Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Utek z domu

Príspevok v téme: Utek z domu
utekamzdomu

Ahojte...kvôli istým dôvodom sa snažím odísť z domu v 18-tich...no som len na gymnáziu a mám ešte rok času. Chcem sa teda spýtať, či sá dá nejako takto zamestnať a ešte si dokončiť školu...má človek v tomto veku šancu sa vôbec slušne uživiť? Čo by ste robili na mojom mieste?

LMarika

Fakt sa to uz s tymi rodicmi neda vydrzat a je to tak strasne zle? Ak si uz mala 18, tak pokial by si si nasla pracu na plny uvazok a podnajom jedine s tym, ze by si mala nejakych spolubyvajucich, mohla by si si na skole skusit vybavit individualny studijny plan. CIze by si nechodila do skoly, ale by si si prisla len po ucebnice a ucila by si sa sama doma (raz za polrok komisionalne skusky) a popri tom pracovala. To by snad slo. Praca vsak jednoznacne musi byt, aby si od nich zmizla prec, lebo je velmi zle, ak je clovek na niekom financne zavisly. Normalny clovek je urcite stastny, ked vie, ze sa dokaze uzivit aj sam. Co tak ist za casniku do erotickeho salonu? Nie za prostitutku samozrejme, lebo to sa vacsine zien hnusi a kto vie, ci by ta za prostituciu nevyhodili zo skoly, ale ako casnicka by si tam mala asi lepsi prijem ako v nejakej krcme, kam chodia opili chudobni chlapi. Pripadne za krupierku do nejakeho kasina? To by boli skor prace na noc, ak by ti neprekazalo pracovat v noci (nakolko si mlada, nocna praca by ta nemala unavit tak velmi ako nas, co sme uz starsie...) a za nocnu pracu su aj nocne priplatky, takze peniazkov viac ako ked pojdes za predavacku do obchodu, si myslim. Alebo mas vodicak? POznam chalana, ktory zarobi takmer 700 € mesacne, rozvaza na dodavke pecivo, robi len same nocne 6 az 7 noci v tyzdni, ale on uz musi, lebo je chyteny do pasce, ma dve deti na krku. Alebo robit taxikarku? Taxikari tiez nezarabaju najhorsie. Co nevidiet, budu prazdniny a cez prazdniny, nakolko mas 18, si mozes kludne najst pracu na plny uvazok a v septembri sa opytat v skole, ci by ti vedeli dat individualny studijny plan. Ja som kedysi chodila na gympel a individualny studijny plan dali hocikomu za hocico. Jedna baba sa dala najskor oslobodit od telesnej, potom sa jej nechcelo chodit do skoly, puberta s nou plieskala a chodila kamsi tancovat nejake disco tance, ci co... Ale len ako hobby. Nie sutazne a nie na akejsi vysokej urovni. Od druheho rocnika mala individualne studium. Jeden chalan si isiel obcas kamsi zahrat biliard, ale zase nie nejako sutazne a na urovni a hned mu dali individualne, lebo vraj hrava biliard. Jedna si zase vymyslela najaku tazku diagnozu, vraj ma vazne prolemy so srdcom. Mozno aj trosku chora bola, netvrdim, ze nie, ale to este nie je dovod na vypytanie si individualneho studia, to by tak akurat mohol byt dovod na oslobodenie sa od telesnej. Ona vsak poziadala o individualne studium a schvalili jej ho. Dalsi pripad - na istu strednu zdravotnicku skolu v sucasnosti chodi mlade dievca, ktore so sexom zacalo akosi priskoro, uz ma dve deti. Tiez ma individualne studium, ale za takychto okolnosti to uz naozaj byt musi. Som si ista, ze ak nataras riaditelovi skoly, ze ste velmi chudobni a musis pracovat, bla, bla, bla..., tak ti to individualne studium da a budes mat pokoj od rodicov. Drzim ti palce, nech vsetko vyjde podla tvojho planu. Snad budes mat dobrych spolubyvajucich, pripadne aj dobru pracu, ktorou sa uzivis sama a budes byvat v podnajme v garsonke a sama. No ak by si fakt po nociach rozvazala pecivo a mala podnajom niekde mimo BA, kde je to lacnejsie, mozno by si naozaj mohla byvat aj sama. Co sa skoly tyka, znamky nie su dolezite, su bezvyznamne. Dolezite je zmaturovat a za take trojky napriklad sa vobec hanbit nemusis. Ak zvladnes osamostatnenie sa od rodicov pri sucasnej tazkej situacii na Slovensku, mozes byt na seba len a len hrda. VS nemusi byt hned, moze byt aj o par rokov neskor a dialkovo, teraz je prvorade a najdolezitejsie tvoje stastie a tvoja psychicka pohoda a svet sa nezruti, ak na VS nastupis v 25-tich rokoch a studovat budes dialkovou formou. Nech sa dari :D

