nahodou. rozpravat a rozumiet je naozaj tazke. jasne ze po roku clovek bezne komunikuje, ale ani nahodou to nieje ang. bez chyb a uz vobec nie ang na vyssej profesionalnej urovni. a nie to este studovat nejaky odbor v cudzom jazyku
a len tak btw. univerzita v uk stoji 9000£ na rok.

liberta25

spring, len na margo VS v zahranici. Anglicko, Irsko, dnes tam uz studuju VS aj make up. preto som narazala na uroven vzdelania. je rozdiel mat dobru skolu v zahranici alebo byt namakany ITckar so skoncenou nasou, vtedy sa uplatnis hocikde. ak je niekto zamerany ekonomicky, skor by som sla do Rakuska, Nemecka.

liberta25

sewie to presne zhrnula, ja ti pridam iba vlastnu skusenost, snad ti to pomoze. tiez som odisla do zahranicia, nemala som ukoncenu VS, priatel (vtedy sme boli takisto 5 r. spolu) tam uz bol, cize som si musela najst len robotu. zlakala ma vidina lepsieho zarobku. tato priorita mi vydrzala par rokov, bolo fajn mat drahe saty, chodit po dovolenkach, nemysliet, kedy pride vyplata. asi po 2 rokoch mi zacalo vadit, ze nevyuzivam svoj mozog naplno, moja praca nebola pre mna zmysluplna, tiez som si bola vedoma, ze narod, kde som zila, nie je najvzdelanejsi. a coraz viac som si uvedomovala, ze asi raz budem chciet zit na SVK. takze som zacala opat studovat na SVK, ale stale som zostala zit v zahranici. (mam specificku VS, ktora sa viaze na SR, takze som vedela, ze na SR sa urcite vratim, otazka bola, ako budem zvladat studium tou formou). v kazdom pripade, vratila som sa este pred ukoncenim VS, zmenila som svoje priority, pochopila som, ze radsej budem chvilu zit s nizsim zarobkom, ale budem tam, kde som stastna, kde mi to dava zmysel, kde mam priatelov, ktorych si vazim a hlavne, kde budem medzi vzdelanymi ludmi. nevyhovovala mi tiez klima, kultura naroda. priatel (uz ex), hoci ma VS, nie je to nic prakticke a doteraz je chvilu tu, chvilu tam. nie je az tak zamerany na zmysluplne vzdelanie a pracu ako ja, vybral si svoj zivotny smer. robi po svete a zaraba dobre, ale z mojho pohladu ho to raz aj tak dobehne.
takze to zhrniem: zalezi, ci chces prezit zivot skor ako dobrodruh, z mojho ponimania take poflakovanie tam, kde platia viac. tiez zalezi, ci tvoj priatel uz vie alebo neskor zisti, ze jeho priority su rovnake ako tvoje alebo uplne ine. ja som v zahranici prisla nato, ze vzdelanie je dolezitejsie ako materialne zabezpecenie, ktore som ziskavala nezmyselnou pracou.
hlavne sa riad podla svojich pocitov, ak budes stastnejsia niekde v zahranici, tak tam ostan. a ked ta to laka, urcite tam chod.

LMarika

Pokial len nestudujes medicinu, ci informatiku, pripadne jazyky, tak sa vykasli na skolu a zmizni do zahranicia, cim skor, tym lepsie. Svoje rozhodnutie nikdy neolutujes, ale naspat na Slovensko sa UZ NIKDY NEVRACAJ!!! Necakaj, ze si s perfektnou anglictinou a s nejakymi odpracovanymi rokmi v Anglicku najdes na Slovensku pracu na nejakej top manazerskej pozicii za 5000 € mesacne v cistom iba preto, lebo vies perfektne po anglicky. Pokial len nemas na Slovensku otca premiera, prezidenta republiky, ci nejakeho top manazera, pripadne nejakeho velmi blizkeho cloveka poriadneho prachaca, ktory by ti cez rodinkarstvo, znamosti a strkanice vedel zohnat dobry job, tak na dobru pracu mozes akurat tak definitivne zabudnut, lebo ju ziskaju ini, ktori ti vyskou IQ, rozumovymi schopnostami a jazykovymi znalostami nesiahaju ani po clenky, ale mali znamosti na spravnych miestach, o tom je totiz hladanie si prace na Slovensku, nanajvys sa mozes strcit do nejakeho blavackeho IBM a za par drobnych tam makat az do dochodku, zatial, co v Anglicku ti bude lepsie. Preco lepsie? Prides tam a anglictina sa zacne na teba doslova lepit, po troch mesiacoch budes brblat uz bez chyb, mozno trochu so slovenskym prizvukom, po pol roku uz ako rodena Anglicanka. Zarobis si nejake peniazky a vysoku skolu mozes vystudovat aj tam. A nie skolu nejaku podradnu slovensku, ktoru pomaly zvladaju uz aj debilciatka, co pisu vybrane slova s makkym i, ale skolu, ktora ma uroven a ktora ti umozni presadit sa v zivote, skolu, ktora ti prinesie uplatnenie sa v zivote, skolu, ktoru studvat ma zmysel, lebo citis, ze ti do zivota nieco dava. Osobne poznam cierneho chalana z Indie, ktory vie perfektne po anglicky. Najskor odisiel do Anglicka iba pracovat, neskor tam vystudoval vysoku skolu ekonomickeho zamerania, je magister a potom sa prestahoval do Rakuska, kde uz roky pracovala jeho manzelka, cize v case jeho VS-studia zili oddelene, ale lubili sa a skypovali si kazdy den, len proste ona mala pracu v Rakusku a on skolu v Anglicku, tak zili oddelene len kvoli vzdialenosti, hoci aj boli zosobaseni a lubili sa, ona ziskala rakuske obcianstvo a on tym padom, ze bol s nou zosobaseny, automaticky tiez, po skonceni skoly sa hned nastahoval k nej do Rakuska, po nemecky nevedel, predstav si, ani slovo, ale s perfektnou anglictinou a s VS-diplomom z normalnej, anglickej vysokej skoly, ktoru mu v Rakusku uznali, ziskal pracu na manazerskej pozicii vo firme, ktora vsetky objednavky robila v anglictine a zamestnavatel bol stastny, prestastny, ze takeho dobreho zamestnanca ziskal, lebo mal problem s obsadenim pozicie, na ktoru sa vyzdadovala perfektna anglictina a este aj povedal, ze nemcinu mu netreba, chalan sa vsak casom po nemecky samozrejme naucil. Ked toto dokazal dosiahnut cierny clovek z Indie, tak ty by si to nedokazala? A veruze dokazala, ale bohuzial nie na Slovensku. Su vsak krajiny, kde to dokazat mozes. Slovensko si ale zo zoznamu tychto krajin velkou cervenou hrubou fixkou vyskrtni ako prve.

sewie

zavysi od toho aka praca ta tam caka a co studujes a co chces robit...ci na to co chces v buducnosti robit vysku potrebujes alebo nie...