Materska na Slovensku

Príspevok v téme: Materska na Slovensku
sissi256

V poslednej dobe sa stretavam na Slovensku s nespokojnostou mamiciek, teda hlavne tych mladych s materskou. Co velmi nechapem, kedze materska a rodicovska dovolenka je jedna z lepsich veci co je na Slovensku. To si tie zeny neuvedomuju ze pri narodeni dostavaju cca 800 eur, potom maju 35 tyzdnov materskej, vypocitanej podla platu a nasledne do 3 rokoch veku dietata budu dostavat vyse 200 eur a pokial chcu mozu robit a aj tak ten prispevok dostanu.Vo vacsine vyspelich krajinach je materska cca 15-16 tyzdnov! Ano maju v tych krajinach zabezpecene skvele jaslicky a skolky ale tie stoja nemale peniaze. Ja mam taky pocit ze najviac frflu mamicky, ktore by chceli aj dieta ale chcu sa pekne obliekat a paradit aj dieta a byvat v krasnom dome a kazdy rok chodit k moru a to sa neda z materskej. A ked pred 24 rokmi moja mama bola na materskej, zeny nikdy neostavali s detmi tak dlho, kedze tie ktore mali dobre roboty sa vracala o mnoho skor. Co si o tom myslite?

MultiLevel

Tak pozor...nie je zahranicie ako zahranicie. Niekde maju system materskej dovolenky nastaveny fajn, u nas v Norsku urcite, Belgicko tiez na tom nie je najhorsie. Naproti tomu byt matkou v USA by asi nechcela ziadna. To, ze v mnohych krajinach trva materska 15 tyzdnov je podla mna ok. Osobne by som si nevedela predstavit byt doma 35 tyzdnov....
A tie co frflu...nuz, v niecom tie slovenske zeny pravdu maju. Ja by som z tej almuzny tiez neskakala dva metre do vzduchu...Naklady na dieta daleko prevysuju to, co zena dostane od statu, takze zrejme preto frflu

kafe

asi považujú aj svoje dieťa len za nejakú ďalšiu "povinnosť", ktorú si musia "odrobiť" a preto majú ten pocit, že im to predsa musí niekto zaplatiť a nie že si to majú užiť a vychutnať. Neviem. Tiež to nechápem. Tak ale nemôžeme rozumieť všetkému :)

sissi256

presne kaFE, vystihla si to. Ja by som bola ked by si aj celkovo ludia na Slovensku viac vazili veci, to co je na slovensku povazovane za normalne inde to moze byt luxus. Keby som mala priatela Slovaka urcite v sa vraciam na Slovensko. Sica ja mam este stastie kedze som tu vystudovala a ovladam jazyky ale co take zeny co robia vo fabrikach ze minimalne mzdy? tie to maju riadne tazke. Presne a to je to co nechapem. Naco maju take zeny co to hovoria deti? SOm pocula na lastne usi ako sa dohadovali ze si zasluzia minimalne 400-700 eur kedze oni robia 24 hodin denne, 7 dni v tyzdni a vychovavaju buducu generaciu pre stat. Ale ved stat ich nenuti mat deti, mozu sa slobodne rozhodnut ci mat alebo nemat dieta

kafe

sissi, ja s tebou súhlasím. Ale tiež asi preto, lebo som nejaký čas žila v zahraničí a viem ako to je inde. Ja som si veľmi vážila, že môžem byť s deťmi a dostávam príspevok od štátu. Tiež nechápem ten postoj, že ja si spravím decko a štát sa má oň postarať? Prečo, keď rodič som JA? Veď ja som sa rozhodla mať ho.

sissi256

no o mesiac nastupujem na 16 tyzdnovu matersku v zahranici.....hovorim o tom co vidim a pocujem. Viackrat som pocula ako tie matky za to ako sa nadru na materske mali by dostat minimalne 400 a z 700 eur, za to ze robia 7 dni v tyzdni.... a to mi pripada nehorazne drze

redka

A ty si uz bola na materskej/rodicovskej? Ides zeny posudzovat na zaklade vlastnej skusenosti alebo len z toho co si niekde pocula?