kafe

nepýtaj sa! Kým nevyskúšaš nezistíš. Hľadaj si prácu čašníčky, predavačky, pomocnej sile v kuchyni a pod. Neviem, ako to časovo budeš stíhať s povinnosťami v škole, ale keď sa chce, dá sa toho zvládnuť veľa a aj šéfstvo dokáže človeku vyjsť v ústrety. Z času na čas vidno inzerát, kde niekto hľadá spolubývajúcu - sleduj, hľadaj, alebo si podaj inzerát sama, že hľadáš izbu do prenájmu.
Ak ti zostane visieť, práca alebo podnájom, tak až potom zistíš, že sa to nedá. Ale určite to aspoň skús.

LMarika

Najskor si dokonci gymnazium a tych par mesiacov, co ti este zostvaju do ukoncenia skoly, uz nejako vydrz, lebo skoda by bola nechat to tak a nemat ani maturitu, ked si sa uz dostala tam, kam si sa dostala. Predpokladam, ze si uz v poslednom rocniku. Alebo v predposlednom? No aj tak to uz dotiahni do konca a potom si uz rob, co chces. Ak musis zostat u rodicov este rok (pravdepodobne sa s nimi neznesies....), tak to je sice dost dlha doba, ale aj tak zostan, vydrz to uz nejako s nimi a nech ta povzbudzuje myslienka, ze po skonceni skoly od nich vypadnes. Ak chces od nich naozaj odist, tak na vysoku skolu sa v ziadnom pripade nehlas (pojdes neskor...) a postav sa na vlastne nohy hned po maturite. Ako? Jedinou moznostou je odchod do zahranicia. Aky jazyk ti ide lepsie? Anglictina? Nemcina? Pre zaciatok, aby si sa v cuzom jazyku naucila komunikovat a aby si sa rozrecnila, najlepsie bude, ak navstivis najkaku AU-pair agenturu a vypytas si pracu opatrovatelky pre dieta v anglickej/nemeckej rodine. Pri tejto praci totiz stratis kontakt so slovencinou a budes iba s ludmi, ktori rozpravaju recou danej krajiny. A nebudes robit vo fabrike a tlacit sa v nejakom podnajme s dalsimi desiatimi Slovakmi, ktori budu nonstop nalozeni v liehu (normalka...), pri ktorych by si sa naucila akurat pit, ale nie jazyk danej krajiny. PO roku prace Au-pair uz vies jazyk na dost dobrej urovni, aby si mohla robit aj nieco ine. Dalsia moznost je ta, ze ak nemas vztah k opatrovatelstvu deti, tak oslov po maturite niektoru z agentur, ktore ponukaju pracu pre chyzne do rakuskych, nemeckych hotelov. Tu sa ale jedna vacsinou o prace sezonne, teda pre pripad, ze hotel poskytne ubytko a stravu zadara. A to je tak na nejake tri mesiace, mozno tri a pol a potom sa budes musiet znovu vratit domov. No vratit sa nemusis k vasim, mozes sa aj do podnajmu napriklad do nejakeho Brezna, kde zaplatis 150 € mesacne a nie do Blavy, kde zaplatis za podnajom, garsonku, ak chces byvat sama, najmenej 400 €. Zaroven si urobit opatrovatelsky kurz a mozes si cez nejaku opatrovatelsku agenturu najst pracu na dvojtyzdnove turnusy - opatrovat seniorov v rakuskych domacnostiach. To by si bola striedavo dva tyzdne