Odísť do zahraničia alebo ostať na Slovensku? Alebo...?

Príspevok v téme: Odísť do zahraničia alebo ostať na Slovensku? Alebo...?
Nerozhodpár

Váhame s priateľkou,

či ostať na Slovensku a nájsť si nejakú (nič moc) prácu, žiť si v podnájme a časom si vziať hypotéku na (100) 30 rokov,

alebo odísť robiť do zahraničia /UK, Holandsko, čojaviemkam/, našetriť si nejaké money, prípadne šetriť tak dlho, kým si na to bývanie nenašetríme (ak je to vôbec reálne pri zahraničnej minimálke napr. v sklade).

Máme niečo mááálo na teoretické vycestovanie niekam do Európy, anglicky vieme na takej dohovoriacej sa úrovni, priateľka vie aj po nemecky, ale ja nie. Školy máme bez praxe, takže sme prakticky nevyužiteľní v nejakej kvalifikovanej robote. Na výšku sa nechystáme v tomto živote, pretože ani jeden z nás nechce byť lekár, právnik, ITčkár... a pod, čiže by bola zbytočná (podľa mňa). Zaujímali by ma vaše názory a skúsenosti, čo by ste odporúčali. Odlúčiť sa určite nechceme, na prvom mieste je, aby sme boli spolu, lebo sme sa fakt našli.

OTÁZKA: Ostať alebo odísť?

jhcvv

Minimalka je v uk £6.50 na hodinu pre ludi nad 21 rokov.
Porovnat vydavky na zivot z minimalnej mzdy a porovnat to so slovenskom .. Tak poviem ze v takom zivote nieje velky rozdiel

liberta25

ok, stale to je menej pre ludi, ktori tam nabehbu bez vzdelania, lebo ti urcite nebudu zarabat nad tych xx percent. prave o tom som pisala, je to rovnake. pre, a teraz s prepacenim, ale ludi bez ciela a intelektu, je VB a Irsko zaujimave, ak tam vobec ziskaju job uz teraz. kdezto slovak,cech, hocikto, kto ma ma vysku v oblasti, kde sa da zarobit, ten zarobi aj doma. samo, zalezi od sikovnosti, obcas znamosti, emocialneho intelektu, napadov, dravosti a pod..

bfcb

V uk sa plati zvlast zdrav. poistenie a zvlast dan.
Dan: 20% z platu do zarobku £31.785 rocne.
40% dan zo zarobku medzi £31,786 a£150,000
45% dan zo zarobku nad £150.000

Nezdanitelna cast platu je £10.060, kazdy rok sa to trochu zvysuje. Minuly rok to bolo £10.000

Zdrav poistenie sa plati zo zarobku nad £155 tyzdenne.
Medzi £155 a £815 na tyzden (£672 to £3,532 a month) sa plati 12% z platu
Plat viac ako £815 na tyzden (£3,532 na mesiac) sa plati 2%

liberta25

bgcbn, v Anglicku, ak sa nemylim, plati system jednotneho odvadzania dani. tak ako na SR vyplatach to vyzera, ze zvlast platis odvody za dane a zvlast za zdravotne a socialku, vo VB to je vsetko v jednom. si vlastne automaticky zdravotne poisteny hned, ako zacnes pracovat legalne. neviem, ci sa mylim, budem rada, ak sa k tomu vyjadris. ale celkove odvody su nizsie, ratala som to. este je otazka, ci vo VB rastie percento odvodu k pomeru zarobku. ale aj to som ratala (ale na Irsko), stale mi to vychadza, ze v Irsku je to menej ako na SR. (len moj predpoklad, ze to bude podobne vo VB v tomto, ale sama viem, ze najskor sa mi zdalo, ze mi platime menej, ale konecne cislo po fakt pocitani bolo prekvapujuce.)

bgcbn

liberta25 neviem aku dan na svk platite, ale tu sa platia velke odvody do zdravotnej. ak ma niekto plat dajme tomu 3000£ do zdravotnej odvadza asi 280£ a dan je cca 423£ mesacne. na slovensku sa platienej sa mi zda

hhc nv

necitala som celu diskusiu. zijem v londyne a tu jednoizbovy maly byt, dalej od centra, 3-4 zona stoji od 900£ mesacne, + voda, elektrika, net, dan za byvanie, dan za tv. dokopy 1200£ minimalne

vebe

Nemam samozrejma vseobecnu skusenost s mnohymi krajinami, to nema asi nikto. Mam skusenost, ze co to je odist do zahranicia a nejaky cas tam pracovat, tak viem posudit financnu stranku, ta byva v zahranici vyhodna, ale viem posudit aj tie ine ludske stranky- pozitivne aj negativne, ked clovek odide. K tomu Svajciarsku, moj syn tam zije vcelku dlho, lebo tam studuje. No, ako student tam dokaze vcelku dobre vyjst, lebo pre studenta su tam urcite zvyhodnenia, akonahle je ale clovek zamestnany, zivotne naklady prudko stupaju- naklady na byvanie, doprava, zdravotne poistenie, jedlo, oblecenie. Ale jednu vec tvrdi, ze nie je pravda, ze su Svajciari uzavreti a ze by sa s nimi nedalo, ako sa tu na Sk zvykne tvrdit. Zaklad je naucit sa ich jazyk a teda aj dialekt a ukazat volu integrovat sa. To plati asi vseobecne vsade v zahranici.

MultiLevel

Sisi, pisem len o tom, s cim mam sama skusenosti. Rozumiem, ze taky vychod Slovenska ma urcite nizsie prenajmy bytov, ale bolo by scestne porovnavat prenajom v Lipanoch s co ja viem, s centrom Osla, alebo vymyslim si s Amsterdamom....rozumies. Preto som ako priklad dala hlavne mesto Slovenska. Nebudem snad porovnavat chudobnejsiu cast krajinu, kde ludia nezarobia pomaly nic a ich ceny bytov s mojim platom a s cenou mojho bytu. Vzala som to globalne a skrz to, s cim mam skusenosti.
Moja skusenost je zatial taka, v ramci krajiny kde zijem, ze hoci mame vysoke dane, viem, kde tie peniaze idu, viem co za ne dostanem. A po odcitani vstekych nakladov mi/nam co to zostane a rozhodne sa nemusime uskromnovat ako pise vebe...Tym som chcela povzbudit zakladatela temy pri vybere krajiny. Osobne sa mi este velmi paci Svajciarsko ;)

sisi266

Multilevel, ale ty si spominal severske staty,nevravel si konkretne o norsku. A mas v pravdu v bratislavy su vysoke najmy a nehnutelnosti, ale to he zas v kazdom hlavnom meste . A Slovensko nie je len Bratislava!!

liberta25

tak neviem, ako to je v Holandsku, ale suhlasim s Multilevel, tie ceny su velmi podobne. ja som v zahranici byvala v centre mesta a platila som za dvojizbak 650 eur/m. to je snad aj menej ako dvojizbak v centre Bratislavy. Slovensko je lacnejsie len v cenach cigariet, alkoholu a dopravy. vsetko ostatne je tu drahsie.