Empatia

Príspevok v téme: Empatia
Caesaris

Pekny den prajem.

Chcem sa spytat ci nema niekto nejake podobne problemy. Uz odmalicka mam velky dar empatie - vcitovania sa. Chvilami som to citil ako dar, no uz velmi dlhu dobu to vnimam ako prekliatie. Vsetko co sa stane druhym vnimam akoby sa to dialo mne. Je to divne, ale snazim sa s tym zit. No je to enormne tazke. Uz len hlupe pozretie filmu mi meni tak obrovsky smerovanie zivota, hocijaky film dokazem prezit realne, akoby som to prezil ja sam. A to je fakt, pretoze mnohe skusenosti ktore mam som nikdy na vlastnom tele nezazil a predsa ich mam. V podstate len cakam dokedy mi to zmeni smer tym spravnym smerom alebo uplne naopak a toho sa hodne bojim. Pretoze mnohe depky ktore na mna pridu su prave po takychto zazitkoch.
Viem, znie to velmi divne a pochopim ak ma ktosi vysmeje. Ak by som to nikdy nezazival tak by som sa nad takymto pribehom asi zasmial tiez, no chcem len zistit, ci niekto ma podobny "dar" alebo co to je, tiez.
Dakujem.

pytu

Tiez som dlho rozmyslal ci je to dar alebo prekliatie, problem bol v tom ze som nerozumel poriadne sam sebe. Netvrdim ze som uplne vyrovnany a ze mam svoje citenie plne pod kontrolov, ale suhlasim s nazormi ktore tu padli ze treba len trenovat. Mne osobne pomohol psychologicky model MBTI, podla ktoreho som sa dozvedel co som za osobnost a mnohe veci mi objasnil. Mozes vyskusat.
www.emiero.sk

Kýčera

-Righby, máš pravdu. Vďaka za knižku...
-Caesaris, ako ide život? Tkáš, začal si murovať, či?
-Delete 2, a Ty čo? Chlapci, chlapci...

righby

ahoj,odporucam knihu Hypersenzitivni ludia medzi nami/Rolf Sellin.
Ja pochadzam z komplet takej rodiny,este som to preniesla aj na svoje dve dcery.Velmi som sa z toho kedysi trapila,ale dnes to citim ako prednost,len sa treba naucit s tym narabat.

portik2

Empatiu sa treba naucit pouzivat ako nastroj, teda ked ju potrebujeme a je pre nas uzitocna, napriklad ked niekoho potrebujeme o niecom presvedcit, vtedy je dobre ju vytiahnut, pretoze v takych situaciach je potrebne vediet co chce druha strana pocut, aby povolila napriklad. V inych pripadoch vsak moze byt skor prekazkou ktora nam brani v dosahovani napriklad kariernych alebo aj vztahovych cielov a je uzitocne ju nevytahovat a nerozptylovat sa nou.

Delete 2

Caesaris - veľmi dobre si to zhrnul. Nikdy by som sa nevzdal svojich pocitov - za žiadnu cenu by som ich nepotláčal! Dôveruj mi...síce ti dokážu ľudia ublížiť ale na druhej strane môžeš získať oveľa, oveľa viac tým, že sa nebudeš báť riskovať.

Stena je fajn, maska tiež...ale čo z toho ľudia majú? ochranu?

Caesaris

Moc si vazim tvojich slov Kycera. Dakujem za vsetky povzbudive vety.

Skusim s tym viac pracovat, viac si to uvemodovat. Ked tak, zacnem hladat i niekoho kto by mi s tym pomahal. Skusim si najst i priatelku s podobnym "darom". :) V podstate to robim uz davno, preto som este nijaku nenasiel. :D

Je pekne ze sa mam stale ucit murovat ci zabalovat city pred druhymi, ale prave toho sa bojim. Myslim ze ak budem ignorovat svoje city a pod. tak o ne ciastocne pridem co dovolit nikdy nechcem. Predsta citiaci clovek je clovekom skutocnym ...

ivonka133

O empatii sa v súčasnosti veľa hovorí. Je pre nás ľudí nevyhnutná,aspoň pre tých ktorým je druhý človek vzácny. Som názoru, že prekliatím je pre tých ktorým táto vlastnosť chýba. ALe tiež súhlasím, že treba sa naučiť dlžať si odstup od ľudí. Roky praxe...

Kýčera

Caesaris,každý,kto sa Ti ozval,je tiež empatický,aj keď máme na vec iný názor.A keďže si zareagoval aj na mňa,čo ma dosť prekvapilo,lebo som Ti nenapísala nič mimoriadne,nedá mi,aby som opäť nezareagovala.To,čo sa Ti deje a ako sa to deje,deje sa aj iným ľuďom s toutou danosťou.Takýto človek býva zároveň aj hypersenzitívny,SENZIBIL,s rôznymi schopnosťami,o kt. nemusí vedieť a ak vie,môže sa ich báť,odmietať ich,nechápať,čo sa s ním deje,...Niektorí pochopia a tento DAR príjmu,nájdu si svojho učiteľa,učia sa,rozvíjajú,...Iní to považujú za PREKLIATIE,dar odmietnu a robia všetko pre to,aby sa ho zbavili.No a tí ostatní,pre kt. je to darom aj prekliatím pátrajú po príčinach,učia s tým žiť SAMI,...Čím ďalej,tým viac sa rodí deti indigových,krištáľových,dúhových,...Si citlivý,slušný a inteligentný mladý muž so srdcom na správnom mieste,kt.počúval svoju intuíciu a vydal sa na cesty.Popri tých reálnych,nezabudni ani na cesty do svojej duše,rozvíjaj si duchovno-Veštiareň.cz/aj anjelské karty Ti môžu poskytnúť odpovede/,...nájdi si partnerku,kt.Ťa bude rozosmievať.Murovať ešte nevieš a kým sa to naučíš,začni si tkať pavučinu,do kt. zahalíš srdiečko aj dušičku,aby si necítil každú bolesť,kt. Ťa stretne.A na tých svojich potulkách svetom sa nestrať,nájdi,čo hľadáš,dávaj na seba veľký pozor a vráť sa domov!

fascinating

Ide o uhol pohľadu, či je to prekliatie alebo dar, z môjho pohľadu skôr dar, ale treba vedieť s ním pracovať. Ozvi sa mi na lilithnegra333@gmail.com:)