Moja babka..

Príspevok v téme: Moja babka..
Pavolvvvv

Dobrý.. Moja 83 ročná babka už asi týždeň dýcha rýchlo a silne... Keď chce niečo povedať tak po slove sa musí nadýchať.. Povedala mi že sa jej tažko dýcha. A ešte mi povedala že ju niečo tlačí na hrudi (Presne mi povedala že je jej tažko a ukázala na hrudi že ju to tlačí..). Má epilepsiu, už dlho nemala záchvat. Má opuchnutú nohu už neviem jak dlho.. Dakedy hovorí sama so sebou o niečom že jej niekto robí zle a potom niečo o vojne atď.. Dakedy sa laká, najme keď pozerá televíziu a keď sa lakne zakryčí "Ne".

Pavolvvvv

@LMarika Určite ďakujem za radu, jej manžel (môj dedko) zomrel tuším ešte skorej než som sa narodil a moju babku si teda neozaj neviem predstaviť variť ani piecť.. :D Síce vie poradiť do varenia, ale robiť to sama určite nie.. Umyje riady, trochu pouprace keď sa nudí a to je asi tak všetko. A k doktorovi po prvé nechce ísť a po druhé sa ťažko pohybuje s tou nohou prechádzka bytom s paličkou jej stačí až až.. Má ani neviem koľko kilo alebo okolo 100 nejak.. Není tučná, ale je malá ma velké nohy atď.. Btw mám pocit že to dýchanie jéj prestalo. :)

LMarika

Ak uz davno nema partnera (ak je dedko uz roky po smrti), moze sa rozpravat sama so sebou pre nedostatok komunikacie. V takomto pripade sa nejedna o ziadnu sibnutost, len o nevyplnenu potrebu komunikacie, pricom na komunikaciu uz takmer nikoho nema. Ak si ale pri nej ty, nebude sa rozpravat sama so sebou. Alebo ak by sa aj rozpravala a ty vojdes, prestane s tym, lebo si uvedomuje, ze to inak nie je normalne. O sibnutost by sa jednalo vtedy, ak by sa rozpravala sama so sebou aj v pritomnosti inych ludi a pocula by nejake neexistujuce hlasy, vtedy by islo o schizu. Tvoja babka ma zle zazitky z vojny (Kto vie, co este zazijeme my a ci tiez nezazijeme vojnu?), co tazko chapu ludia, ktori vojnu neprezili... Babke sa venuj, snaz sa s nou travit cas, rozpravaj sa s nou, aby si svoju potrebu komunikacie mala na kom vyplnit, pripadne k nej obcas dones nejaku kamaratku, potesi sa. Kolko starych babiek dokaze upiect fajnove kolaciky, pagace a ine dobroty, aj vnucatam ich slubit, a predsa sa ich navstevy nedockaju... V dnesnej uponahlanej dobe si uz malokto najde cas na starych ludi, ktorych mnohi povazuju za uz zbytocnych a pre ludsku spolocnost nepotrebnych, je to tak? Urcite ano. No davno sa zabudlo, ze aj tito ludia kedysi pracovali a vytvarali urcite hodnoty, ze tiez boli kedysi pre ludsku spolocnost potrebni a uzitoci, ze vychovali deti, ktore zase vychovali nas... Vnucata pridu za starkymi, len ked potrebuju peniaze a ti stari nie su hlupi, zivotne skusenosti, aj tie zle, z nich urobili ludi mudrejsich ako su ti, ktori ich podcenuju a za hlupych povazuju. Mozno im uz pamat dobre nesluzi, ale zazitky z davnej minulosti spojene s velmi silnymi emociami (dobrymi, ci zlymi) z ich pamate uz nikdy nikto nevymaze. Sami vela nemaju, a predsa tym vnucatam daju aj to posledne, co maju, hoci niekde v kutiku duse citia, ze tie decka nepodarene k nim chodia len kvoli peniazom. Tie posledne vety boli myslene vo vseobecnosti, nenarazam konkretne na teba a tvoju babku, nebudem sa predsa navazat do niekoho, koho nepoznam ani na fore, ani v zivote. Ak chces, aby tu tvoja babicka bola co najdlhsie, skus jej zabezpecit nejakeho ozaj dobreho lekara, ci dobru nemocnicu, kde jej urobia dokladnu prehliadku a povedia, ako na tom je. Problemy, ktore ma, su a zakonite musia byt vylucne len a len telesneho charakteru a nie psychickeho. Snaz sa svoju babku uchranit pred silnymi liekmi na spanie (na letaku sa oznacuju ako antipsychotika), ktore by jej mohli skratit zivot mozno aj o 10 rokov a pripravit ju o pamat, aj o posledne zvysky zdraveho rozumu. Tieto lieky su najvacsie zlo, s akym sa seniori sucasnej doby mozu stretnut. Nazvy niektorych su Seroquel, Risperdal, Leponex, Zyprexa, Olanzapin, Praxiten... a mnohe dalsie samozrejme. S tymito, ktorych nazvy som teraz napisala, som sa stretla v Rakusku, kedze som isty cas pracovala ako opatrovatelka seniorov v domacnostiach na dvojtyzdnove turnusy. Preto poznam nazvy liekov a ich hrozostrasne ucinky a mozem povedat len tolko, ze ani jeden clovek, by nemal odist zo sveta takymto sposobom, ze bude napchavany takymito liekmi, ktore mu mozno aj o 10 rokov skraia zivot a urobia z neho zivu mrtvolu s vyplazenym jazykom a s vypulenymi ocami chodiacu, na cloveka nepodanu, nesikovnu a s trasucimi sa rukami, ktorej osudom je tak, ci tak len zomriet na akysi zahadny "syndrom nahleho umrtia", ktorym nie je nic ine ako otrava tymito liekmi. Kazdy clovek, aj ten stary, ktory uz je na dochodku, si zasluzi, aby pokial ho nieco boli, bola pricina jeho bolesti odhalena a podla moznosti aj vyriesena a nie aby mu lekari balamutili a vymyvali mozog recami, ako ma byt bolest taka a onaka psychickeho povodu a ako sa treba k psychiatrovi odpratat a tam sa ist liecit. Ja ti len pisem, s cim vsetkym sa este mozes stretnut, tak aby si nebola prekvapena, ked sa to stane. Ak mas nejake peniaze, zober babicku k nejakemu dobremu, sukromnemu lekarovi, nech jej urobi poriadnu prehliadku a nech ju po vysetreniach posle, kam treba a ak by sa bolest odstranit nedala, tak silne analgetika by boli na mieste, nech ten stary clovek apson netrpi, ale rozhodne nie tazke psychiatricke lieky!

Biela Kobra

Babka má pravdepodobne problémy so srdcom. Chodí s tým k lekárovi? Kedy tam bola naposledy? Mohla zabudnúť ísť na kontrolu alebo si ísť po lieky, alebo proste už na to kašle. Ak ju máš rád, skús ju dáko dostať k internistovi.

Kýčera

Tvoja babka zažila 2.svetovú vojnu,tak sa nečuduj.Pomaličky však odchádza,tak si ju ešte uži a daj najavo svoju lásku,rozprávaj sa s ňou,ak máš otázky,pýtaj sa.Ty môžeš hovoriť a ona kývať hlavou.