Materska na Slovensku

Príspevok v téme: Materska na Slovensku
sissi256

V poslednej dobe sa stretavam na Slovensku s nespokojnostou mamiciek, teda hlavne tych mladych s materskou. Co velmi nechapem, kedze materska a rodicovska dovolenka je jedna z lepsich veci co je na Slovensku. To si tie zeny neuvedomuju ze pri narodeni dostavaju cca 800 eur, potom maju 35 tyzdnov materskej, vypocitanej podla platu a nasledne do 3 rokoch veku dietata budu dostavat vyse 200 eur a pokial chcu mozu robit a aj tak ten prispevok dostanu.Vo vacsine vyspelich krajinach je materska cca 15-16 tyzdnov! Ano maju v tych krajinach zabezpecene skvele jaslicky a skolky ale tie stoja nemale peniaze. Ja mam taky pocit ze najviac frflu mamicky, ktore by chceli aj dieta ale chcu sa pekne obliekat a paradit aj dieta a byvat v krasnom dome a kazdy rok chodit k moru a to sa neda z materskej. A ked pred 24 rokmi moja mama bola na materskej, zeny nikdy neostavali s detmi tak dlho, kedze tie ktore mali dobre roboty sa vracala o mnoho skor. Co si o tom myslite?

sissi256

ja sa do teba laura neobavam len vravim ako to je ...... tak potom naco tolko mladych sloveniek a to nemyslim ma deti o ktore sa nevie postarat z financneho hladiska??????? byvaju u rodicov, chlap ich zivy, potom poniektore si spravia deti od viacerych chlapov a tym im este posielaju aj vyzivne, ved to im ani do roboty netreba chodit.... poznam jeednu co ma 24 rokov a tri deti dve s jednym, treti s druhym a s dalsim zije. Dostava rodicovsky prispevok okolo 200, jedne jej dava na 2 deti 200 eur a druhy 100 eur, to mas dokopy 500 eur! dost slusne ze nic nevie ale len sidi doma a v zivote nepracovala. a Minimalna mzda je okolo 370 eur...
A precitaj si poriadne to co som precitala, ja som vobec nespominala ze slovenske matky sa hrnu hned do roboty, to skor naopak..... a podla tvojho zmyslania asi by takmer bv ziadnej krajiny nemohli mat deti....zamysli sa nad sebou.....A to ze nie si v kuse s deckom to neznamena ze si zla matka.... ved to je len poslednych 20/30 rokov na slovensku taky trend ze je mozne byt s dietam tolke rokmi doma a vidim ze niektore su uz dost tym rozmaznane

laura321

mila sissi, precitaj si pozorne prispevok, jasne tam pisem, ze jedna z troch skupin do prace zial musi, lebo to financne nezvladaju. to ze vacsina mamiciek ide do prace u nas na Slovensku je pekna blbost, neviem kde zijes ty, ale ja asi v zazracnom meste kde asi 90 % mamiciek ide do prace po dovrseni 3 rokov veku dietata. Mozno v zahranici, ale tam si asi mozu dovolit opatrovatelku z platu, u nas len malokto. A dalsia vec, ak uz to dieta porodim, tak ho maju vychovavat vlastni rodicia a nie kde komu vesat na nos a ak nato nemam dostatocne financie a mam ho malinke kamsi odlozit, radsej ho nebudem mat,lebo by mi to bolo luto, to je moj nazor, mozes sa tu do mna obuvat kolko chces.

