Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Zuby

Príspevok v téme: Zuby
Aless

Ľudia,ja mám strašne problémy so zubami :D Bohužiaľ to je genetikou,kedže o zuby sa starám dosť,vždy ich umývam ,proste dostatočna hygiena,ale už mám toho dosť.Dole vpravo mi ťahala zubárka zub aj s koreňom,no to bolo dačo strašné,našťastie to boli len 2 korene a od vtedy som si povedala,že nič horšie som už zažiť nemohla,kedže mi tie injekcie na upokojenie nepomohli nejako.A Teraz mi zubárka lieči už dosť dlho ďalší zub,vľavo hore-trojkoreňový,sama mi vravela,že trojkorenový zub sa lieči veľmi ťažko..Ono chodila som s ním k nej už asi polroka aj chodím,už to čím ďalej tým menej boli,ale neviem..raz mi dá nejaku vložku ,teraz plombu,síce to až tak neboli,ale bolí to.A o chvíľu idem na konzultáciu,že chcem mať strojček,bude to s tým nejako súvisieť,ked ma ešte trochu bolí? Alebo čo s tým zubom?Mám ho ďalej liečiť?A rozmýšľala som ,či nepôjdem k inej zubárke /zubárovi ten zub liečiť,kedže k tejto som chodila každe dva týždne cca a stále to isté dookola,síce to už menej bolí.
Za rady ďakujem :)

lucifuk99

asi nie, ja si myslim, ze tak ako potraviny, tak aj genetika hra velku ulohu v tom, ake budes mat zuby. Ale skor sa priklanam k tomu, ze percentualne viac zavazuje genetika.

Inak neviem porozumiet jednej veci. Moj priatel a jeho sestra. Cely zivot sa stravuju tak isto. Obaja su pedanti, co sa tyka nielen umyvania zubov ale aj starostlivosti o seba a svoje zdravie. Jemu zivote ziadny zub nevrtali, k zubarovi chodi iba kvoli preventivnym prehliadkam. A jeho sestra? Snazi sa akokolvek si ich zachranit, stale sa jej kazia. Vsetko mozne skusa.

A ich rodicia - mama ma stale dokonaly chrup bez akehokolvek zasahu a otec ma vsetky zuby vymenene za keramicke.

Teraz mi to vysvetli..

asi nie

Zdrave zuby su podla mojho nazoru hlavne o kvalite potravin, ktore jeme. Mozno s tym preto suvisia, aj tie traviace tazkosti... A casto sa to zamiena s genetikou, pretoze spravidla sa cela rodina stravuje podobne. Samozrejme hygiena musi byt, otazne je vsak, ci sa tie chemicke cistiace prostriedky nedaju nahradit niecim prirodzenejsim. Ked porovnam, ake mali zuby predchadzajuce generacie, ktore konzumovali zdrave potraviny a nechodili na ziadne hygieny, boli na tom podstatne lepsie.

Tiez to vidim na urovni kazivosti zubov u jednotlivych narodov. Krajiny s nizkou kvalitou potravin, patria medzi tie s najvyssou kazivostou zubou... Paradoxne chudobne krajiny, kde ludia spravidla jedia to, co si dopestuju, su na tom lepsie ako "moderna" zapadna Europa.

Takze zubny problem mozno nie je zubnym problemom samym o sebe... Najhorsie na tom je, ze lepsie to uz v buducnosti nebude, lebo je nas coraz viac, takze pristup ku kvalitnym potravinam bude mat coraz mensia cast populacie. Spravidla ti zamoznejsi... A vychodna Europa sa vdaka "odpadovemu importu" zaraduje medzi tie najhorsie.

Ohladom toho umyvania zubov... Citala som niekde bludy o tom, ze si treba nechat stale v ustach trocha zubnej pasty ... Akurat opacne, usta treba vyplachnut a co najlepsie. Ja este aj sliny potom vypluvam... A asi tak po hodine sa napijem vody, aby som ten chemicky bordel nemala celu noc v hrdle. Aj ked ja pouzivam pastu bez chemickych prisad.

zuzi74

Ja osobne som proti el. zubnej kefke, na mna bola kazda moc tvrda. Pre mna najlepsia kefka je Curaprox ultra soft a ako je tu uz spomenute dolezita je technika cistenia. Zuby si cistim zubnym olejom a su hladsie ako po zubnej paste.

lucia.z

Ja používam ORAL B - zubnú niť a elektrickú kefku. Zubná voda - Listerine, americká, ktorá sa vyrába v Poľsku :)
Zubnú pastu kupujem za cca 5-6 eur - každý mesiac ju mením.