v Rakusku a dva tyzdne doma. Sice v podnajme, ale mala by si svaty pokoj od rodicov a zarobok okolo 700 € mesiac, co mesiac s tym, ze z casu na cas nieco zaplatis agenture. Dalsia moznost, ze po odpracovani nejakej tej sezonnej prace v rakuskom hoteli sa znovu vratis domov k rodicom, zostanes pri nich nejake dva mesiace a potom znovu vypadnes na dalsiu sezonu, tiez do nejakeho hotela. Letna sezona by mohla trvat tak tri a pol mesiaca a zimna tiez. Peniaze nerozplieskaj a po dvoch odpracovanych sezonach v hoteli mas uz dost, aby si si mohla najst podnajom v Rakusku a tam aj pracu. MOzes robit predavacku v MC Donalde, to sa ti asi najskor podari. Ak si podas ziadost do mekaca, zoberu ta s otvorenou narucou a najneskor do dvoch tyzdnov po podani ziadosti uz budes robit. Ale len pod podmienkou, ze byvanie (podnajom) si si nasla sama. Vstupne vydavky su vysoke, musis zaplatit kauciu (poplatok zato, ze si sa nastahovala do bytu) a proviziu(poplatok realitnemu maklerovi, ze ti nasiel byt, ktory si si sice nasla cez inzerat sama, ale ak majitel ide cez realitku, tvoja smola). Kaucia vo Viedni je aj nad 2000 €, provizia tiez tak okolo 2000. A najomne za prvy mesiac priblizne tak 500, pricom si treba rychlo najst robotu, aby si nezostala na ulici. Aku pracu si zvolis, to je uz na tebe. Uz som to tu viackrat pisala, ale pre porovnanie znovu: robis predavacku v mekaci v Bratislave, zarobis nejakych 300, byvas v podnajme v garsonke a sama a za byvanie das 400, co ti zostane? Druha moznost: robis predavacku v mekaci vo Viedni, zarobis 1000, za podnajom das 500, byvas v garsonke a sama, zostane ti 500 a to ti na zivobytie staci. Je sice pravda, ze mozno nic neusetris, ale aspon si sama, mas svoje sukromie a svoj svaty pokoj a nemusis pocuvat rodicov, s ktorymi sa neznesise a ktori ti lezu na nervy. A rovnako sa nemusis tlacit v akejsi kralikarni s dalsimi 20-timi Slovakmi, ktori budu nonstop nalozeni v liehu a naucia aj teba pit a potom to uz pojde s tebou dolu vodou. Lepsie je nic neusetrit, ale mat svoj svaty pokoj, hoci v podnajme a sama. Na Slovensku to nejde, v Rakusku to ide. Aj v dalsich vyspelych krajinach. Zhrnutie: ak uz odist, tak jedine do zahranicia.

Nicolett

Si este len na strednej jedine brigady...Aspon s mojej skusenosti si vdaka strednej pracu nenajdes serizne na to potrebujes vysoku

Textová Inzercia

Stop suchej a olupujúcej sa pokožke!

Vyskúšajte novú kozmetickú masť Psoricol s výťažkami z rastliny Yucca Shidigera.

Zaujalo Ťa niečo? Zostaňme v kontakte!

Registruj sa na fóre a dostávaj emaily o nových príspevkoch v témach, ktoré Ťa zaujímajú.

Chcem sa registrovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Utek z domu - Fórum - ZDRAVIE.sk