sissi256

Mila laura321, vacsina mamickiek po tychto 16 tyzdnoch ide do roboty lebo musi! A zvlast tie ktore maju minimalne mzdy a ostavejau doma jedine tie ktore maju muza doktora, pravnika alebo podnikatela. Vies ono je skoro nemozne zostat doma s deckom bez prijmu ked najom v centre stoji okolo 700-1000 eur, strava tiez nie je lacna a navyse skus si ked nic nezarabas este z toho nic platit odvody do zdravotnej poistovne co je minimalne 80 eur a ked partner ma minimalnu mzdu 1300 eur tak je nemozne z toho vyzit. Sa mi zda Ze Slovenky na jednej strane nadavaju na jednej strane na matky v zahranici ze sa hned po narodeni dietata hrnu do prace a volaju ich karieristkami, pricom malo ktore su take a na druhej strane nadvaju ze malo dostavaju materskej ale do roboty sa im velmi nechce. MAli by sa uvedomit a vazit si to co maju, pretoze ani v minulosti sa tak na Slovensku dobre matky nemali

laura321

no offens, jasne ze ak chce pemrhat najkrajsie obdobie zivota a ist od mimina do prace tak skoro po jeho narodeni, musi ho odlozit, bud k starej mame, alebo, ak si to moze financne dovolit, najme si opatrovatelku /a tie su dost drahe /. Niektore ponahlaju do prace, lebo nechcu o nu prist , dobre zarabaju a vymenia to za chvile stravene s dietatom, ine ponahlaju do prace, lebo by nevyzili z penazi co maju a nemaju na vyber /nuz tie mohli s dietatom pockat podla mna/ a poznam aj take, co ponahlali, lebo im doma z toho hrabalo a nenaplnalo ich to, tak ako vravia, chodia si do prace ooddychnut od dietata.

no_offense

laura321, mňa zaujíma názor tých žien, ktorým sa zdá, že materská na Slovensku trvá dlho alebo že ženy dostávajú veľa. tieto veci sú mi jasné, dajú sa ľahko nájsť na internete, ale čo spraví žena s tým 4-mesačným dieťaťom, keď nastúpi do roboty??? to malé potrebuje starostlivosť aj po prejdení tej "dlhej" materskej... odložia ho? najmú si niekoho??

laura321

no offenske, po materskej , ktora trva pol roka a plati zamestnavatel nasleduje rodicovska o vyske 200 eur mesacne, plati socialna poistovna, moze ju poberat muz ci zena, podla toho, kto zostava s dietatom do troch rokov, no a potom, pokial je dieta fyzicky aj psychicky zdrave, ide do skolky a rodic do prace, pokial je dieta chore, moze s nim rodic zostat na rodicovskej do 6 rokov, ale je to dost prisne obmedzene, ci to priznaju, alebo nie, musi byt ozaj zavazny dovod. mozes byt na rodicovskej aj neplatenej od3-6 rokov dietata tak, ze nedostavas nic, iba to nahlasis v zdrav. poistovni a ta za teba plati iba zdravotne odvody. staci na vysvetlenie????

no_offense

Nadávajúce žienky, odpoviete mi? Čo potom s dieťaťom robíte alebi by ste spravili, keď skončí materská?

laura321

vyborny dotaz ten predo mnou ....a este ti zelam Matikar , aby si bol zdravy cely zivot a nepotreboval nikdy dozivotnu lekarsku starostlivost a pocetne operacie, lebo tiez nemienim prispievat na tvoju liecbu z mojho zarobku, ked ja k lekarom takmer nechodim a nevyuzivam nase zdravotnictvo, ale platim odvody...
Lebo ak by trebalo, take miliony nenasetris, co by to stalo z vlastneho vrecka, ked by si nebol schopny v zlom zdravotnom stave zarobit. Ale je to ako je a hovori sa tomu socialny system...Aj ked ma velke medzery a zisli by sa tam porobit nejake obmedzenia, to je fakt.

matikarovi

a este by bolo dobre, ze ti studenti ktori vystuduju na sk, a potom odidu zarabat inde, by mali cele studium zaplatit naspat statu...nechapem preco studuju z mojich dani...aj tak vacsina skonci v tescu :-D

laura36

Matikar nemusis zivit moje decko, ja uz na materskej nie som...Ale dane ktore idu aj z tvojho platu zivia nenazranych politikov, zlodejov v zdravitnictve, nezamestnanych a rodicov na rodicovskej dovolenke u ciganov nepretrzitej, ci sa ti to paci alebo nie, uz to tak robis a robit budes:DDDDDDD