L.Borgia

ja používam zubnú kefku curaprox, ťá veľkosť mi vyhovuje, zubnú pastu kupujem za cca 3-4 eury. zuby čistím pravidelne 2x denne a niekedy aj 3x.

na preventívky chodím pravidelne, zuby mám zdravé, nepijem žiadne! sladené nápoje, občas si dám horkú čkololádu s obsahom kakaa 90%.

myslím, že tie elektrické zubné kefky nie sú až tak potrebné, dôležitá je aj technika čistenia.

lucia.z

Zuby su naozaj genetika. Moj brat nema ani jeden zubny kaz. A kazdy druhy moj zub je pokazeny. Dodrziavam lepsiu zubnu chigienu ale nic. Zmenila som aj 5 zubarov. Uz rok uzivam zubnu vodu a elektricku zubnu kefku a situacia sa zlepsila. Takze ked viete, ze mate problem so zubami, musite sa viac starat.

LMarika

Ziadna genetika, kto ma problemy so zubami a s vysokou kazivostou napriek spravnej hygiene, ten ma telesny problem poukazujuci vo vacsine pripadov na chory traviaci system. Takze sup, sup ku gastroenterologovi, nech ta vysetri na celiakiu, na helikobaktera a na laktozovu intoleranciu. Dalej sup na internet, no vidis, uz si tu :) a objednaj si odniekial Food detective test na potravinove intolerancie. Je v nom 46 potravin a stoji okolo 80 €. A este sup do Rakuska dat sa vysetrit na intoleranciu na Sorbit a na Fruktozu. Sorbit sa nachadza aj v zubnej paste a v ustnych vodach a v zuvackach. On neskodi zubom, ale skodi crevam, ak mas nan intoleranciu. PO umyti zubov usta poriadne povyplachuj vodou, aby sa ti nezmiesal so slinami a takto po prehltnuti nedrazdil traviaci system. Zubari ho tiez neprehltaju, iba pacientom to radia. Zubnu pastu si kup radsej niekde v bio obchode taku, ktora neobsahuje sorbit. A nehovor mi, ze ta este nikdy po jedle neprehnalo. Ze ti este nikdy po jedle neskvrkalo v bruchu so slabsou bolestou bruska, nehovor mi, ze ked rano nalacno vypijes pohar mlieka, nevyletis na zachod, co ta prezenie, neprdis po nom cely den... Kto konzumuje potraviny, na ktore ma intolerancie, nici si creva, ktore nedokazu dobre vstrebavat ziviny potrebne pre zuby, ako napriklad vapnik. Zuby neumyvaj hned po jedle, ale asi az taku hodinu po jedle. Hned po jedle je totiz sklovina rozleptana od toho jedla, cize slabsia a kefkou si ju len zbytocne nicis, mechanicky ju drazdis prave v case, ked je najzranitelnejsia. Takze pockat radsej hodinku, kym sa sklovina po jedle dostane do normalu a az potom umy zuby. Zuvacky - hnusne sorbitove svinstvo do ust nedaj, kym sa intolerancia na sorbit nevyluci. Idu prazdniny, prihlas sa niekam na brigadu a peniazky na tie testy na intolerancie si zarob. Pories traviaci system, problemy s potravinovymi intoleranciami, daj si do poriadku stravovacie navyky, aby ti strava sadla na mieru a kazivost zubov sa minimalne zvysovat prestane. Drzim palce!

Zaujalo Ťa niečo? Zostaňme v kontakte!

Registruj sa na fóre a dostávaj emaily o nových príspevkoch v témach, ktoré Ťa zaujímajú.

Chcem sa registrovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Zuby - Fórum - ZDRAVIE.sk