Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Chorobný strach z priberania

Príspevok v téme: Chorobný strach z priberania
N.

Ahojte. Už dlhú dobu ma trápi strach z priberania. Mám len 16 rokov a postavu mám podľa mnohých ľudí úplne v pohode. Hovoria mi že som tenká a že diétami nech na sebe nič nemením. Nezačala som jesť len také diétne veci kvôli svojej postave, ale kvôli tomu že mám akné a obmedzením sladkostí a pečiva som si chcela stav zlepšiť. Postupne som ale prestala jesť takmer všetky bežné veci a začala som jesť len ovocie, sucháre a také tie somarinky ako ovsenú kašu atd... schudla som behom troch týždňov 3 kilá a odvtedy sa mi ani chudnúť nedarí už. Mám z 56 kíl 53 už asi pár mesiacov. Lenže ja mám stále zafixované v hlave že musím jesť len diétne veci, i keď jem aj pečivo a už jem viacmenej bežne, ale stále mám výčitky, v jedle vidím tuk a bojím sa priberania. Viem že môj strach je iracionálny a že by som nemala mať strach z priberania a týrať sa diétami. Kvôli tomu mi aj asi 3 mesiace meškal menzes a sám gynekológ potvrdil že by som mala pribrať na pôvodnú hmotnosť a začať normálne jesť, lebo nepravidelné jedlo a rapídne schudnutie/pribratie môže mať za následok stratu alebo nepravidelný cyklus menštruácie. Viem, že je to v psychike, ale fakt jem s výčitkami, keď na mňa príde obrovský hlad a zjem niečo okolo ôsmej večer, tak mám výčitky a už si predstavujem obrovské pribratie hneď na druhý deň. Viem, že som hlúpa, chápem to, neustále sa obzerám v zrkadle, hľadím na svoje nohy, porovnávam sa s inými, obzerám si ruky, brucho, každý deň sa motkám po byte a v skle nábytku hľadím na svoje telo či som niekde nepribrala. Fakt by som rada vrátila časy, keď som sa ničoho nebála a už vôbec nie priberania, jedla som čokoľvek, nehľadela na svoje nohy v každom výklade a necítila sa previnilo kvôli jednej doboške. Ale bojím sa, že ak začnem jesť úplne normálne, tak opäť sa mi zhorší aj stav pleti, ktorá sa mi celkom po vysadení sladkostí zlepšila. Pomôžte mi prosím, nechcem stále takto žiť a báť sa priberania, viem že to už hraničí aj s PPP, ale na druhej strane si uvedomujem dôsledky anorexie, a iných chorôb ktoré môžu vzniknúť z diétovania. Naozaj si to uvedomujem, chcem sa zbaviť tých hlúpych myšlienok, ale fakt mám ploché brucho, nohy tiež tenké a nechcem o svoju postavu prísť. Naozaj niesom ovplyvnená nejakou spoločenskou mienkou, že máme byť tenké až vychudnuté na kosť, ale tieto stravovacie návyky som získala hlavne vysadením dôležitých zložiek jedla kvôli zhoršenej pleti, takže v mojom prípade sa nejedná o nejaký módny trend. ďakujem za pochopenie a prípadný názor :)

N.

Ja som nasla asi tak pred par mesiacmi fotku, kde som skutocne mala poriadne tenke nohy, a v porovnani so sucasnostou som fakt pribrala i ked mi ludia hovoria ze nie moc, ale na lytkach to vidno najviac. Najchudsie mám ruky, na tie som fakt hrda. Naozaj som si uvedomila, ze mozem ziskat svoju staru postavu aku som ju mala na tej fotke a tak som sa dala na tieto diety. Rada by som aspon z tych noh schudla, ale fakt neviem ako a nechcem spadnut do toho uplne zleho dietneho stravovania a nechcem prist o menzes. Sport fakt nemam v laske, telesna vychova zruinovala moj vztah k pohybu. Fakt je to zlozite, aj si vravim ze kaslem nato, noa tak budem jest v pohode a cokolvek, ale ten strach z akne a z priberania ma brzdi. Inak, za Vase rady a nazory vam dakujem.
Chcem sa spytat, myslite ze ak budem jest normalne, ale po 17 uz nic, tak je sanca trosku schudnut a hlavne zdravo a bez nasledkov? Dakujem :)

liecitel

Suhlasim s petrom a tiez odporucam si precitat blog Vlada Zlatosa.Mne to doslova zachranilo zivot a mozem povedat ze po 12.rokoch aktivneho sportovania a ,,zdraveho,,stravovanie som pochopil co je to skutocna zdrava strava a ake je mat neskutocnu kondicku a zdravie...Mna by zaujimalo ze co si myslis co u teba vyvolalo ten prehnany neprirodzeny strach z priberania? Ak si vies spomenut..

Kýčera

Dievča,Ty už potrebuješ odbornú lekársku POMOC!Prechádzaš hormonálnou zmenou a akné budeš mať,kým sa Ti ich hladina neustáli.Začni jesť všetko,len sladké obmedz,inak si koleduješ o poriadne zdravotné trable.Ľahko a oveľa rýchlejšie,ako si sama nahováraš,sa môže totiž stáť,že skončíš na psychiatrii,to chceš?K

PaleoPeter

Ahoj, tak po prvé, utrieď si čo je zdravé a čo nie. Tuky musíš jesť (syry, jogurty - plnotučné, vajcia, orechy, smotana..)sú to najvýživnejšie potraviny pre tvoje telo a telo ich potrebuje. A ver mi z tukov nepriberieš (zdravé tuky kt. sú spomínané vyššie). Priberá sa zo sacharidov, hlavne z tých rýchlych ako je pečivo a sladkosti, tak nepozeraj na nízkotučné produkty lebo to je maximálna somarina..

Odporúčam preštudovať blog alebo
videa Vlada Zlatoša - to je jednotka na Slovensku v oblasti pohybu a zdravej výživy

a po druhé, ak sa takto neustále kontroluješ tak športuj, pomôže ti to po fyzickej aj po psychickej stránke a telo bude rýchlejšie spaľovať nadbytočný tuk.

Odporúčam aj vypočítať si BMI a percento podkožného tuku. No ak je to v norme tak nemáš čo riešiť.

Zaujalo Ťa niečo? Zostaňme v kontakte!

Registruj sa na fóre a dostávaj emaily o nových príspevkoch v témach, ktoré Ťa zaujímajú.

Chcem sa registrovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Chorobný strach z priberania - Fórum - ZDRAVIE.sk